- Koupě plnícího pera - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Koupě plnícího pera

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Re: Koupě plnícího pera

Příspěvekod tritrek » 22 bře 2017 14:50

Môžem okomentovať flex hrot FPR: nic moc. Je to flex, ale bolo to veľké sklamanie pre mňa... Jinhao X450+Zebra G nib - feed nestíha, takže hrot vynecháva dosť tragicky, ale zas za oplátku zo spodu sa zbiera atrament a po čase padne kvapanec o veľkosti šošovice... asi tak.
Zebra G, ako dip pen je však krása...
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: Koupě plnícího pera

Příspěvekod Toams » 22 bře 2017 16:25

Takže asi takto ...
Noodler's Ahab mám, síce má flex, ale je tvrdý ako skala, takže písanie ala video je nonsens (aj keď po úpravách s Dremelkou to aspoň trošku možné asi je). Ale vo všeobecnosti toto bohužial nie je cesta ...
Tou cestou je buď násadka a pierko, ako už bolo spomenuté, tie súčasné hroty nie sú určené na písanie ale na kreslenie, takže buď to nejak pretrpieť a meniť hroty, alebo si zohnať pôvodný "dip pen" s poriadnym zlatým hrotom a megaflexom a vačšinou to vyjde stále lacnejšie, než posledná varianta.
A tou je staré plniace pero s flex hrotom. Samozrejme nie všetky, hroty boli ručne robené, niektoré maju flex väčší, niektoré menší, niektoré žiadny a niektoré človek ani nezaplatí, lebo sú skvelé a je ich málo. Ono ale nejde o to, ako sa hrot "rozcapí", ale či má aj "snap-back".

Na fotke sú perá čo mám a majú aký taký flex. Najlepší z nich je ten Ripet, oproti ostatným treba tlačiť minimálne, pekne sa vracia a prietok si tiež hneď upraví. Potom ten Swan (dip), ale na ten už treba tlačiť viac (mal som aj Swan s mäkkým hrotom, ale bol zle osadený, tak cestoval naspäť), potom Centropen, ten má zase trystný feed, nevie dobre regulovať prietok atramentu. Pelikan je asi tak narovnako s tým Centropenom, síce len semi-flex, ale feed to vie vcelku postíhať.
A nakoniec novodobé výrobky, Noodler's, bol dipnutý, preto ten hojný tok atramentu, tvrdý ako kameň a GvFC (len krátky dip, preto prestal písať), ktorý má ako jeden z mála novodobých pier ešte spolu s Peli M1000 aký taký flex

Obrázek
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Koupě plnícího pera

Příspěvekod Tomáš » 22 bře 2017 19:30

Všem moc děkuji za rady. Ale teď jsem naprosto v rozpacích, chtěl jsem zakoupit tedy to pero FPR Jaipur, jeden mi ho doporučil, druhý mě od toho zrazuje. Vůbec nevím, co si o tom myslet...
Tomáš
 
Příspěvky: 8
Registrován: 21 bře 2017 21:46

Re: Koupě plnícího pera

Příspěvekod Toams » 22 bře 2017 20:00

Jaipur tu na fore niekto ma, nepamatam si kto, ale mozno ste z jedneho mesta :)
Ak byvas v Prahe, tak Noodler's Ahab je tu minimalne jeden (funkcny :)), ale bacha, tie pera od nudli smrdia, nie nejak extra na dialku, ale holt je to tak. A to smrdia znamena, ze fakt SMRDIA (tak nejak po zvratkoch) ... ale aspon budes mat predstavu o novodobych flexoch a po vyskusani naozajstneho flexu si budes este viac vazit pracu starych otcov a materi :D
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Koupě plnícího pera

Příspěvekod Tomáš » 22 bře 2017 20:21

Nečekal jsem, že s tím budou až takové problémy :lol: nevím jestli raději nezůstanu u obyčejného plnícího pera s normálním hrotem co jsem dostal na Vánoce. Ale moc spokojen s nim nejsem. Když udělám rychlejší tah tak vynechává, nemluvě o tom když chci napsat další slovo, to ho musím u prvního písmena vždycky rozepsat... :evil:
Tomáš
 
Příspěvky: 8
Registrován: 21 bře 2017 21:46

Re: Koupě plnícího pera

Příspěvekod waldir » 22 bře 2017 21:42

Toams: Ano, resinoví Noodleři mají specifický pach, ale dost protestuji proti tomu, že smrdí či že ten pach má cokoli společného s blitkami - naopak ten pach mi přijde dost specifický a též velmi příjemný.

Tomáš: No, řekl bych, že flex hrot asi není to, co chceš: s násadkovým flexem běžně psát nechceš kvůli komfortu (ač výsledky dává moc hezké), s plnícím flexem psát nechceš, protože jsou obvykle tak tuhé, že se při běžném psacím tlaku stejně chovají jako neflexovací.

Pokud chceš nějak vylepšit/změnit charakter písma, co se třeba porozhlédnout po italic či stub italic hrotech? Italicy okolo 0.5mm produkují moc hezké výsledky, ač teda pravda že takto jemné vyrábí málokdo.
waldir
 
Příspěvky: 37
Registrován: 20 říj 2014 20:23

Re: Koupě plnícího pera

Příspěvekod Tomáš » 22 bře 2017 22:09

Waldir- Jde mi vlastně o to, aby pero, když přitlačím, psalo tlustě. Ale asi se bez něj obejdu a koupím si násadkové pero. Budu ho sice moct používat jen doma, ale stejně ve škole kdybych chtěl psát nějakým krasopisem, tak bych stejně asi nestíhal... Popřípadě se tedy ještě kouknu na ten hrot Italic.
Díky za info :)
Tomáš
 
Příspěvky: 8
Registrován: 21 bře 2017 21:46

Re: Koupě plnícího pera

Příspěvekod vojtahlad » 23 bře 2017 09:15

Tomáš píše:chtěl jsem zakoupit tedy to pero FPR Jaipur, jeden mi ho doporučil, druhý mě od toho zrazuje. Vůbec nevím, co si o tom myslet...


Vítejte ve světě diskusí o plnicích perech ;) Upřímně řečeno, tohle je normální. Různí lidé mají různé názory. O Jaipuru tady před časem byla diskuse (http://www.penforum.cz/viewtopic.php?f=28&t=1288&p=5314) a tritrek si ho tam chválil. Zřejmě mu něco nesedí na flexibilním hrotu, ale nepíše nic konkrétního. Já jsem před časem psal o Guru (http://www.penforum.cz/viewtopic.php?f=6&t=731&p=3409), Jaipur je větší, ale hrot má stejný a píše srovnatelně.

Milovníci flexibilních hrotů brblají, že ty moderní se nedají srovnávat s tradičními zlatými a musí se na ně dost tlačit. To je jistě pravda, moc dlouho se psát nedá - začne bolet ruka. Problém je, že ty tradiční musí člověk lovit v různých aukcích a při mých dosavadních pokusech to vždy skončilo cenami, které jsem nebyl ochoten dát. Takže nemám srovnání a díky tomu moderní pružné hroty snáším.

Násadková pera moc nedávám. Kontrast tloušťky čáry je u nich mnohem větší, na přítlak reagují lépe. Ovšem na mé výsledky s nimi se nedá koukat. Drobná změna tlaku znamená znatelně jinou tloušťu čáry, takže je text nekonzistentní. Občas hrot dodá enormní množství inkoustu a čáry se slijí. A jako bonus mají velmi ostré špičky, takže škrábou. Celkově mi připadá, že psát násadkovým perem je o dost těžší než plnicím.

A ještě poznámka - flexibilní pera obecně při přítlaku dávkují hodně inkoustu a písmo dlouho zasychá. Na běžných papírech se to zpravidla obludně rozpije (i na těch, které běžné psaní perem zvládají). Čili je potřeba počítat se slušným papírem. Zatím znám jediný u nás běžně dostupný - Rhodia.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Koupě plnícího pera

Příspěvekod vojtahlad » 23 bře 2017 16:18

Shodou okolností zrovna FPR vydali video How to write with a flex nib fountain pen. Chvíli tam píše i bez přítlaku. Himalaya má opět stejný hrot velikosti 5.5 a ebonitový feed jako Guru a Jaipur.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Koupě plnícího pera

Příspěvekod Tomáš » 23 bře 2017 21:48

Díky Všem za info!
Po tom, co jsem shlédl video a přečetli si diskuze o perech, tak vázně uvažuji nad tím perem FPR Jaipur. Vypadá celkem dobře a na videu píše tak, jak bych si představoval... :)
Tomáš
 
Příspěvky: 8
Registrován: 21 bře 2017 21:46

PředchozíDalší

Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků