- Kterak vybrat plnící pero - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Kterak vybrat plnící pero

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Kterak vybrat plnící pero

Příspěvekod bohuslavj » 12 kvě 2014 08:53

Zdravím všechny příznivce klasického psaní.
Nedávno jsem v pradědečkově pozůstalosti našel docela hezkou sadu vídeňských ocelových hrotů. Nedalo mi to, zavzpomínal jsem na výtvarnou výchovu na základní škole a po několika pokusech jsem seznal, že jsem ještě úplně psát nezapomněl. Už asi měsíc či dva se snažím psát jen těmito hroty, ale co si budeme říkat - nosit s sebou násadku, krabičku s hroty a kalamář je poněkud nepraktické. Rád bych tedy vážené osazenstvo požádal o radu: Které plnící pero byste doporučili začátečníkovi s touto psací potřebou? Dodávám, že s násadkou zvládám i docela pokročilé kaligrafické kousky, a tak bych byl rád, kdyby totéž šlo i s oním perem. Nevím jak pružné jsou hroty těchto per, co si k nim mohu dovolit etc.
Parametry: cena do 500 CZK, ale klidně raďte i dražší, abych věděl, kam se potom vrtnout. Na bombičky nejsem, spíše konvertor.
Děkuji za každou radu.
Pilot 78G <B>
Parker Vector <F>
Parker IM Black <M>
bohuslavj
 
Příspěvky: 25
Registrován: 12 kvě 2014 08:45

Re: Kterak vybrat plnící pero

Příspěvekod slavaondra » 12 kvě 2014 10:40

Zkusil bych jít do pera pilot 78G s hrotem M nebo B, sám ho teď chci kupovat, ale zatím ho nevlastním. Jen přeposílám neskutečně kladné hodnocení na toto pero. Nedá se ale sehnat v ČR, musíte ho koupit přes E-bay...
slavaondra
 
Příspěvky: 64
Registrován: 18 bře 2014 19:13

Re: Kterak vybrat plnící pero

Příspěvekod bohuslavj » 12 kvě 2014 11:11

slavaondra píše:Zkusil bych jít do pera pilot 78G s hrotem M nebo B, sám ho teď chci kupovat, ale zatím ho nevlastním. Jen přeposílám neskutečně kladné hodnocení na toto pero. Nedá se ale sehnat v ČR, musíte ho koupit přes E-bay...

Přesně 78G-čko jsem našel na Aukru, ale nemyslím si, že by mi štymoval B hrot, jsem spíš na Fkové. Dají se měnit?
Pilot 78G <B>
Parker Vector <F>
Parker IM Black <M>
bohuslavj
 
Příspěvky: 25
Registrován: 12 kvě 2014 08:45

Re: Kterak vybrat plnící pero

Příspěvekod tomkeb » 12 kvě 2014 19:19

U Pilotu 78G se dají hroty měnit s ostatními "levnějšími" pery Pilot (Prera, MR/Metropolitan/Cocoon, Plumix a podobně)… s tím, že jen u 78G jsou hroty pozlacené.

Pokud byste rád psal "kaligraficky" (nemůžu najít správné slovo), tak je dobrou volbou 78G s hrotem <B>. Pokud byste chtěl spíše tenčí hrot na každodenní psaní, doporučil bych buďto 78G s hrotem <F> nebo spíš Pilot MR (= Middle Range, Metropolitan)… u nás je k sehnání s hrotem <M>, přes Ebay i s <F>, obojí kolem 450 Kč. http://www.penaddict.com/blog/2014/5/8/ ... tropolitan
Obrázek
tomkeb
 
Příspěvky: 166
Registrován: 27 pro 2012 19:45

Re: Kterak vybrat plnící pero

Příspěvekod slavaondra » 12 kvě 2014 19:56

Dobrý den,
ono psát kaligraficky... To je docela jednoduché slovíčko, ale těžší řešení. Při cítěném psaní jistě dosáhnete překrásného písma, však ale bude vám to trvat skoro věčnost. Je to spíš taková domácí pohodová nebo nadpisová práce... Určitě se s tím nedá psát rychle nebo alespoň tak, aby se to vyrovnalo nomálnímu psaní...
Doporučuji proto, jestli do toho nechcete investovat velikou částku pero s hrotem M nebo F ( dobré jsou pera Pilot, Parker, Watterman, Diplomat ... a jiné značky )
a poté mít další pero, které bude mít buď což je dneska v oblibě široký hrot, nebo se bude stopa zvětšovat tlakem - tento však moc nedoporučuji.

A pak je tu ten pilot 78G s hrotem B a tlustčí ... Je to kompromis mezi kaligrafií a poznámkovým písmem. Pokud zapátráte, jistě zde na fóru najde její psanou stopu...

Zde je video, jak asi zhruba vypadá ten jak jsem psal široký hrot. https://www.youtube.com/watch?v=rpQD0cIv5Z4

Jsou samo. i slabší hroty, toto je jen pro představu :)

Tak, snad jsem pomohl.
Ondra
slavaondra
 
Příspěvky: 64
Registrován: 18 bře 2014 19:13

Re: Kterak vybrat plnící pero

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 12 kvě 2014 20:26

https://www.dropbox.com/s/ch41ny7ywfz4zh1/pilot.jpg

pro názornost hroty pera Pilot EF-F-M-B
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Kterak vybrat plnící pero

Příspěvekod JakubL » 12 kvě 2014 22:07

Já používám už nějakou dobu Lamy Al-star s 1.1mm hrotem, kvůli psaní dopisů a prostě když chci, aby to písmo vypadalo dobře. S žádným hrotem, kromě nějakých extra pružných se moc nenadělá. I u M a výš hrotů je to prostě s variací linek tak nějak....no prostě pokud kaligrafie, nebo krasopis, tak jedině s perem k tomu určeným, nebo hrotem, který je tzv. ''stub'', více rozšířený jako ''italic''. Já si myslím, že třeba s Lamy Joy nic nezkazíte. Všechno vypadá líp s italic hrotem :)
JakubL
 
Příspěvky: 47
Registrován: 16 dub 2014 21:38

Re: Kterak vybrat plnící pero

Příspěvekod bohuslavj » 13 kvě 2014 06:50

Díky za rady, vážení krasopisci, koupil jsem si 78G s B hrotem a uvidím. Pero se nikdy neztratí :)
Pilot 78G <B>
Parker Vector <F>
Parker IM Black <M>
bohuslavj
 
Příspěvky: 25
Registrován: 12 kvě 2014 08:45

Re: Kterak vybrat plnící pero

Příspěvekod slavaondra » 13 kvě 2014 09:09

Myslím že jste udělal dobře :)
Pak nám pošlete až přijde, jak se Vám s ním píše.
Přeji hodně zdaru a mnoho hezkých chvil s novým perem :)
Ondra
slavaondra
 
Příspěvky: 64
Registrován: 18 bře 2014 19:13

Re: Kterak vybrat plnící pero

Příspěvekod bohuslavj » 20 kvě 2014 21:08

slavaondra píše:Myslím že jste udělal dobře :)
Pak nám pošlete až přijde, jak se Vám s ním píše.
Přeji hodně zdaru a mnoho hezkých chvil s novým perem :)
Ondra

Tak mi dneska přišlo mé Géčko. Co bych lhal, malinko jsem se lekl, že je to jen šmejd z plastu a já naletěl, ale to trvalo jen do prvního psaní. Kapátkový konvertor naneštěstí moc nenacucne, nevíte jestli jsou nějaké lepší? Avšak i s tou troškou jsem dokázal popsat celou A4 aniž by se byť jedinkrát linka přerušila. Hrot B mi nakonec sedí, vážně je to dobrá šířka na psaní. Po papíře klouže jak namydlený.
Teď už si jen najdu nějaké hezké inkousty a bombičky na doplnění a může se vyrazit :)
Díky za doporučení tohoto pera, jako další mám v oku Parker Vector. tedy hned jak si pořádně pohraju s tímhle :lol:
Pilot 78G <B>
Parker Vector <F>
Parker IM Black <M>
bohuslavj
 
Příspěvky: 25
Registrován: 12 kvě 2014 08:45

Další

Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků