- Pružný (flexibliní) hrot — pero a násadky - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Pružný (flexibliní) hrot — pero a násadky

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Pružný (flexibliní) hrot — pero a násadky

Příspěvekod LukSmit » 09 srp 2014 14:50

Zdravím všechny.
Prosím Vás o radu s výběrem jak plnicího pera, tak násadek. Hlavní je, aby hrot byl pružný (flexibliní) pro psaní jemnou kursivou. Podotýkám, že nesháním kaligrafické pero pro kaligrafii. Jde mi především o stínování písma pomocí přítlaku pera a ne tvarem hrotu. Násadkové pero by bylo užíváno jen v domácích podmínkách, ale potřebuji ještě alternativu do ''terénu'' v podobě plnicího pera.

Ačkoliv nebude nejspíš obtížné sehnat násadky, s plnicím perem bude situace horší. Výběr takových plnicích per s pružným hrotem je značně omezený a drahý. A protože takové pero potřebuji tak říkajíc na ven, není žádoucí, aby bylo drahé.
Proto Vás prosím o návrhy plnicího pera s pružnou špičkou v ceně pod 1000 korun (nejlépe kolem 500). Zatím se mi podařilo najít např. toto:
http://www.ebay.com/itm/NOODLERS-BLACK-STANDARD-PISTON-FLEX-NIB-FOUNTAIN-PEN-/231237307722?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35d6d14d4a

Dále ještě prosím o radu ty z Vás, kteří máte zkušenosti, s výběrem násady s flexibilním hrotem. Zcela nepochybně ne všechny (ale možná většina ano) jsou takové a já nemám takový přehled ani potřebné znalosti a zkušenosti. (Případně prosím o objasnění.)


Děkuji Vám předem za přečtení, rady a návrhy; doporučení.
Hezký den.
LukSmit
 
Příspěvky: 6
Registrován: 03 srp 2014 16:11

Re: Pružný (flexibliní) hrot — pero a násadky

Příspěvekod trige » 09 srp 2014 17:17

trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Pružný (flexibliní) hrot — pero a násadky

Příspěvekod LukSmit » 24 srp 2014 14:18

Děkuji za váš návrh. Jinhao bude zřejmě nejlepší volbou.
LukSmit
 
Příspěvky: 6
Registrován: 03 srp 2014 16:11

Re: Pružný (flexibliní) hrot — pero a násadky

Příspěvekod graphophilus » 25 srp 2014 16:51

Mám zkušenosti s pružnými hroty; používám je především k perokresbě. Nejlépe zásobené bývají obchody s výtvarnými potřebami. Hrot na stínování musí být ostrý (ne s kuličkou) a pružný. Pokud je hrot tuhý, trhá papír. Je dobré zkusit pružnost hrotu v obchodě třeba na nehtu. Hlavně je ale potřeba se podívat proti světlu, jestli hrot není rozskřípaný, tzn. jestli nožky nejsou příliš daleko od sebe. Já jsem se tak jednou napálil a všechny hroty jsem vyhodil. V obchodě nebývá tolik světla, takže si příště vezmu lupu. Je dobré koupit jeden a až po důkladném vyzkoušení dokoupit zásobu.
Plnící pero s pružným hrotem jsem nikdy nepoužíval protože jsem se obával, že po zničení hrotu bude k ničemu. Klasické perko do násadky má totiž relativně krátkou životnost, odhaduji tak 10 stránek A4 a poté je k nepotřebě. V dřívější době, když se psalo násadkovým perem ve škole, tak se hroty kupovaly po tuctech. Možná že pružné hroty plnicího pera jsou trvanlivější.
Nejlepší pro násadkové pero se mi zdá tuš koh-i-noor. Je absolutně nerozmazatelná a nedělá fousky. S fousky mám často problém na některých papírech, protože ostrý hrot některé papíry trochu poškozuje a inkoust se pak roztéká kolem hlavní čáry (tvoří fousky).
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Pružný (flexibliní) hrot — pero a násadky

Příspěvekod LukSmit » 25 srp 2014 18:42

Mockrát Vám děkuji za Váš příspěvek. Velmi jste mi pomohl.
LukSmit
 
Příspěvky: 6
Registrován: 03 srp 2014 16:11

Re: Pružný (flexibliní) hrot — pero a násadky

Příspěvekod Jaromír » 27 srp 2014 22:18

Můžeš zkusit i dost populární pero Noodler's Ahab. Sám jsem ho koupil v květnu. Pero se dobře drží, funguje bez problémů. Musím však říci, že počáteční nadšení z pružného hrotu po měsíci ochladlo. Na podstatné rozevření moderního ocelového hrotu Noodler's je třeba hodně síly. Jednak mě po chvíli bolela ruka, druhak to vyžaduje dobrý, hladký papír, za kterého se nevydírají vlákna. K výměně hrotu v Ahabovi mě inspirovalo video youtoubera a nadšence do plnicích per S.B.R.E. Browna https://www.youtube.com/watch?v=c9Qnd1Z6LHg (jeho kanál vřele doporučuji ;) ).

Výměnu jsem provedl dle návodu: originální hrot Noodler's byl vyměněn za hrot Brause "Rose" No. 76, určený do násadkových per. Podavač inkoustu nebylo třeba nahřívat a formovat k hrotu, pouze jsem u hrotu trochu roztáhl "křidélka" po stranách jeho špičky, aby hrot na podavač dobře dosedl.

S výměnou jsem spokojen, dokonce velmi spokojen. Hrot nemá na špičce iridiovou kuličku a je velmi ostrý. Nelze používat na rychlé psaní (nebo jen s velkým citem), protože má tendenci se zabodávat do papíru. "Flexování" jde ale velmi lehce. S originálním tuhým hrotem se to vůbec nedá srovnat co do síly přítlaku ani šíře maximální a tenkosti nejslabší linky. Tok inkoustu občas vynechá, ale okrasné psaní je činnost beze spěchu a pro uklidnění, tak mi to ani nevadí.
Jaromír
 
Příspěvky: 11
Registrován: 14 srp 2014 19:24

Re: Pružný (flexibliní) hrot — pero a násadky

Příspěvekod LukSmit » 28 srp 2014 09:09

Děkuji za zajímavý příspěvek. Určitě o tom budu uvažovat.
LukSmit
 
Příspěvky: 6
Registrován: 03 srp 2014 16:11

Re: Pružný (flexibliní) hrot — pero a násadky

Příspěvekod trige » 01 pro 2014 09:24

Osobně bych se poohlížel po starších perech se 14K zlatým flex hrotem, např. tohle: http://www.ebay.com/itm/Conway-Stewart- ... 3a9cb9b75c nebo s "obyčejným" hrotem http://www.ebay.com/itm/VINTAGE-BROWN-T ... 3a9c6c6756.
Jedny z nejlepších 14K flex hrotů má Parker vyrobený v Kanadě, prodává je v prvotřídní kvalitě tento prodejce na eBay: http://www.ebay.com/usr/cheepjeep?_trks ... 6016.l2559, je však potřeba hledat Parker Vacumatic made in Canada, klidně mu napište. Prodává týdně 5 prvotřídně zrestaurovaných per (vím o čem mluvím, sám jsem zakoupil).
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Pružný (flexibliní) hrot — pero a násadky

Příspěvekod LukSmit » 01 pro 2014 17:00

Mnohokrát děkuji.
LukSmit
 
Příspěvky: 6
Registrován: 03 srp 2014 16:11

Re: Pružný (flexibliní) hrot — pero a násadky

Příspěvekod trige » 05 pro 2014 07:21

Jinak tedy asi nevýhodněji pořídíte Nodlers Ahab http://www.amazon.com/Noodlers-Ahab-Fou ... YWXNNTN9A1
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Další

Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků