- Kresba plnícím perem - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Kresba plnícím perem

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Kresba plnícím perem

Příspěvekod kevin » 30 led 2014 13:02

Zajímalo by mě, jaké máte zkušenosti s používáním plnících per na kreslení. Začal jsem s tím tento týden a objevilo se přede mnou plno otazníků.
Od výběru pera, přes inkousty a papír. Mám sám jedno poděděné pero, ale jaksi mi k perokresbě není dostačující. Díky za případné info. -k
pera:
Parker 75 Sterling Silver 1966 14K nib „M”
Rotring APC System 2003 nib „F”
inkousty:
Sailor Kiwaguro Black
Sailor Seiboku Blue Black
kevin
 
Příspěvky: 8
Registrován: 28 led 2014 22:27
Bydliště: Praha

Re: Kresba plnícím perem

Příspěvekod bodlin » 19 dub 2014 16:45

Abych se přiznal, tak s kreslením plnícím perem zkušeností moc nemám. Jednou jsem to zkoušel a výsledek byl, řekněme že, neuspokojivý :) Spíš než plnící pero bych na kreslení použil klasickou násadku s perkem. Škála výběru je bohatší a cena samostatných hrotů je podstatně menší.
bodlin
 
Příspěvky: 8
Registrován: 19 dub 2014 15:30

Re: Kresba plnícím perem

Příspěvekod JakubL » 27 dub 2014 16:55

S kreslením plnícím perem teda nemám žádné zkušenosti, ale tak hodně známé pero na kreslení je Rotring Art pen. Jde k němu dokoupit i konvertor, takže se dá naplnit libovolným inkoustem. Tuším že v základu je dodávám s pěti bombičkami s černou tuší. Co jsem tak slyšel, tak je perfektní na skicování a zkrátka vše kolem kreslení. Cena není vůbec hrozivá. Jinak, takhle na kreslení s normálními hroty plnících per...hmmmm, nejsem si jistý. To by se muselo vyzkoušet hodně hrotů co poskytují nějakou pružnost a taky jaké linky nabízejí. To už spíše kaligrafické hroty, nebo kaligrafická pera, která nabízí dobrou variabilitu, co se týče linek. A ohledně papíru...hm, podívat se na klasický sketch paper. Ale tuším, že papír 80g/m2 by měl takhle dobře posloužit. Potom se jen stačí podívat po papírech, které se používají pro kreslení kupř. tuší a je to :)
JakubL
 
Příspěvky: 47
Registrován: 16 dub 2014 21:38

Re: Kresba plnícím perem

Příspěvekod bodlin » 29 dub 2014 11:41

Než investovat do plnícího pera, když nevím jak se s ním bude kreslit, bude levnější nejprve vyzkoušet hroty do násadky. Jeden hrot stojí kolem 20,- a když bude nepoužitelný, tak to nebude taková finanční ztráta. Jinak Rotring je prakticky záruka kvality. Kreslil jsem s nim perovky na pauzák a šlo to velmi dobře.
bodlin
 
Příspěvky: 8
Registrován: 19 dub 2014 15:30

Re: Kresba plnícím perem

Příspěvekod JakubL » 29 dub 2014 15:31

bodlin píše:Než investovat do plnícího pera, když nevím jak se s ním bude kreslit, bude levnější nejprve vyzkoušet hroty do násadky. Jeden hrot stojí kolem 20,- a když bude nepoužitelný, tak to nebude taková finanční ztráta. Jinak Rotring je prakticky záruka kvality. Kreslil jsem s nim perovky na pauzák a šlo to velmi dobře.


To s násadkami je pravda. Ale dle mého vyžadují daleko větší obratnost a um, než je tomu třeba u Rotringu. Kdo to nemá v ruce a nemá vykreslenou ruku, tak spíš raději už to plnící pero. Nic proti hrotům a násadkám
JakubL
 
Příspěvky: 47
Registrován: 16 dub 2014 21:38

Re: Kresba plnícím perem

Příspěvekod bodlin » 30 dub 2014 09:31

Je pravda, že kdo nemá moc zkušeností s násadkami a hroty a potřebuje rychle a jednou za čas něco nakreslit, tak ten Rotring bude jistota. Rotring nebude čáru stínovat a nebude vynechávat tuž, což ve výsledné kresbě nemusí vypadat dobře.
bodlin
 
Příspěvky: 8
Registrován: 19 dub 2014 15:30

Re: Kresba plnícím perem

Příspěvekod quonax » 03 čer 2015 12:00

Jo, Rotring ArtPen mám dlouho a kreslí se s ním výborně, pokud nevadí málo proměnlivá šířka čáry. Bohužel Rotring prý přestal vyrábět originální Artpen-Ink, ale snad by do něj šly naplnit i jiné tuše, nejspíš asi ve vodě rozpustné (protože ten Artpen-Ink je taky ve vodě rozpustný). Mám hrot F - ocenil bych i tenší, ale na druhé straně s tenším hrotem není takový problém kreslit perem na násadce - protože je tenší, nemusí se tak často namáčet, a čára je daleko pružnější a citlivější. A taky odpadají problémy se zasycháním a čištěním, stačí po skončení práce otřít ubrouskem.
Přemýšlím, že pořídím ještě kaligrafické pero Lamy a nějaké hroty, hlavně ten EF - ale vlastně nevím, jestli to stojí za to, jestli to násadkové pero neudělá stejnou práci za zlomek peněz...
quonax
 
Příspěvky: 7
Registrován: 02 čer 2015 12:43

Re: Kresba plnícím perem

Příspěvekod JakubL » 10 čer 2015 18:56

quonax píše:Jo, Rotring ArtPen mám dlouho a kreslí se s ním výborně, pokud nevadí málo proměnlivá šířka čáry. Bohužel Rotring prý přestal vyrábět originální Artpen-Ink, ale snad by do něj šly naplnit i jiné tuše, nejspíš asi ve vodě rozpustné (protože ten Artpen-Ink je taky ve vodě rozpustný). Mám hrot F - ocenil bych i tenší, ale na druhé straně s tenším hrotem není takový problém kreslit perem na násadce - protože je tenší, nemusí se tak často namáčet, a čára je daleko pružnější a citlivější. A taky odpadají problémy se zasycháním a čištěním, stačí po skončení práce otřít ubrouskem.
Přemýšlím, že pořídím ještě kaligrafické pero Lamy a nějaké hroty, hlavně ten EF - ale vlastně nevím, jestli to stojí za to, jestli to násadkové pero neudělá stejnou práci za zlomek peněz...


Ohledně toho inkoustu - Diamine dělá vlastní tuše. Stálost, sytost, řekl bych že i dobrý tok. S jinými vlastnostmi bohužel nemám zkušenost. Pokud se pero nepoužívá delší dobu, tak by mohl být problém se zasycháním tuše a to je velký problém. Ale pár dní, možná i týden by to mělo v pohodě zvládnout, pokud člověk nepíše, nekreslí každý den.

Teď mě ještě napadlo jedno pero a to tzv. brush pen. Tuším, že ho na penshopu také mají. Jen nevím, jak moc se s ním dá kreslit.

Ohledně Lamy. Sic nemám přímo kaligrafické Joy, ale mám italic hrot. Na kaligrafii super. EF hroty...ze zkušenosti vím, že hroty japonské výroby jsou vážně tenké. I hrot F je spíše EF. Některé možná jsou sušší, než ostatní. Ale to se pořád bavíme o hrotech k plnícím perům za daleko vyšší cenu, než by vyšla násadka a hrot. Je to zapeklité, kromě Rotringu mě už nic nenapadlo.
JakubL
 
Příspěvky: 47
Registrován: 16 dub 2014 21:38

Re: Kresba plnícím perem

Příspěvekod quonax » 30 čer 2015 15:47

Kaligrafických per ještě pár existuje, ale řekl bych, že k těm kvalitnějším patří právě Rotring a Lamy. Prodává se myslím ještě Shaeffer. Podle recenzí je dobrý taky Pilot parallel, myslím, že v tomto fóru o něm taky něco je; má trochu zvláštní konstrukci - dva paralelní plátky přiložené naplocho a inkust proudí mezi nimi. Uvažoval jsem i o něm, ale nemusím mít všechno... ono to leze do peněz a já potřebuju spíš kreslit než psát.
A BrushPen je na kreslení skvělý, asi o něm založím vlákno, jak budu mít trochu víc zkušeností.
quonax
 
Příspěvky: 7
Registrován: 02 čer 2015 12:43


Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků