- Pero pro studentku do 1500kč - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Pero pro studentku do 1500kč

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Pero pro studentku do 1500kč

Příspěvekod Faoltiarna » 22 říj 2014 21:08

Dobrý večer,
vzhledem k tomu, že se poslední dobou trápím s výběrem nového pera, rozhodla jsem se požádat o radu ty zkušenější. V prvé řadě se nemohu rozhodnout, zda dát přednost plnícímu, či keramickému peru. V současné době píšu keramickým perem Santini, a jsem s ním velice spokojená. Právě proto zvažuji, že zůstanu u per keramických. Zde by mě však zajímalo, zda i do dražších per (jako je Parker apod.) sedí klasické náplně, nebo pouze náplně od daného výrobce (nekupuji náplně úplně ty nejlevnější, ale co jsem se dívala, tak zrovna Parker bohužel nevyrábí náplň v zelené barvě - nebo jsem slepá a nevšimla jsem si :) ).
Pokud dát přednost plnícímu peru před keramickým, tak proč? :)

Cena by se ideálně měla pohybovat do 1500, ráda bych nějaké pěkné, v hezkém designu, které bude psát podobnou tloušťkou jako pero keramické (bohužel se v té síle hrotu nevyznám - keramické mám 0.7). Líbí se mi například Parker I.M Premium emerald, ale ráda si nechám poradit i jiné.

Za každý tip a radu budu moc vděčná.

Přeji krásný večer :)
Faoltiarna
 
Příspěvky: 15
Registrován: 22 říj 2014 21:01

Re: Pero pro studentku do 1500kč

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 22 říj 2014 21:38

Dobrý večer,
z mých poznatků do začátku mohu doporučit značku LAMY (hrot EF nebo F), která je v moderním designe s výbornou ergonomií pro psaní. V cenové kategorii se dá pořídit 2 kousky a ještě zbude na pár barevných inkoustů od Diamine

Osbně jsem do nedávna vlastnil LAMY SAFARI EF
http://www.penshop.cz/lamy/c-567/?PN=Price&Typ=41&SORT=Up

Šíře hrotu není to co jsem hledal a EXTRA FINE mě zklamalo, ale na běžný text hodnotím pero kladně.

Mezi mé miláčky patří pera Pilo 78G, které se běžně objednávají přes Ebay s cenou kolem 10$
Velmi levné pero, které překvapí svojí lehkostí, kterou oceňuji při psaní dlouhých textů.
Vlastním jak hrot F tak M i B. F na jemný text a azbuku. B na nadpisy. M většinou vezmu do ruky jen při kreslení.

Další čína v mém penále je Duke taktéž pře ebay. Používám na běžné psaní, pero s cenou pod 20$ větší váhy i rozměrů. na azbuku a dlouhé texty mi nesedí.

S cenou vyyší než je rozpočet mám v penále ještě 2 kousky od Parker.
Jedná se o Roller a plnící pero Parker Sonnet Stainless Steel GT - Roller s náplní 0,5mm (+- 130kč / ks ) Plnící pero s hrotem F.
Jedná se o reprezentativní kousky, které zaujmou široké okolí a jak lze dohledat Parker zná každý jako pojem dokonalého psaní.
Osobně jsem měl s plnícím perem dlouho potíže, ale ty se vyřešily použitím černého inkoustu Parker namísto modrého .


texty psané uvedenými pery:
https://www.dropbox.com/s/1j5jl6ddppedmdi/20131123_235254.jpg?dl=0

Cesta psaní plnícím perem u mě začala rollerem (keramickým perem), ale pořád to nebylo ono. K Rolleru jsem koupil i plnící pero a začal pronikat do světa plnících per, do světa inkoustů, papírů... Z mého doporučení doporučuji Pilot 78G pokud je preferována slabá šíře psaného textu. Pokud nemáte o šíři jasno pak bych se držel Lamy s hrotem F a M (klidně obojí v limitu rozpočtu jsou 2 kousky bez problémů včetně konvertorů).

Pokud by stále lákal nějaký více reprezentativní kousek tak http://www.penshop.cz/plnici-pero-waterman-hemisphere-essential-stainless-steel-gt/dp-11540/ je na hranici rozpočtu.

Kája
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Pero pro studentku do 1500kč

Příspěvekod Faoltiarna » 22 říj 2014 21:53

Děkuji moc za odpověď, na všechny doporučení se podívám :)

Mohu se ještě zeptat na názor na toto, které je sice dražší, ale líbí se mi designem (ale značku neznám)
http://www.penshop.cz/plnici-pero-fabercastell-ambition-rhombus-black/dp-10560/
Faoltiarna
 
Příspěvky: 15
Registrován: 22 říj 2014 21:01

Re: Pero pro studentku do 1500kč

Příspěvekod Faoltiarna » 22 říj 2014 22:36

Ještě bych ráda napsala, že jsem z keramického zvyklá na plynulé psaní, bez škrábání. Co si kupuji dražší náplně, tak sjem nezaznamenala vynechávání, které mě u levnějších náplní šíleně rozčilovalo, takže bych se tomuto problému ráda vyhla i u plnícího pera.
V tuto chvíli je mým favoritem Faber - Castell Ambition, a za tu cenu bych nerada šlápla vedle :)
Faoltiarna
 
Příspěvky: 15
Registrován: 22 říj 2014 21:01

Re: Pero pro studentku do 1500kč

Příspěvekod vojtahlad » 22 říj 2014 23:09

Faber-Castell je obecně firma s velmi dobrou pověstí. Konkrétně u modelu Ambition bych se trochu bál schůdku v oblasti úchopu, pero bude třeba držet poměrně vysoko, což nemusí každému vyhovovat. Pokud jste z Prahy nebo se do ní snadno dostanete, vřele doporučuji zajít do Penshopu a pero si před koupí vyzkoušet. Zároveň si tak ověříte, jestli nevynechává a podobně.

Recenze na Faber-Castell Ambition je k mání zde:
https://www.youtube.com/watch?v=DQ5PPDGUX68

Osobně bych se přidal k předchozímu doporučení začít zlehka, zejména když si ještě nejste jista, jestli je plnicí pero pro Vás to pravé. Zmíněný Pilot 78G koupíte za necelé tři stovky i s dopravou (třeba tady http://www.ebay.com/itm/Pilot-78G-GOLD-RING-Fountain-Pen-RED-F-nib-/321500468659?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4adaebd5b3) a k němu nějaký zelený inkoust (Diamine dělá přes 10 různých zelených). Jasně, Ambition je mnohem víc sexy, ale 78G je znám jako spolehlivý psavec a pokud zjistíte, že Vám plnicí pera nesedí, nepřijdete o tolik. No a pokud Vás chytnou, můžete si Ambition naplánovat na později.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Pero pro studentku do 1500kč

Příspěvekod Faoltiarna » 22 říj 2014 23:47

Děkuji za odpověď :) Mrknu tedy na to 78G a vyzkouším :)
Do Prahy to mám bohužel hodně z ruky, a v Olomouci asi specializovaný obchod nemáme, zkusím se podívat :)
Faoltiarna
 
Příspěvky: 15
Registrován: 22 říj 2014 21:01

Re: Pero pro studentku do 1500kč

Příspěvekod Nefrita » 23 říj 2014 05:04

Faoltiarna píše:Děkuji za odpověď :) Mrknu tedy na to 78G a vyzkouším :)
Do Prahy to mám bohužel hodně z ruky, a v Olomouci asi specializovaný obchod nemáme, zkusím se podívat :)


Dobrý den, můžete si zajet do Řepčína a tam si vybrat http://www.luxusni-pera.cz/kontakt/
Nefrita
 
Příspěvky: 63
Registrován: 11 bře 2012 14:06

Re: Pero pro studentku do 1500kč

Příspěvekod trige » 23 říj 2014 05:43

I já se zpočátku přikláním k nákupu Pilot 78 G, psalo se tady o tom už mnoho. Je to levné a zážitek s psaní perem je skvělý. Kupte hrot F, japonské hroty F jsou naprosto skvělé pro běžné psaní. Já jsem vyzkoušel desítky per (čínské, německé, starší, nové), kupoval, prodával, něco daroval :-) Teď používám výhradně Pilot Prera s hrotem F (cca 700 Kč i s dopravou) a mám dvě starší americká kompletně zrenovovaná pera se zlatým hrotem: Schaeffer Balance a WearEver, oba s hroty F - nejsou flexibilní. Zlatý hrot je opravdu jiné kafe. "Naleštěná" pera mi moc neříkají, dokonce si myslím, že jsou pro psaní nepraktická, špatně vyvážená do ruky a těžká. Vyzkoušejte jak budete psát, jestli s nasazeným víčkem nebo bez něj.

Osobně bych raději než inkoust Diamine doporučil Sailor Jentle, výběr barev není tak velký, ale je to naprosto prvotřídní inkoust. Vyzkoušejte nejlépe ten i ten :-) Inkoust Vám dá také rozdílný zážitek, já mám pět různých lahviček k použití.

Pokud si fountain pen zamilujete, nezůstanete i jednoho, časem se vyprofiluje Vaše záliba nějakým směrem. Např. já "ujíždím" na celuloidových poválečných perech a šetřím :-) na japonské pera zdobené Hira-maki: http://www.amazon.com/Namiki-Nippon-Col ... B00063NUWQ


Faoltiarna píše:Děkuji za odpověď :) Mrknu tedy na to 78G a vyzkouším :)
Do Prahy to mám bohužel hodně z ruky, a v Olomouci asi specializovaný obchod nemáme, zkusím se podívat :)
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Pero pro studentku do 1500kč

Příspěvekod Faoltiarna » 23 říj 2014 12:15

V případě, že bych se rozhodla zůstat u keramického pera, jsou nějaké podstatné rozdíly ve značkách? Počítám, že tady závisí především už na vzhledu a možných náplních. Tady by mě zajímalo, zda do keramických per sedí i univerzální náplně (které se běžně prodávají v papírnictví) nebo pouze náplně dané značky. Do svého Santini kupuji náplň běžně v papírnictví a sedí, ale s keramickými pery jiných značek bohužel zkušenost nemám.
Popřípadě existuje nějaký hybrid, jako roller na inkoust?
Faoltiarna
 
Příspěvky: 15
Registrován: 22 říj 2014 21:01

Re: Pero pro studentku do 1500kč

Příspěvekod jakub.s » 23 říj 2014 13:50

rollery na klasický inkoust (bombičky nebo konvertor) existují, sice jich moc není, ale ten výběr výběr odstínů zelené by za to možná stál:-)
jakub.s
 
Příspěvky: 75
Registrován: 30 čer 2014 12:17
Bydliště: Letná

Další

Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník