- Roller nebo klasické pero? - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Roller nebo klasické pero?

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Roller nebo klasické pero?

Příspěvekod klarris.simako » 14 srp 2013 09:39

Dobrý den,

chtěla bych si nechat poradit. Poslední více než dva roky píšu tímto:

http://www.penshop.cz/gumovaci-pero-roller-pilot-frixion-blfrp5-modry-05-mm/dp-12827/)

ale vzhledem k tomu, že jsem musela náplně plnit několikrát týdně, a nebyly zrovna z nejlevnějších (při tom množství), uvažuji, že bych si pro další studium pořídila kvalitní plnicí pero/roller pro denní použití, kde bych doplňovala pouze inkoust. Důležitá je pro mě šířka stopy (píšu docela malým písmem) a aby se s ním psalo lehce a rychle - v tomto mi klasická pera příliš nevyhovovala, protože píší jen jedním směrem, i když jsem nikdy nezkoušela žádný opravdu kvalitní kousek. Jaký je podle vás hlavní rozdíl mezi perem a rollerem? Stále váhám.
Mými dalšími kritérii jsou odolnost (velice bych uvítala doživotní záruku), vzhled a cena - cca do 1500,- - nechci pořizovat příliš drahé pero, v případě ztráty nebo krádeže by to zamrzelo o to víc. Předem díky za každou radu.
klarris.simako
 
Příspěvky: 2
Registrován: 14 srp 2013 09:11

Re: Roller nebo klasické pero?

Příspěvekod tomkeb » 14 srp 2013 11:11

Ahoj,

kdysi jsem dost psával FriXiony a dalšími věcmi od Pilotu (např. Acroball), takže jsem pak taky hledal pero, které by se jim kvalitou psaní vyrovnalo. A skončil jsem u té samé značky… možná by se ti mohlo zalíbit některé z těchto dvou s <F> ocelovými hroty: Prera a Metropolitan = MR. Prera se vyrábí ve spoustě barev (i v průhledných variantách) a dá se sehnat asi za 35 $ s poštovným, MR v současné době asi za 25 $… Doživotní záruku sice nemají, ale jejich dobrou odolnost můžu potvrdit. A rozhodně nepíší jen jedním směrem, přece jen jsou podle mě určitým způsobem "přizpůsobená" na ony japonské klikyháky. :lol: Kdyby tě to zaujalo, tak se dále ptej!
Obrázek
tomkeb
 
Příspěvky: 166
Registrován: 27 pro 2012 19:45

Re: Roller nebo klasické pero?

Příspěvekod klarris.simako » 14 srp 2013 12:28

Ahoj,

díky za tip, ale nevím, jestli by zrovna pro mě tohle bylo to pravé. Asi jde o zvyk ale přeci jenom by mi trvalo po tak dlouhé době se "sžít" s klasickým hrotem. Dost mě zajímá, jestli se vůbec dělají nějaké "lepší" rollery pro plnění inkoustem... bohužel na webech je vyhledávání dost nekonkrétní. Už jsem pátrala i v jiných diskuzích, a co se týče stylu se mi zatím nejvíc líbilo tohle klasické pero:
http://www.penshop.cz/DetailPage.asp?CD=1921250

Celkově dost přemýšlím nad povrchovou úpravou úchopu - nebudu pero používat sem-tam na poznámku na kousek papíru nebo na podpis, ale budu s ním psát denně i několik hodin, a tak bych chtěla něco pohodlného a lehkého do ruky (dost malé ruky), aby pokud možno neklouzalo - i když chápu, že "mozolu" z ručního psaní se asi nevyhnu s žádným perem :D
klarris.simako
 
Příspěvky: 2
Registrován: 14 srp 2013 09:11

Re: Roller nebo klasické pero?

Příspěvekod tomkeb » 14 srp 2013 15:21

Nemyslím si že by to u rolleru bylo tak, že kvalita = dá se plnit inkoustem do plnicích per. Inkoust je uzpůsobený klasickým hrotům, kdežto když si koupíš celou rollerovou náplň, výrobce ji naopak připraví tak, aby barva dobře spolupracovala s kuličkovým mechanizmem… Co jsem tak procházel PenShop, myslím, že rollery na bombičky se dají sehnat od firmy Visconti, ale je to už vyšší cenová kategorie. A nebo si vyber roller, u kterého víš, že náplně od výrobce do něj jsou kvalitní (v tomto se nevyznám, jen mnou kdysi vlastněný roller Parker byl děs a hrůza).

Pero, na které sem dáváš odkaz je jistě dobrá volba (bylo doporučované i v jiných tématech), jen si nejsem jistý zda by splnilo tu malou šířku hrotu. Pokud si ho však budeš opatřovat v PenShopu, můžeš si ho tam vyzkoušet. No a co se týče mozolu z psaní – s perem se (ideálně) píše lehce a bez přílišného úsilí… nemyslím si že by s tím měl být problém. Díky té snadnosti psaní není ani potřeba nějak zvlášť neklouzavý úchop, ještě jsem neviděl že by si na to někdo u jakéhokoli plnicího pera stěžoval. :)
Obrázek
tomkeb
 
Příspěvky: 166
Registrován: 27 pro 2012 19:45

Re: Roller nebo klasické pero?

Příspěvekod Josef.Pope » 15 srp 2013 09:05

Ahoj,
pokud píšeš malým písmem a docela rychle, tak plnící pero může být problém. Doporučil bych pro malé písmo hrot EF nebo F. Problémem ale může být, že při rychlém psaní může pero vynechávat.

Pokud nejsi úplně rozhodnutá, resp. chceš psát i plnícím perem, tak bych doporučil variantu sady:
např.

http://www.penshop.cz/sada-parker-im-premium-matt-black-ct-pouzdro/dp-12670/

nebo pokud se ti líbí Waterman, tak koupit Hemisphere plnící pero i kuličkové pero. S Hemisphere (hrot M) píši a jsem s ním velmi spokojen, i když uznávám, že na mou ruku je přeci jen trochu užší. :)
Josef.Pope
 
Příspěvky: 50
Registrován: 30 říj 2012 23:26
Bydliště: Brno

Re: Roller nebo klasické pero?

Příspěvekod Exteron » 24 srp 2013 08:27

Ahoj:) rollerů( s plněním inkoustu) je poměrně dost. Já osobně mám tento http://www.gouletpens.com/Noodlers_Roll ... _s/904.htm a jsem vcelku spokojen. Má úzkou linku, velkou kapacitu inkoustu( resp. napíšeš tím hodně stran). Ve škole jsem používal Parker frontier (F) a bylo to prima. Ale záleží co ti bude vyhovovat...
Pera: Parker Frontier F, Lamy Safari M, Lamy Vista F, Baoer 388, Platinum preppy F.
Inkousty: Noodler's: BBK; HoD; Beaver.
Exteron
 
Příspěvky: 142
Registrován: 02 čer 2013 16:53

Re: Roller nebo klasické pero?

Příspěvekod tomkeb » 28 srp 2013 11:22

Zrovna jsem narazil na FPN na téma podobné tomuto, a jsou tam daleko informovanější: http://www.fountainpennetwork.com/forum ... out-there/
Obrázek
tomkeb
 
Příspěvky: 166
Registrován: 27 pro 2012 19:45


Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků