- Výběr prvního kvalitního plnícího pera - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Výběr prvního kvalitního plnícího pera

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Výběr prvního kvalitního plnícího pera

Příspěvekod ChesterBen » 08 čer 2011 19:50

Dobrý den,

rád bych si v nejbližší době pořídil nějaké pěkné a hlavně kvalitní bombičkové pero a chtěl bych vás, jako zkušenou komunitu, požádat o rady.
První věc, která mě zajímá, je rozdíl mezi "plnícím" a "bombičkovým" perem. Nejsem si jistý, jaký je v tom rozdíl a rád bych používal bombičky, pokud je to dobré řešení, což je další věc, na kterou bych rád slyšel, respektive četl, váš názor. Pokud by se vám chtělo, rád bych se dozvěděl něco i o "konvertoru," který si nedokážu představit, jak funguje, jestli je lepší než bombičky a cokoliv o něm, co bych měl vědět.
Další důležitá věc, kterou jako lajk sám asi nevyřeším, je značka pera. Jelikož by to bylo mé první plnící pero, které stojí víc, než jen 35,- Kč v papírnictví a nevím, jestli mi bude vyhovovat, rád bych se vešel do 500,- Kč, pokud se do 500,- Kč dá sehnat dobré pero. Slyšel jsem o značkách jako Parker, Waterman a podobně, ale nevím, jaký je rozdíl v cenách a kvalitě.
V neposlední řadě bych se chtěl zeptat, jestli je dobré si objednávat pero přes internet, nebo je lepší dojít si někam do prodejny, kde si pera vyzkoušet? Tuším, že prodejna by byla lepší, že? .) Jen nevím, kam jít a tak bych vás chtěl poprosit o doporučení obchodů s pery v Praze.
Abych tedy shrnul mé požadavky:
1) Rád bych pero na bombičky (Je dobré používat bombičky z papírnictví 12,- Kč za 8 bombiček?)
2) Líbil by se mi spíše modernější design pera
3) S cenou bych se chtěl vejít do 500,- Kč

Je možné, že mě ještě něco napadne, to bych popřípadě doplnil.
Předem děkuji za váš čas a rady
ChesterBen
 
Příspěvky: 72
Registrován: 08 čer 2011 19:39

Re: Výběr prvního kvalitního plnícího pera

Příspěvekod Josse » 10 čer 2011 08:46

Vítám tě mezi námi a ať se ti tady líbí :D
Tak začnem postupně.
Chválím tvou snahu přidat se k nám, plnící a bombičkove no to je přece jednoduché! do plnícího si natáhneš inkoust z lahvičky a bombičky jsou bombičky nacvakneš a jeto ... v lahvičkách je vice druhů a barev inkoustu a nebudeš odkázán na bombičky jednoho druhu (nebo si můžeš bombičky plnit sám z lahvičky někdo to tady tak řeší už nevím kdo :o ) a lahvičky vychází levněji než bombičky... a tím se dostáváme k další otázce bombičky za 12,-kč ... dam ruku do ohně že většina lidi tady ti to bude rozmlouvat a ja taky, ušetříš si spoustu trápení a strastí s tím když hned od začátku budeš používat kvalitní inkoust a zas tak drahá ta střední třída není. Konvertor je takový kočkopes mezi bombičkou a klasickým perem nacvakneš ho místo bombičky a plní se z lahvičky inkoustem. Myslím že do 500,- se možná vejdeš, nebudou to žadné špičkové stroje ,ale kvalitní budou.(myslím ale že jestli tě to chytne tak další na sebe nenechá dlouho čekat a nato uvolníš už asi víc:)

Za sebe ti mohu doporučit http://www.penshop.cz pan Šimeček je moc fajn chlap a při výběru tě ve štychu nenechá a mají i kamennou prodejnu v praze ;)

třeba jen namátkou http://www.penshop.cz/DetailPage.asp?DPG=4452
Josse
 
Příspěvky: 98
Registrován: 26 dub 2011 09:55
Bydliště: Ostrava, Uherský brod

Re: Výběr prvního kvalitního plnícího pera

Příspěvekod ChesterBen » 10 čer 2011 15:08

Díky moc za první odpověď, už jsem se začínal bát, že toto forum je opuštěné .)
Díky za pochvalu, k myšlence mít své pero, které mě bude trošku reprezentovat mě přivedl nález pera od kamaráda. Nevím, jak moc je kvalitní, kdyžtak uploadnu fotky, rád bych znal váš názor.
Jinak z Tvého příspěvku jsem vycítil, že 500,- Kč není až tak moc za dobré pero. Kolik bys mi doporučoval dát do kvalitního pera?
Další věc je ta, že s perem bych psal hlavně ve škole, což už samo o sobě je trošku riziko, takže bych nerad přišel o pero za tisíce, ať už ukradením, nebo třeba ohnutím hrotu .) Tím mě napadá i další otázka. Pokud bych měl plnící pero, jak dlouho v něm asi vydrží náplň? Nerad bych, aby mě v polovině písemky nechalo ve štychu, že došel inkoust, proto se mi líbí bombičky, jsou určitě skladnější než lahvička s inkoustem.
A ještě jedna věc mě napadá. Jakékoliv pero je možné plnit bombičkami, nebo ne? A tím mě napadá další .)) Například bombičky Parker sedí pouze do per Parker, nebo je možné je používat i v jiných značkách?

Jdu nafotit to pero, které jsem našel .)

Edit: http://imageshack.us/photo/my-images/849/pero1.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/862/pero2.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/8/pero3.jpg/
ChesterBen
 
Příspěvky: 72
Registrován: 08 čer 2011 19:39

Re: Výběr prvního kvalitního plnícího pera

Příspěvekod Josse » 10 čer 2011 15:55

Promiň ne že bych tady na to zanevřel ale není moc času:)
Pochopil jsi mě špatně pero za 500,- je dobrý psací prostředek určitě to je obrovský skok od reklamní propisky za 1,20,- z číny.
Ale není to ani nic extra, a ano v běžné populaci už se budeš lišit. Ale můj favorit na kterého padne první výplata je http://penshop.cz/DetailPage.asp?DPG=11528
Každé pero má jinou spotřebu a liší se to i inkoustem i kus od kusu. Výměna bombičky je stejně časově náročná jako naplnění plničky:) A před extra věcma se přesvědčíš že máš všeho dost a tak jako vždy máš zálohu.
Většina moderních per je na bombičky a vyšší řady na plnění... některe bombičky jsou univerzální ale vždy platí používat jen originál dané značky.

na pero se podívám ale jsem na extra pomalém vodafon připojeni...
Naposledy upravil Josse dne 10 čer 2011 17:20, celkově upraveno 1
Josse
 
Příspěvky: 98
Registrován: 26 dub 2011 09:55
Bydliště: Ostrava, Uherský brod

Re: Výběr prvního kvalitního plnícího pera

Příspěvekod ChesterBen » 10 čer 2011 16:35

V pohodě, jsem rád, že jsi se ozval .)
U Tvého favorita asi chybí link, nevím, který jsi myslel.
Můžu se zeptat, jestli nemáš nějaký video, nebo postup, jak to naplnění pera probíhá? Vůbec si to nedokážu představit, moje znalost o plnění per se zastavila u bombiček .)
Jinak jedna zásadní, i když asi hloupá otázka, plnící pero je dobré na denní psaní poznámek ve škole a tak, že? Teď mě napadlo, jestli se pera nepoužívají hlavně na podpisy a podobně, ale to je asi hloupost .)

Edit: Ještě mě napadla jedna věc. Kdybych si objednal pero ze zahraničí, například z Amazonu nebo eBaye, nevyšlo by mě levněji? Tím bych se mohl zabývat i pery nad hranici 500,- Kč, co myslíš?
ChesterBen
 
Příspěvky: 72
Registrován: 08 čer 2011 19:39

Re: Výběr prvního kvalitního plnícího pera

Příspěvekod Josse » 10 čer 2011 17:24

Přimo navod nemám ale zadej si na you tube anglicky plnění pera a něco ti vyběhne:)
Pera se používají na na psaní. (tečka:)) ale při podpisech je vidět nejvíce.
Favorit doplněn ... samo objednat ze zahraniči vyjde levněni ... i ten muj ...
Josse
 
Příspěvky: 98
Registrován: 26 dub 2011 09:55
Bydliště: Ostrava, Uherský brod

Re: Výběr prvního kvalitního plnícího pera

Příspěvekod ChesterBen » 10 čer 2011 17:42

Už jsem to video našel. Líbí se mi Parker Frontier Stainless Steel Gold, myslíš, že je to dobrý pero?
Jinak mi není jasný, jak to s tím plněním funguje. Pokud bych si koupil toho Parkera, tak je na bombičky a pokud bych ho chtěl plnit inkoustem, tak si musím dokoupit konvertor?
Na Crosse jsem koukal, vypadá hodně luxusně. Můžu se jen čistě ze zvědavosti zeptat, jestli pero za tuhle cenu je ještě něčím lepší v psaní, nebo je to jen čistě vášeň pro pera? .)
Už je mi i trošku hloupý se ptát, napadají mě pořád nové a nové otázky. Například, jestli peru nevadí otřesy? Beru to tak, že bych ho nosil v penálu v batohu do školy, tak aby se nějak nezničilo tím, že s taškou nebudu zacházet jak s kartonem vajec .)
A jestli ještě můžu k těm inkoustům, je veliký rozdíl mezi permanentním, normálním a voděodolným inkoustem?
ChesterBen
 
Příspěvky: 72
Registrován: 08 čer 2011 19:39

Re: Výběr prvního kvalitního plnícího pera

Příspěvekod maxowu » 10 čer 2011 18:16

Ahoj ChesterBene!
připojuji se s přivítáním.Vpodstatě jsem začátečník, ale nějaké postřehy už mám.Takže:
Tvé obavy s plnění inkoustu z lahvičky-zbytečné, je to primitivní.
1-Buď má pero(nebo konvertor) pístový mechanismus a pak to funguje jako injekční stříkačka.Ponoříš hrot a pomalu natáhneš.Utřeš ubrouskem a je to.
2-Pero(nebo konvertor) má takový balónek-"aerometrický systém" jako kapátko.Ponoříš hrot a opakovaně mačkáš a pouštíš ten gumový balónek a on se naplní.
Něco o plnění najdeš třeba zde, ale anglicky: http://blog.jetpens.com/2011/05/how-to-use-fountain-pen-converter.html
Osobně v Parkeru i Pilotu používám bombičku kterou opakovaně plním injekční stříkačkou s tupou jehlou, inkoustem Diamine z lahvičky.

Koupě kvalitnějšího inkoustu ve výsledku taková hrůza není, protože ho budeš vypisovat hodně dlouho-na jedno naplnění spotřebuješ tak 0,5 - 1ml inkoustu.
Každopádně určitě zkus i obyč. bombičky nebo inkoust Koh-i-noor ,ať zkusíš rozdíl.Vyhni se dokumentnímu inkoustu, leptá hrot!

Plnící pero teď už používám na veškeré psaní-podpisy, deník, poznámky v práci(tam mám plnícího číňana za 7kč ;) )

Kde koupit pero je otázka-u mně připadá v úvahu jen e-shop s krutým poštovným. :( Ale i kdyby v dosahu byla slušná prodejna, tak nevěřím tomu, že nechají zákazníka naplnit a vyzkoušet pero.
Doporučuji vybrat obchod, ať už kamenný nebo e-shop, kde mají kompletní sortiment toho co potřebuješ-tedy slušné pero, kvalitní inkoust...
Penshop se mi taky osvědčil-rychlost, vstřícnost...kupoval jsem inkousty Diamine.
Nákup v zahraničí je zajímavá možnost-obvykle mají nižší ceny a v nabídce modely per, které u nás nekoupíš, ale nákup mimo EU se Ti může prodražit o 20% DPH u zásilky s hodnotu nad 22 euro!
U prvního pera je asi lepší trochu se držet při zemi, protože až v praxi zjistíš jestli Ti vyhovuje tenčí nebo silnější hrot, trojhranný nebo kulatý úchop atd.
Šťastnou ruku při výběru!
PS:moje tipy:
http://www.penshop.cz/DetailPage.asp?DPG=7396
http://www.penshop.cz/DetailPage.asp?DPG=5900
http://www.theonlinepencompany.com/pencompany/product_fp.php?cat1=Parker&cat2=Frontier&cat3=Fountain%20Pen

Edit:Permanentní a voděodolný inkoust představuje riziko pro pero-je to prostě agresivnější chemie, pojiva atd.
"Normální inkoust" je +/- PH neutrální a tudíž šetrný k peru-zejména kovovému hrotu.
Dokumentní inkoust K-I-N (permanentní, voděodolný a světlostálý)mi během cca půl roku rozleptal hrot pera k nepoužití.
maxowu
 
Příspěvky: 56
Registrován: 25 dub 2011 12:01
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Výběr prvního kvalitního plnícího pera

Příspěvekod ChesterBen » 10 čer 2011 18:41

Moc děkuju za další postřehy. Neustále projíždím stránky s pery a vybírám .) Na ty hroty jsem právě koukal, je v nich nějaký velký rozdíl?
Pravdou bude, že bude lepší používat inkoust z lahvičky, než kupovat bombičky. Někde jsem četl, že pero po papíru krásně hladce jezdilo, je možné, že je to způsobeno i inkoustem, nebo na tom až tak moc nezáleží?
Trošku mě mrzí, že ke všem perům, do kterých bych byl ochoten investovat, se nedodávají konvertory, tak nevím, jestli bych nepraktikoval Tvůj způsob - Doplňování bombiček .) Na druhou stranu, konvertor má asi své kouzlo.
Většina per se asi dodává s kulatým úchopem, nebo ne? Asi bych zůstal u toho kulatého, i když nevím. Potřeboval bych to vyzkoušet. To je taky důvod, proč nechci do pera nacpat tolik peněz, přesně, jak říkáš, potřebuju to vyzkoušet a posoudit. Nevím, jestli není lepší koupit třeba dvě levnější pera, na těch si to ozkoušet a pak popřípadě koupit jedno drahé a pořádné. Je to hrozně těžká volba, nečekal jsem, že to bude tak náročné rozhodování .)
ChesterBen
 
Příspěvky: 72
Registrován: 08 čer 2011 19:39

Re: Výběr prvního kvalitního plnícího pera

Příspěvekod Josse » 10 čer 2011 19:24

nebo taky řešeni koupit levné první na které ti padne pohled:)
ano pera jsou s uchopem kulatým protože ho musíš držet pod určitym uhlem k papiru (je to individualni neboj se toho) ale proto nejdou používat trojhrane uchopy a další srandy.
Naposledy upravil Josse dne 11 čer 2011 10:07, celkově upraveno 1
Josse
 
Příspěvky: 98
Registrován: 26 dub 2011 09:55
Bydliště: Ostrava, Uherský brod

Další

Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků