- Výběr pera - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Výběr pera

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Výběr pera

Příspěvekod Blecek6443 » 06 říj 2017 20:39

Dobrý večer,
chtěl bych poprosit o radu ohledně koupě plnícího pera. Chtěl bych něco kvalitnějšího, ale s cenou okolo 500,- až 600,- Kč. Zkoušel jsem hledat na internetu, bohužel se v tom ale nevyznám. Doufám že někdo o něčem víte. Moje požadavky jsou:

- Cena, jak již jsem psal, okolo 500,- až 600,- Kč.
- Nechtěl bych pero na bombičky, ale spíše s konvertorem.
- Nejlépe celokovové s Vintage vzhledem.
- V základu hrot šířky M.

Předem bych chtěl ještě dodat, že se mi nelíbí hroty jako u některých per (nejenom) Parker. Na můj vkus mají moc moderní vzhled. Například Parker Vector.

Předem děkuji za odpověď
Blecek6443
 
Příspěvky: 7
Registrován: 06 říj 2017 20:14

Re: Výběr pera

Příspěvekod Lada » 07 říj 2017 06:54

Dobrý den,

kvalitní plnicí pero a cena 500 až 600 korun českých moc kombinací nedává. Snad Vám pomůžou s výběrem moje letité zkušenosti s pery Waterman, Parker, Pilot i Cross.
Pilota i Crosse mám za cenu kolem 6000,- Kč. Ostatní byly kolem 3000,-. Tím se nechci chlubit, je to i můj koníček, kterému leckdy člověk obětuje i vyšší částku.
Kovové pero by mělo mít na povrchu barvu, čistě kovovým provedením se mi píše dost špatně, pero klouže a při jeho držení chybí pocit jistoty. Nesmí být ale moc těžké, což některá kovová jsou, brzy se unaví ruka.
Za cenu o které píšete kupte tohoto Pilota:

http://www.penshop.cz/plnici-pero-pilot ... /dp-15775/

nebo vzhledově jiný stejný typ, mají jich tam víc.
Je sice na bombičky, ale s kvalitními dlouhými bombičkami Pelikan, nebo Waterman mi píše dlouho a na první rozjezd (nezasychá).
Tělo je tenké kovové, hrot výborně klouže po papíru, kvalitou psaní mu ta moje dražší pera těžko konkurují. Samozřejmě, že Cross je se zlatým hrotem krásný ale o vzhledu to jen není. S tím Pilotem píšu denně asi tři roky, nic lepšího za ty peníze dle mého názoru není.

Ladislav
Lada
 
Příspěvky: 8
Registrován: 20 čer 2015 18:17

Re: Výběr pera

Příspěvekod vojtahlad » 07 říj 2017 08:19

S danými požadavky je Pilot Middle Range asi opravdu nejlepší volbou. Dělá se ve spoustě variant, určitě si vyberete. Konvertor do něj půjde, ale nikoli Pilot. Verze Middle Range je dělaná pro bombičky/konvertory mezinárodního standardu, nikoli jejich vlastní. Vyrábí je třeba Pelikan nebo Faber-Castell. Budete-li nakupovat v Penshopu, nechte si poradit v prodejně nebo po e-mailu.

Alternativou by mohla být nějaká čínská pera přes eBay, Aliexperess nebo podobný online obchod. Konkrétně Jinhao X750 (podle mě ideální prporce pera střední velikosti), Jinhao X450 (trochu silnější, úchop má mírné vybrání do trojúhelníku) nebo Jinhao 159 (osobně ho nemám rád, je to velké tlusté hovado, ale řada lidí ho miluje). Opět se dělají v řadě barev a provedení, konvertor je přibalen, hrot je M, ceny směšné, ale doprava trvá několik týdnů a kvalita výroby je kolísavá.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Výběr pera

Příspěvekod Blecek6443 » 07 říj 2017 10:41

Dobrý den,
Moc děkuji za odpovědi (takhle rychle jsem je nečekal).
Ten Pilot Middle Range se mi docela líbí, hlavně tato varianta http://www.penshop.cz/plnici-pero-pilot-middle-range-animal-collection-gold/dp-15774/.
Taky bych se chtěl zeptat na váš názor ohledně tohoto konvertoru http://www.penshop.cz/konvertor-fabercastell-design/dp-9658/.
Do teď jsem používal asi dva roky inkoust Koh-i-noor, takže bych chtěl zároveň poradit, jestli bych měl začít používat nějaký lepší, případně za nějakou přijatelnou cenu. Líbil se mi například tento http://www.penshop.cz/inkoust-v-lahvicce-parker-new-quink-57-m/dp-21421/, ale nevím jestli to není zbytečné, ten KIN psal poměrně dobře.
Blecek6443
 
Příspěvky: 7
Registrován: 06 říj 2017 20:14

Re: Výběr pera

Příspěvekod Dr.Watson » 07 říj 2017 15:53

Vítejte mezi rukopsavci.
Myslím, že ani Vámi jmenovaný Parker Vektor není od věci, pouze není celokovový a má placatý hrot, což se mi, stejně jako Vám, nelíbí. Ale jako první pracovní pero není od věci. Minulý týden jsem ho bral k notesu i když Parkery moc nemusím (ehm, každý má Parkera... :roll: )
Možná, na rozdíl, od jiných Vám schvaluji cenocou částku - netrval bych hned na designovém peru. Tuším, že s perem začínáte a proto je lepší levnější a pozdějí investovat více.
Jak radí Vojtahlad, koukněte na Ebay na ty chinamade, zlepšují se. Ty J159 mám už tři... Já zase rád velká pera (hm, malé auto ale ...) Vtip.Vyzkoušejte i tloušťky per, najdete optimální průměr ručky, pera berte raději minimálně dvě tloušťku čáry F i M. S tenčím hrotem se začátečníkům hůře pšíe, zvlášť když vezmou horší papír.
Vše rozhoduje - vyzkuste tedy více možností - recenzí je zde na foru, díky aktivním členům, hafo. Tlustším hrotem Vám rukopsaní lépe vejde do ruky a bude Vás bavit - musíte změnit tlak ruky oproti tužkám, možná i sklon, asi se Vám i změn rukopis - pero je něco naprosto jiného než tužka ale odmění ás to skvělým pocitem a krásou na papíře.
U inkoustu nevím, Quinkem nepíši zdá se mi, že hůře vzlíná - rozuměj - pero se musí trošku rozepsat. I v inkoustech zde koukněte na recenze.
Inkousty také vyzkoušíte všechny - "hloupé pero" a milion možností...
A pozor, pero a žena se nepůjčují ...
Dr.Watson
 
Příspěvky: 48
Registrován: 24 led 2014 11:22

Re: Výběr pera

Příspěvekod Blecek6443 » 07 říj 2017 18:30

Dobrý večer,
děkuji všem za tipy a za rady. Nebude to moje první pero, ale kdyby mi tyhle rady řekl někdo již na začátku tak si ušetřím dost času a prodloužím životnost per (mohla to způsobit i nízká kvalita výrobku ;)).
Potřeboval bych poslední radu. Chtěl bych do Pilota MR koupit konvertor, ale nevím jestli tam půjdou dát a případně jaký zvolit. Moje tipy jsou:

http://www.penshop.cz/konvertor-pelikan/dp-5303/

http://www.penshop.cz/konvertor-fabercastell-design/dp-9658/

Doufám že s tím někdo máte zkušenosti.

Děkuji
Blecek6443
 
Příspěvky: 7
Registrován: 06 říj 2017 20:14

Re: Výběr pera

Příspěvekod Toams » 07 říj 2017 18:46

Oba konvertory jsou fajn (mam oba). Ja, kdyz potrebuju, kupuju Pelikana, nejstarsi funguje pres dvacet let a bezproblemu, cenove je na tom taky fajn ...

Jinat ten Pilot je miniperko, neco jako Pelikan M200-400, tak lepsi nazivo osahat. A taky mam dojem, ze neni moc na vyber, co se tyce sirky hrotu.

Jen je jeste otazka, jestli se tam konvertory FC nebo Peli vlezou. Nutno overit, jestli ne, Kaweco dela minikonvertory, co se vlezou vsude.
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Výběr pera

Příspěvekod Blecek6443 » 07 říj 2017 18:52

Děkuji za radu
Blecek6443
 
Příspěvky: 7
Registrován: 06 říj 2017 20:14

Re: Výběr pera

Příspěvekod Toams » 07 říj 2017 18:58

Tak koukam, ze FC zlevnil ... byl drazsi :)

Kecam, nezlevnil ... opravuji, mam Graf von FC (s kovovym krouzkem u hrdla, jako Peli). FC je dole celoplast a s nim zkusenost nemam.
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Výběr pera

Příspěvekod Blecek6443 » 07 říj 2017 20:45

Toams píše:Kaweco dela minikonvertory, co se vlezou vsude.

Tím myslíte tento http://www.penshop.cz/konvertor-kaweco-standard/dp-19425/? Jiný jsem nenašel a tento je údajně standart.
Blecek6443
 
Příspěvky: 7
Registrován: 06 říj 2017 20:14

Další

Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků