- Vaše zkušenosti s konkrétními pery - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Vaše zkušenosti s konkrétními pery

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Vaše zkušenosti s konkrétními pery

Příspěvekod Martin K. » 05 srp 2014 19:53

Zdravím!

Už delší dobu pokukuji po zajímavých perech, čtu recenze a tak, rád bych si vybral opravdu kvalitní nástroj, čímž míním precizní řemeslnné zpracování a dobré psací vlastnosti. Rád bych měl pero, které "píše samo" a u něhož je jasné, že držíte v ruce poctivý, promyšlený kousek. Došel jsem ke dvěma skupinkám per ze dvou pro mě přijatelných cenových kategorií, z nichž si po jednom peru vyberu. Teď bych se velmi rád dozvěděl od zkušenějších pisatelů, jaké jsou jejich vjemy, pokud jde o zmíněné modely. Poradí mi někdo, napíše někdo svůj dojem, zkušenost? Předem moc děkuji za informaci!

sk. 1:
– Lamy Studio
– Sheaffer 100
– Parker Urban (Premium)

sk. 2:
– Diplomat Esteem
– Waterman Hémisphére
– Parker Sonnett
Martin K.
 
Příspěvky: 5
Registrován: 17 črc 2014 10:31

Re: Vaše zkušenosti s konkrétními pery

Příspěvekod trige » 05 srp 2014 22:18

Mám doma více jak 10 per a nejvíce píši s tím nejméně praktickým (jak jsem původně odhadoval) a to proto, že má z mých nejlepší hrot F (Pilot Prera). Osobně bych si přál kvalitní japonský kousek, např. Namiki Yukari nebo Nippon, ale to jsou zatím kousky z říše snů :-D To co uvádíš mi nic neříká :-)
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Vaše zkušenosti s konkrétními pery

Příspěvekod Martin K. » 06 srp 2014 08:49

Hmm... Mě taky z čistě estetického hlediska zaujaly jiné modely (a asi by mi vyhovovaly i z hlediska kvality, ale to nemůžu posoudit), hodně mě nadchl třeba Sailor 1911 Professional Gear Imperial Black, to je můj vysněný kousek, ale to je úplně jiná kategorie, takové radosti si zkrátka nemůžu dopřát a šmytec. :D
Martin K.
 
Příspěvky: 5
Registrován: 17 črc 2014 10:31

Re: Vaše zkušenosti s konkrétními pery

Příspěvekod Martin K. » 06 srp 2014 08:58

À propos, proč je Prera nejméně praktická, můžu-li se ptát? Děkuji! :)
Martin K.
 
Příspěvky: 5
Registrován: 17 črc 2014 10:31

Re: Vaše zkušenosti s konkrétními pery

Příspěvekod trige » 06 srp 2014 13:35

No to já si právě mysle, že bude. Je to velmi krátké pero a musí se používat s nasazeným uzávěrem a já si myslel, že to bude nepraktické, ovšem když nasadím uzávěr, pero je pěkně vyvážené, má ideální hmotnost pro psaní a z hrotu jsem nadšený. Léta mám Pilot 78G, hrot F, ale nedá se to srovnat, přitom je to cenově asi stejná kategorie. Používám německé pera, Parker, Pelikan, bohužel mám jen hroty M a tohle mi přestalo vyhovovat, když jsem vyzkoušel japonský hrot F. Mám ještě v merku Namiki z 90. let, cena je přijatelná, hrot FP. Nedávno jsem koupil německé celuloidové pero ROTAX asi z 60. let, je skoro nové, hrot skvělý, jen bohužel také M, tak jej mám pouze jako retro :-)
V provozu mám několik čínských per, hlavně mne baví celuloidový DUKE, má výborný hrot, ale také M. Ještě jsem objevil čínské celuloidové pero s hrotem F http://www.ebay.com/itm/Fuliwen-Cellulo ... 3390f9c124, ale je už dost drahé (tedy dražší pro čínská pera), takže zatím jsem nekoupil. Osobně bych ti místo těch udávaných doporučil tohle :-) a ty mi potom napíšeš, jak to vypadá :-D
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Vaše zkušenosti s konkrétními pery

Příspěvekod trige » 06 srp 2014 18:42

Pokud bys měl zájem, prodávám pero Parker, je to v inzerci. Je nové.
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Vaše zkušenosti s konkrétními pery

Příspěvekod trige » 06 srp 2014 19:18

Pro mne je ještě jeden důležitý aspekt a to, aby pero po odložení bez víčka (od 3 do 5 minut) psalo opětovně bez vynechání.
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Vaše zkušenosti s konkrétními pery

Příspěvekod Strapi » 12 srp 2014 06:00

Ahoj já jsem začal s Parkrem IM<M>+<F>, Pilotem 78G<M> a teď mám Sailor1911standart<F> a každé se chová úplně jinak. A jinak se chovají s rozdílnými inklousty.
Parker IM - těžké kovové pero s inkoustem parker OK s jinými mě příjde že je víc vybíravé pod jakým úhlem a natočením se opřu o papír. Hrot hodně tuhý. S inkostem parker v bombičkých mě na stole vydrží otevřené až 10min
Pilot 78G - Super pero. Velmi lehké. Zatím nejlepší co jsem měl v ruce. Používám s obyčejným modrým inkoustem.
Sailor1911std. - Pero z vyšší ligy co se týče zpracování. Bohužel japonský hrot <F> je pro mě příliš tenký :( Rozdíl mezi Parker <M>,<F> a Japonským <M>,<F> je velký
Strapi
 
Příspěvky: 14
Registrován: 06 led 2014 09:35

Re: Vaše zkušenosti s konkrétními pery

Příspěvekod Jaromír » 16 srp 2014 21:12

Ahoj Martine,

rok užívám pera Lamy Sudio Matt Black a Parker Sonnet Silver Ciselé. Každému sedne pero jiné, proto nehodnotím váhu či vzhled, to je nejlépe vyzkoušet v obchodě. Čistě "provozní" zkušenosti.

Lamy je kvalitně zpracované. Když se mi dostalo do ruky, byl jsem nadšený a stav trvá. Součásti sedí, přesně vyrobené, sesazené, povrchový lak kvalitní a zatím bez známek opotřebení, konvertor běhá bezchybně ... inu německá preciznost. Hrot mám F a italic stub 1,5mm. F-ko je dobrý hrot, píše hladce, i když je patrný jistý odpor skluzu po papíru. Ten však není nepříjemně velký; na běžné psaní zcela v pořádku. Pro široký hrot mám jen slova chvály. Hladký, dodávka inkoustu plynulá a dostatečná do celé šíře, nezakusuje se hranami do papíru. Píše se mi s ním lépe, než třeba s B hrotem na Pilotu 78g. Pro mne je příliš široký na běžné psaní, ale když chci hezký nadpis nebo se vyblbnout, tak je ideální. Plánuji dokoupit další pero Lamy, abych nemusel přehazovat.
Tím se dostávám z mého pohledu k největší přednosti Lamy - velké množství dostupných hrotů, které je možné rychle měnit (hrot se jen vysune z přivaděče a nacvakne se nový). A pero dělá především hrot. Pokud by ses chtěl psaním i bavit, nejen zapisovat potřebné, je dobré o tomhle systému více hrotů zauvažovat. i když je tu nebezpečí bažení po dalším Lamíčku :D .
Nositelnost pera je dobrá - klip je akorát předepnutý, hladce se nasune na lem kapsy. Na závěr nedostatek klipu - pokud dojde k jeho vychylování do stran, prodře linku v laku víčka až na podkladový stříbřitý kov. Moje pero má tuto linku asi 2mm na obě strany od dotykového bodu klipu a víčka. Poprvé pozorováno ne jedné straně od klipu poté, co jsem pero přenášel v nadité tašce. obsah zřejmě tlačil na pero a vychyloval klip do strany. Ten pak vykonal své. Nakonec jsem si ale zvykl a ani to nevypadá nijak hrozně. Tak pozor boční tlak na klip!

Parker používám méně (do práce a do terénu ho moc nenosím :) ), hlavně na takové to domácí žvýkání ... Zpracování pera je bezchybné. Po roce žádné známky opořebení, pero však chovám jako v bavlnce. Mám osazen 14k hrot M. Je velice hladký, krásně pruží pod rukou. Psát s ním je opravdu potěšení. Na to, že je to "M-ko", dělá hodně širokou linku. Silně záleží na papíru a inkoustu. Užší linka je třeba s inkousty Parker Quink- "vodovými" inkousty. Husté a smáčivé inkousty jako Noodler's dávají linku dvojnásobně širokou. Kombinace Noodlers + savý papír (nemyslím přímo piják, ale třeba běžný kancelářský) dá dohromady linku skoro 1 mm širokou! Pro člověka s menším bych volil hrot F či rovnou EF.
Nositelnost lepší než u Lamy. Parker je menší a lehčí (oceňil jsemi zejména při přenášení v náprsní kapse u košile). To bude platit pro všechny modely Sonnet, nejen pro tenhle stříbrný kousek. Klip pružný, akorát předepnutý.

Přeji dost možností k osobnímu vyzkoušení i s inkoustem. Pak se určitě povede dobrá volba.
Jaromír
 
Příspěvky: 11
Registrován: 14 srp 2014 19:24


Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků