- Pomoc s výběrem - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Pomoc s výběrem

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Pomoc s výběrem

Příspěvekod angell » 07 říj 2017 10:28

Ahoj,chtěl bych poprosit o pomoc s výběrem plnícího pera.Doposud jsem vše psal s násadkou která má vykloněné uchycení perka a ve které mám hrot prodávaný pod názvem...Perko Shortland nib [DP 40] ,ale potřeboval bych také něco "na ven".Kolikrát se mi stalo že mě dav div neumlátil když jsem začal tahat ve frontě kalamář a začal zdržovat.Je mi jasné že nebude mít vykloněný hrot,ale chtěl bych něco,co by se alespoň trošku blížilo pružnosti a tenkosti hrotu co mám jelikož mi jde hlavně o stínování písma přítlakem.Jinak co se jedná povrchu tak to moc neřeším,ale raději bych něco rustikálnějšího-pakliže vůbec něco tak pružného plnícího vůbec existuje.Každopádně moc děkuji za rady.
angell
 
Příspěvky: 3
Registrován: 07 říj 2017 10:05

Re: Pomoc s výběrem

Příspěvekod Dr.Watson » 07 říj 2017 15:59

Vy jste psal venku či mezi lidmi perem s násadkou a vyndaným kalamářem??
Máte můj obdiv, ale představit si to neumím... Hipster v kavárně případně v obchodě opravovav si nákupní seznam?

Koukněte do kteréhokoliv vlákna "Pomozte s výběrem". Základ prvního výběru se stejný - finanční poměry, designové oko, etc. .
Dr.Watson
 
Příspěvky: 48
Registrován: 24 led 2014 11:22

Re: Pomoc s výběrem

Příspěvekod vojtahlad » 07 říj 2017 17:53

Jestli jsem to dobře pochopil, sháníte pero s pružným hrotem na psaní ve stylu Spencerian, Coperplate a podobně. Labužníci prohlašují, že nejlepší je koupit si přes eBay nebo jiný elektronický bazar historické pero s pružným hrotem - firmy Waterman, Wahl Eversharp, Mabie Todd a další vyráběly v 1. polovině 20. století příslušná pera. Hledejte "fountain pen flexible nib". Problém je, že člověk předem moc neví, v jakém stavu pero dorazí, a u osvědčených zdrojů šplhají ceny v aukcích dost vysoko. Dobrou pověst má web Peyton Street Pens, kde bývají ke koupi restaurovaná stará pera s pružnými hroty.

Osobně žádné staré pero s pružným hrotem nemám, takže nemohu srovnávat. Podle znalců jsou moderní pružné hroty výrazně tužší a silnější, takže je výsledný kontrast čáry menší. Tenkostí čáry bez přítlaku je asi nejblíže Pilot Falcon, bohužel stojí celkem raketu.

Chcete-li se udržet na rozumných penězích, máte v současné produkci asi jen dvě možnosti - Noodler's a Fountin Pen Revolution. Firma Noodler's víceméně prošlapala cestu moderním pružným perům, ovšem mají kolísavou pověst - někdo je s nimi maximálně spokojen, jinému dá spoustu práce přinutit je vůbec psát. Jejich dostupnost v Evropě je špatná, asi nejrozumnější je nákup u Pure Pens. V úvahu připadají nejspíš modely Ahab (větší) nebo Nib Creaper (menší).

Fountain Pen Revolution vyrábí pera v Indii (Noodler's přinejmenším některá také) a dlouho tam i sídlili. Poslední dobou se přesunuli do USA, ale na rozdíl od většiny amerických firem mají docela lidové poštovné. Pružné hroty nabízejí snad u veškeré své produkce, při objednávce je třeba zvolit hrot "flex". Doporučil bych zejména Guru (malé, velmi levné) nebo Jaipur (středně velké). S jinými nemám osobní zkušenost (kromě modelu Indus, kterému doporučuji vyhnout se širokým obloukem), ale třeba nejnovější Darjeeling také vypadá nadějně. Guru s pružným protem jsem tu recenzoval.

Kontrast bude proti násadkovému peru výrazně menší, tenké tahy nejsou zdaleka tak vlasové, ale zase se s nimi snadněji píše. Já třeba s násadkovým pružným perem psát skoro nedokážu - zatrhávám papír, inkoust dochází snad ještě než začnu psát a tak.

Pak je ještě k dispozici varianta kutil, kdy se do levného čínského pera Jinhao X450 nebo X750 osadí pružný násadkový hrot Zebra G - viz jedno video a druhé video. Není to věčné, hroty pro násadková pera nejsou dělané na trvalý kontakt s inkoustem a reznou. Někdo si také stěžoval, že hrot je moc dlouhý a nevejde se do víčka. Pokud byste chtěl jít touhle cestou, doporučuji menší internetový průzkum.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Pomoc s výběrem

Příspěvekod Toams » 07 říj 2017 18:36

Vojta :shock: palce oba nahoru

Co se tyce zdroje, pridal bych i aukro (zadaril se paradni stribrny Imperial s flex oblique hrotem a ted mam na stole Waterman 52 - rozborka/sborka, taky s flex oblique, i kdyz ten je vlastne z e-zalivu).
K ebay jen tolik, ze kdyz, tak bud riskovat, nebo vsadit na osvedcene kupce (ja uz par per posilal zpatky). Ideal jsou kvalitni foto, detaily hrotu, vzorek pisma (ale na to neni uplne spoleh, u renomovanych ano).

Jak psal Vojta, perko je temer nenahraditelne, co se tyce flexu a kdyz toho nejake plnici pero dosahuje, stoji jako jezdena skodovka. K firmam jeste pridam americky Moore, a taky obcas stary Montblanc, mene Pelikan a u nas Hardtmuth nebo Ripet. Je to bud o nahode nebo o tloustce penezenky.
Na moderni flex bych se vykaslal, je to peklo, Ahaba jsem daroval na Pelikan hubu, neumel jsem to s nim ani po uprave hrotu ala Falcon, hrebik byl ohebnejsi ...

Mrkni na starsi Swany (Mabie Todd), Waterman's 52 a spol. Na netu je milion prikladu, v jakych perech byvaji super flexy. Sance tam je, ale "wet noodle" bude raketa
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Pomoc s výběrem

Příspěvekod angell » 08 říj 2017 22:17

Moc díky za rady.Jak jsem tak koukal tak cena za ta flexi pera je fakt závratná.Zatím to vidím tak že dál budu používat to co doteď akorát budu muset vyřešit kalamář.Ty velké skleničky se kolikrát pronesou :) .Jinak je fakt zajímavé pozorovat reakce lidí když vytáhnete kalamář,vyřezávanou násadku(žádný soustružený aušus) a začnete psát pěkně po staru stínovaně.Každopádně ještě jednou díky za rady.
angell
 
Příspěvky: 3
Registrován: 07 říj 2017 10:05

Re: Pomoc s výběrem

Příspěvekod Toams » 08 říj 2017 22:37

Zkus tu upravu Jinhaa, jak psal Vojta, jde to, kdyz se sikovnosti nejsi na stiru :) a na netu jsou videa ...
Pero cca 2 dolary, hrot par korun v antiku
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Pomoc s výběrem

Příspěvekod angell » 09 říj 2017 11:41

No asi to tak zkusím jak píšete.Seženu někoho s účtem na e-bay,přes něj objednám,smontuju a uvidí se.
angell
 
Příspěvky: 3
Registrován: 07 říj 2017 10:05

Re: Pomoc s výběrem

Příspěvekod Befop » 14 říj 2017 21:46

Toams píše:Vojta :shock: palce oba nahoru

Co se tyce zdroje, pridal bych i aukro (zadaril se paradni stribrny Imperial s flex oblique hrotem a ted mam na stole Waterman 52 - rozborka/sborka, taky s flex oblique, i kdyz ten je vlastne z e-zalivu).
K ebay jen tolik, ze kdyz, tak bud riskovat, nebo vsadit na osvedcene kupce (ja uz par per posilal zpatky). Ideal jsou kvalitni foto, detaily hrotu, vzorek pisma (ale na to neni uplne spoleh, u renomovanych ano).

Jak psal Vojta, perko je temer nenahraditelne, co se tyce flexu a kdyz toho nejake plnici pero dosahuje, stoji jako jezdena skodovka. K firmam jeste pridam americky Moore, a taky obcas stary Montblanc, mene Pelikan a u nas Hardtmuth nebo Ripet. Je to bud o nahode nebo o tloustce penezenky.
Na moderni flex bych se vykaslal, je to peklo, Ahaba jsem daroval na Pelikan hubu, neumel jsem to s nim ani po uprave hrotu ala Falcon, hrebik byl ohebnejsi ...

Mrkni na starsi Swany (Mabie Todd), Waterman's 52 a spol. Na netu je milion prikladu, v jakych perech byvaji super flexy. Sance tam je, ale "wet noodle" bude raketa



Hmm, na ten Imperial bych byl celkem zvědav. Uvítal bych nějakou recenzi nebo fotografie ;). Jinak souhlasím s ostatníma, že nejefektivnější i pro peněženku bude předělání Jinhao X450 nebo X750 s použitím Zebra G hrotu.
Parker 51, Pelikan M250 B, Pilot Metropolitan M, Lamy Al Star F, Centropen 3068, Centropen 4064, Jinhao x450, Jinhao 250, Jinhao 159,...
Befop
 
Příspěvky: 36
Registrován: 10 črc 2016 23:20

Re: Pomoc s výběrem

Příspěvekod Toams » 16 říj 2017 17:15

Noo, takovej malej plechovej sestihran, velikej asi jako rtenka :), push-button filler.
Hrot Warranted zlato, sirka asi M, takze OM (oblique medium). Neni to wet noodle, ale docela dost "vydrzi", max zkouset nebudu, 3mm da ... jen potrebuje hodne mokrej inkiust (Sailor), jinak koleje.
Vyhrabu nejake foto, co jsem dal na FB a nahraju i sem.
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Pomoc s výběrem

Příspěvekod Toams » 16 říj 2017 21:51

Obrázek
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Další

Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků