- Koupě plnícího pera - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Koupě plnícího pera

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Koupě plnícího pera

Příspěvekod Tomáš » 21 bře 2017 22:09

Dobrý večer,
chtěl poprosit o radu ohledně výběru pera. Píši několik let obyčejným bombičkovým perem za 20,- z Tesca. Chtěl bych přejít na něco lepšího, cena by se měla pohybovat do 500,-. Už bych asi nechtěl bombičkové, ale spíše s konvertorem. Ale hlavně bych chtěl pero s měkký hrotem, myslím že se mu říká dámský, ale nevím kde ho sehnat. Na internetu jsem hledal, ale vůbec se v tom nevyznám, takže si nevím rady. Tady na fóru sice nejaké byly, ale bylo to na eBay, nemam s tím zkušenost, takže bych byl radši za českou stránku. Chtěl bych aby pero psalo takto: https://www.youtube.com/watch?v=y3Ea3VQ_Boo Nejlepší by bylo, kdyby byl někdo tak hodný a poslal mi přímo odkaz na podobné pero, nejlépe černé, plast či kov.

Předem děkuji za odpověď!
Tomáš
 
Příspěvky: 8
Registrován: 21 bře 2017 21:46

Re: Koupě plnícího pera

Příspěvekod Toams » 21 bře 2017 23:12

Zdravím ťa,
pero si bohužial musíš vyskúšať sám, čo ti sadne do ruky. Skoč do nejakého obchodu s väčším výberom pier (ak si pražský, tak na Flóru, Příkopy, alebo Budějárnu) a musíš si to tam "ošmátrať" ... maximálne ti tu potom vybraté pero fundovane pohaníme :D ... prípadne aj poradíme, ale už musíš vedieť, aký tvar, váhu, povrch bla-bla-bla, je toho dosť.
Mäkkému hrotu sa nehovorí dámsky, ale flex (ako dámsky hrot sa väčšinou označujú malé hroty č. 0 alebo 1). Čo sa týka rozpočtu, tak na pero s takým parádnym flexom máš dobrý budget, tak akurát ... ak je to v dolároch.
Ja podobný hrot tiež zháňam a ešte som nenašiel, a to mám o dosť viac v prasiatku. Buď kupuješ od preverených obchodníkov a tam si priplatíš, alebo strielaš od pása na ebay a tam je teda pomer minela / zásah dosť tragický. Ja som včera posielal späť asi tretie pero ...
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Koupě plnícího pera

Příspěvekod Tomáš » 21 bře 2017 23:36

Děkuji za rady, zkusím tedy nějaký obchod. Nejbližší je z větších měst Brno, tak to zkusím tam, snad pořídím. A co se týče peněz, tak mám namysli koruny, né dolary. Je mi teprve 15, jelikož si ještě nevidělávám, tak můj rozpočet je dost nízký. :( Myslíte, že je v takové ceně vůbec tedy toto pero sehnatelné?
Tomáš
 
Příspěvky: 8
Registrován: 21 bře 2017 21:46

Re: Koupě plnícího pera

Příspěvekod Toams » 21 bře 2017 23:59

Na začátek tohle a pak uvidíš, jestli takové pero vůbec ještě chceš :D
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Koupě plnícího pera

Příspěvekod Tomáš » 22 bře 2017 00:21

Ok, zkusím asi Teda ten obchod, ale ještě tak přemýšlím, myslím že jeden známý přes eBay nakupuje. Mohl bych se zkusit zeptat jeho jestli by mi to neobjednal, ale když říkáte, že je lepší to vyzkoušet, tak Já nevím. :D Ale na druhou stranu, jak jsem tak koukal na tu diskuzi o těch pružných hrotech, tak tam byl odkaz a ty ceny byly nízké. Ale jestli jsou to opravdu ty pružné? http://m.ebay.com/itm/231237307722?_mwBanner=1 Kdybych na jisto věděl, že je to to pružné, které chci, tak bych třeba toho známého ukecal. Ale když to nevím jistě, tak se mi do toho moc nechce...
Tomáš
 
Příspěvky: 8
Registrován: 21 bře 2017 21:46

Re: Koupě plnícího pera

Příspěvekod jakub.s » 22 bře 2017 00:51

No ty noodlery nakonec tak levné nejsou (připočti si dopravu)

Asi by bylo opravdu nejlepší si nejdřív vyzkoušet ta násadková pera (dip pens), v prodejnách s pery je neseženeš, mají je v potřebách pro výtvarníky.
Další možnost je (počkáš si ale tak měsíc) koupit si Jinhao 450 (opravte mě, jestli se pletu), tady na fóru najít toho, kdo nabízel perko Zebra a vyměnit ho v peru. Je to asi nejlevnější plnící pero s "flexem".
Počítej ale, že násadkové perko nevydrží tolik co hrot pro plnicí pero.
jakub.s
 
Příspěvky: 75
Registrován: 30 čer 2014 12:17
Bydliště: Letná

Re: Koupě plnícího pera

Příspěvekod jakub.s » 22 bře 2017 00:52

tak Zebra G zde
jakub.s
 
Příspěvky: 75
Registrován: 30 čer 2014 12:17
Bydliště: Letná

Re: Koupě plnícího pera

Příspěvekod Tomáš » 22 bře 2017 07:44

Díky za rady. To pero Jinhao 450 koupím přes eBay? A ta výměna toho hrotu je jednoduchá?
Raději se ptám, protože jak už jsem říkal vůbec se v tom nevyznám... Pero bych chtě používat ve škole na zápisky, proto nechci násadkové, ale plnící.
Tomáš
 
Příspěvky: 8
Registrován: 21 bře 2017 21:46

Re: Koupě plnícího pera

Příspěvekod waldir » 22 bře 2017 07:49

Ale jestli jsou to opravdu ty pružné?

Jsou "pružné". Asi tak stejně jako naprostá většina dnešních flex hrotů pro plnící pera. To značí tuhé jako kopyto , s tím, že ale jako flex hrot opravdu funguje při dostatečném tlaku. Noodleří Nib Creaper (též známý jako standard) je trochu pružnější než jejich ostatní pera, ale též to není žáďná výhra. (Ahab/Konrad mají velké #6 hroty, zatímco Nib Creaper #5 (standardní)).

Jinak násadkové hroty se od hrotů pro plnící pera zatraceně liší:
- výdrž - perko vydrží pár stránek, pak je na vyhození
- komfort - hroty do plnících per jsou určené na psaní -> obvykle jsou zakončeny standardní "kuličkou", díky čemuž píší hladce, typicky za cenu širší stopy; Perka naopak bývají ostrá -> škrábou, zadrhávají se o papír, vytrhávají vlákna.... Ano, pokud jde o výsledek, mnohem lepší vytáhneš z druhé varianty, ale rozhodně tím nechceš psát na denním pořádku.

Napasovat standardní perka do plnícího pera bývá neřešitelný problém (ač u některých (jako výše zmiňované) to možná funguje ), nicméně vyrábějí se i speciální k tomuto účelu určená -> https://www.ackermanpens.com/ . Snadnou výměnu raději neočekávej vyjma per, u kterých je deklarovaná, a už vůbec ne za perkové hroty.

Ten Nib Creaper není špatný, seženeš-li ho s rozumným poštovným. Je dělán k tomu, aby si s ním člověk hrál případně ho modifikoval. Hroty jdou vyměnit snadno, v ceně máš "pružný" hrot pro plnící pera, pero jde snadno rozložit na prvnočinitele. Feed je ebonitový, dělaný za účelem dodání slušného množství inkoustu a v případě potřeby jde teplem i tvarovat za účelem přizpůsobení atypickým hrotům. Bohužel se jedná o extreme-economy class (výroba nepletuli-se v USA), takže nečekej víc, než za co zaplatíš.
waldir
 
Příspěvky: 37
Registrován: 20 říj 2014 20:23

Re: Koupě plnícího pera

Příspěvekod vojtahlad » 22 bře 2017 12:21

Záleží na tom, čemu říkáte měkký hrot. Pokud je tím míněn flexibilní hrot, který píše nějak takhle https://www.youtube.com/watch?v=tl65bt5u3bc, pak asi připadá v úvahu jen nějaké pero od Noodler's nebo Fountain Pen Revolution. Jejich Guru se do ceny vejde (12 USD pero, 3 USD flexibilní hrot, 9 USD doprava), ale je dost malé. Jaipur je pero střední velikosti, ale bude přes pětistovku (18 USD + hrot a doprava).

Pera Noodler's jsou hezčí, ale mají pověst nepříliš spolehlivých per - někdo s nimi nemá potíže, jinému pořádně nepíší, ať se snaží sebevíc. Pokud vím, vyrábějí se v Indii. FPR jsou, soudě podle ohlasů, znatelně konzistentnější a zatím jsem nezaznamenal žádné výraznější stížnosti.

Pokud měkkým hrotem je myšleno jen to, že hrot by měl trochu pružit a nebýt úplně tuhý, doporučil bych třeba Baoer 388. To pero není žádný zázrak (viz má recenze zde), ale je levné a psát se s ním dá. Případně se kolem tří stovek dá na eBay koupit (evidentně padělaný, ale na fotkách vypadá dost dobře) Parker Sonnet. Osobní zkušenost nemám, trochu mě pokouší to vyzkoušet...
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Další

Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků