- Podpisové pero (na autogramy) - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Podpisové pero (na autogramy)

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Podpisové pero (na autogramy)

Příspěvekod Czech4ever » 24 úno 2015 15:23

Zdravím všechny milovníky plnících per. Potřeboval bych poradit s výběrem plnícího pera, které by sloužilo ke sbírání podpisů. Cenově by se mělo vejít do 5000 kč.Značku mám víceméně vybranou, a konkrétní model dá se říci také. Jde o Waterman Expert DeLuxe Precious CT. Nevím ale jaký hrot ? U tohoto modelu je možnost z výběru : EF - extra slabý, F - slabý, M - střední, B - široký, Stub - rovný, OF - zkosený slabý, OB - zkosený široký. EF a F zřejmě nepříchazejí v úvahu, u těch zbývajících vůbec netuším. Chtěl bych, aby podpis byl spíše tlustějším písmem ... aby to vypadalo dobře ;)

Když se dívám na jiné značky a modely, tak se nabízejí i pružné hroty, music atd. atd. Tudíž v tomhle jsem úplně ztracen. Chápu to dobře, že s některými hroty je nutné se naučit psát ? V drtivé většině případů, herci, zpěváci aj. jen lapnou fix či propisku a uděljí pár čmáranců ... proto nechci ani moc vymýšlet a vzít hrot se kterým se dokáže podepsat každý.

Taky je mi jasné že se s perem bude muset zacházet opatrně. Hrozí při psaní běžného podpisu rychlejším tempem jeho zničení ? Teď nemám na mysli že s ním budu bezhlavě jezdit po papíru ... ale když dotyčného upozorním na to že se jedná o plnící pero ... jestli pero (hrot) zvládne "umělecký podpis" ?

Když už hodlám investovat do takhle drahého pera, tak bych jej chtěl využít i pro běžné psaní. Který hrot se blíží běžné propisce ? EF, F nebo M ? Je jasné že jsou tenčí a hrubší propisky, ale tak zhruba ? Spíše bych bral o malinko silnější písmo, než tenoučké ? ... takže F nebo M. Jde o to aby to M nebylo zase moc. Píšu do sešitu velikosti A6, výjimečně A5. Jde o ruční papír z Velkých Losin. Na internetu je sice dost obrázků, ale z obrazovky se to nedá úplně posoudit. Tedy alespoň já to nedokážu. Z videí jsem také zjistil, že u různých značek se jinak mění hrot. Nevíte konkrétně jak se mění u Waterman Expert DeLuxe Precious CT ? Je to jednoduchý a rychlý úkon ? Někde totiž stačí odšroubovat celý hrot i s tím plastem, někde jsem viděl jak se musí sejmout jen ten plátek toho hrotu, je to různé. Co s konvertorem ? Prostě jej vytáhnu, inkoust nevyteče a já bez problému vyměním hrot ? .... nebo je to celé složitější a na koleni ve vlaku to nezvládnu ?

A co inkoust ? Nejlépe nějaký dokumentní který přežije nás všechny :lol: Nejlépe kdyby byl ještě voděodolný ... ten je prý ale hodně drahý. Ten tedy budu užívat jen pro sbírání autogramů a pak ještě tedy nějaký kvalitní dokumentní ? ... pokud bude ve více barvách, potěší.

Na Waterman Expert DeLuxe Precious CT nelpím, jen se mi mooc líbí a značku jsem si zvolil kvůli historii a proto že Waterman byl vlastně první kdo vyrobil novodobé plnící pero. Kdyby jste měli i jiné návrhy .... Jde mi o to aby to nebylo jen obyčejné drahé pero ... ale aby mělo svou historii .... jako např značka Waterman. Nebo může jít o "obyčejnější pero", ale zase zase např. historicky ceněné, nebo jinak výjimečné. Vím, že chci hodně muziky za málo peněz :mrgreen:

Pokud to někdo přečte až do konce, případně dá pár rad, budu mu vděčný. O nějakém specializovaném obchodě asi nevíte, co ? Kde by se daly vyzkoušet různé hroty, značky, případně i výše zmíněný kousek Waterman ? Dnes je vše přes internet :twisted: Jenže já jsem ze staré školy (věkově tedy nee). Co si neošahám, to mám problém koupit.
Czech4ever
 
Příspěvky: 2
Registrován: 24 úno 2015 12:28

Re: Podpisové pero (na autogramy)

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 24 úno 2015 18:20

Podpisový pero určitě M / B

Podpisový pero na půjčování podepisujícímu bych volil co nejlevnější čínu.... To pero bude po chvilce KO...

Hrot se uzpůsobuje ruce píšícího.... tohle bude co podpis to unikát.... a popravdě většina celebrit tlačí jak prase na i na fixy, které standardně píší vcelku samy i při lehkém tlaku....

http://www.ebay.com/itm/Fashion-Jinhao-X450-Deep-Blue-Twist-Carven-B-Nib-Study-Office-Fountain-Pen-/251709556322?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item3a9b0f0662

Kupte jich klidně 20 :)

nebo
http://www.ebay.com/itm/NEW-Black-And-Silver-Jinhao-159-M-Nib-Fountain-Pen-Thick-/141330880636?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item20e7fa187c

a nebo
http://www.ebay.com/itm/BAOER-388-Golden-Silver-Stainless-Steel-Fountain-M-Nib-Pen-Classic-Trim-Arrow-/351262483366?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item51c8e023a6

Inkoust dokumentní K-I-N nebo Diamine... Pero vždy připravit na akci a potom hned vyčistit a propláchnout destilkou.....


No a pokud do toho chcete dát ranec... tak v Praze je Penshop (Praha 4) a v Olomouci je Luxusní psaní, které patří stejnému človíčkovi, jako tento portál
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Podpisové pero (na autogramy)

Příspěvekod Nefrita » 24 úno 2015 18:26

Dobrý den, pozor na ruční papír - při širší lince může dojít k rozpíjení, je třeba zvolit vhodnou gramáž.
Nefrita
 
Příspěvky: 63
Registrován: 11 bře 2012 14:06

Re: Podpisové pero (na autogramy)

Příspěvekod vojtahlad » 24 úno 2015 18:45

Já tedy nevím nic o sbírání autogramů, ale pokud mám věřit filmům, může u toho být celkem turbulentní atmosféra. Pak se snadno může stát, že psací nástroj upadne nebo se nějak zašantročí. Vážně tohle chcete zkoušet s perem za pět tisíc?

Na Vašem místě bych si koupil pěkné pero na psaní, které si budete užívat, a něco levného na autogramiády, kde nebudete trnout, aby se mu něco nestalo (Sheaffer VFM, Lamy Safari, Waterman Graduate nebo tak něco). Také by bylo záhodno na ty autogramy používat dokumentní inkoust, aby odolaly vodě.

Hezkých per na psaní v cenové hladině zmiňovaného Waterman Expert je docela dost. Zkuste se podívat třeba na Visconti Rembrandt, Parker Sonnet nebo Lamy 2000.

Výměnu hrotu na koleně ve vlaku bych rozhodně neriskoval - už jen proto, že se člověk obvykle umaže od inkoustu.

Obchody, kde si vše můžete vyzkoušet, samozřejmě existují. Namátkou Bibelot v Pasáži Myslbek Na příkopě nebo PenShop na Kačerově. Ten je o něco levnější a má i širší sortiment, ale ne všechno mají k vyzkoušení na prodejně. Doporučuji se předem domluvit e-mailem nebo telefonem, aby měli pera a hroty, které Vás zajímají.
vojtahlad
 
Příspěvky: 521
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Podpisové pero (na autogramy)

Příspěvekod Czech4ever » 25 úno 2015 17:47

Podpisový pero na půjčování podepisujícímu bych volil co nejlevnější čínu.... To pero bude po chvilce KO... Na to jsem už asi doplatil. Mám stařičký Centropen 3770 ... ještě ze školy a už asi dosloužil :cry: Při psaní zadrhává o papír a vlastně už nepíše protože vysychá. Neteče inkoust. Nevím jak to jinak popsat. A není to tím že by tam zaschl, protože ho normálně nasaji a zase vytlačím. Stejně jako to dělám když ho občas proplachuji pod tekoucí vodou. Píšu starým dokumentním inkoustem Koh-I-Noor. Inkoust mám v peru neustále, takže jsem ho možná zničil i já. To mě mrzí dvojnásob :cry:

Hrot se uzpůsobuje ruce píšícího.... tohle bude co podpis to unikát.... a popravdě většina celebrit tlačí jak prase na i na fixy, které standardně píší vcelku samy i při lehkém tlaku....
U dražších per možná, to nemohu zatím posoudit, ale u toho co mám já vypadají všechny podpisy úplně stejně. Hrot je pevný jak skála, nelze měnit šíři linky apod. ... takže je to víceméně o písmu a krasopisně už nikdo dnes nepíš. Jediný pan Somr vykouzlil pěkné S u svého příjmení ... jinak nic moc.

No a pokud do toho chcete dát ranec... tak v Praze je Penshop (Praha 4) a v Olomouci je Luxusní psaní, které patří stejnému človíčkovi, jako tento portál
Jsem z Ostravy, takže Olomouc je nejblíže. Ranec ? Teď už tedy nevím. Rozhodně ne pero za 60 kč které mi nabízíte :mrgreen: V nejhorším by se mi tedy zničil jen hrot ? Pero jako takové se zničit snad nedá ! Pokud jsem se díval správně, tak náhradní hroty se pohybují kolem 30 až 50% ceny celého pera, což je docela dost.

Já tedy nevím nic o sbírání autogramů, ale pokud mám věřit filmům, může u toho být celkem turbulentní atmosféra.Nejsem profi sběratel, jen tak pro sebe, pro radost. Jak kdy. Někdy to je vážně divoké, ale to je tak 5% ze všech akcí.

Výměnu hrotu na koleně ve vlaku bych rozhodně neriskoval - už jen proto, že se člověk obvykle umaže od inkoustu.
Asi bude tedy lepší když koupím jedno pero na vlastní pasní a druhé na ty podpisy ... které můžu využívat díky silnější lince i na nádpisy apod. Sice mě to vyjde dráž, ale alespoň nebudu muset měnit neustále hroty a můžu používat dva inkousty najednou.

Na začátku jsem si myslel že budu vybírat pero, teď zjišťuji že hrot. Po mnoha hodinách strávených nad výběrem už mám asi jasno.

Pro podpisy jsem si vybral WATERMAN HÉMISPHERE ESSENTIAL MATT BLACK GT. Cena tak akorát. Ani levné, ani moc drahé aby mě bolelo kdyby se s ním něco stalo. I když samozřejmě by mě to nas.... Hrot M nebo B. M je dostupné v Olomouci skladem. B na objednání s dodací lhůtou měsíc a půl :-( Zajedu tam a uvidí se který vyberu. Tenká linka u podpisu by nevypadala dobře a příliš tlustá by zase zničila písmo kdy by se při menším podpisu písmena nedala od sebe pěkně rozeznat.

Pro běžné psaní jsem si vybral SAILOR 1911 STANDARD TRANSPARENT Sice nevím kde ho koupím, protože na penshopu v Praze mi řekli že doba dodání je v řádu měsíců :shock: :shock: :shock: A taky úplně tápu který hrot vybrat ? Skladem mají hroty F, M, Zoom (to vůbec netuším co to je) a MS (music). I když skladem. Odpověděli že skladem, nicméně na stránkách píší v evropském skladu. Když se dívám na toto video kde je ukázka nepřeberného množství hrotů Sailor https://www.youtube.com/watch?v=sw-Na4VZXBw tak už vůbec nevím :mrgreen: Jeden jako druhý :lol: Na to že B má být jasně nejhrubší a je srovnatelný s tím nejtenčím, tak fakt už nevím :( Od 6min.40sec. tohoto videa https://www.youtube.com/watch?v=zzlQ1iVIpjc je Sailor 1911 s music hrotem který nevypadá špatně, ale hodí se převážně na běžné normální psaní ? Myslím tím že se nebudu snažit na něj tlači a měnit tak linku. Hrot není tak pružný jako tomu bývá u většiny music hrotů kde se špička úplně prohne (roztáhne), takže si myslím že je takový univerzální.
Asi netušíte jak vypadá Centropen 3770, ale zkusím to. Možná někdo bude vědět. Když to tedy srovnám se svým perem (netuším jaký má hrot, standartní z papírnictví), tak který z uvedených hrotů mu je nejblíže ? Šíře linky mi u něj docela sedí. Neumím psát krasopisně (bohužel) a píšu menším písmem, to jen tak pro úplné info.

Snad jen, že jsem narazil ještě na Sailor 1911 Demonstrator který by měl být totožný jako standart, jen by měl mít 21 karátový zlatý hrot a standart jen 14 karátový. Jev tom rozdíl ? A velký ?
Pak je tu ještě SAILOR 1911 LARGE TRANSPARENT GOLD. Tady je zase oproti standartu rozdíl jen v tom že je o 0,7cm delší, o 0,5mm širší a o 50% dražší :lol:
I když ty míry mě docela zaráží. Průměr 17,5mm ? To se mi zdá moc. Mám menší ruce, tak nevím. Nesnáším nákupy přes internet ! :evil:
Czech4ever
 
Příspěvky: 2
Registrován: 24 úno 2015 12:28

Re: Podpisové pero (na autogramy)

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 25 úno 2015 18:22

U dražších per možná, to nemohu zatím posoudit, ale u toho co mám já vypadají všechny podpisy úplně stejně.
Vypadá je jedna věc, to jak to při psaní drhne je věc druhá

Rozhodně ne pero za 60 kč které mi nabízíte
Ze zkušenosti doporučuji levné... kupoval jsem již druhý hrot na Parker Sonnet za 1700Kč. O tom, že se píše plnícím perem za pár tisíc dotyčný věděl a hrot jsem už nesrovnal.... Hroty na Wattermann mají v Penshop cena na zavolání tak neumím posoudit zda vyhází stejně nebo výrazně levněji.

K levným perům si dovolím poznamenat, že tu je mnoho témat a dozvíte se, že takové pero sice stojí 73x méně než jeho originál od Montblanc, ale službu nekoná 73x horší než jeho vzor. Toť k čínským perům, k perům ze země kde písmo a psaní inkoustem má historickou tradici


Ale určitě ať vyberete cokoli tak se těším na reference jak takové pero funguje po 50 100 150 půjčeních :)
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Podpisové pero (na autogramy)

Příspěvekod vojtahlad » 25 úno 2015 19:40

Zoom hrot je tohle

http://www.parkablogs.com/picture/review-sailor-profit-21-zoom-nib-fountain-pen

Sklonem pera měníte tloušťku linky (i když autor píše, že čekal výraznější rozdíly). Na běžné psaní bych si ho nekoupil.

Pokud se levných čínských per týče, Baoer 388 se mi nelíbil a víčko drží jako přibité, ale Jinaho 450 nebo 750 jsou úplně v pohodě. Mám 450, píše zcela spolehlivě docela silnou stopou. Pro autogramiády mi připadá jako velmi vhodné. Nestojí skoro nic, takže ho snadno můžete koupit a vyzkoušet. Možná budete příjemně překvapen.
vojtahlad
 
Příspěvky: 521
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Podpisové pero (na autogramy)

Příspěvekod Josef.Pope » 02 čer 2015 22:32

Dle otázek je zřejmé, že co se týče per, jste začátečník a ještě nemáte zcela jasno ve výběru pera. Proto bych Vám v současné situaci doporučil vůbec Sailor 1911 nekupovat. Hlavní důvod je ten, že se jedná o poněkud masivní pero se kterým můžete mít problém psát.

Pokud si chcete vyzkoušet psaní takovým perem, měl by být Váš první krok

http://aukro.cz/plnici-pero-jinhao-159-cerne-m-nove-i5034837824.html

Je to cenově levné pero a pokud nebude sedět, je lepší oželet 300,- Kč než 8500,- Kč. Je to ale jen na Vás jakou cestou půjdete. Začněte psát zmiňovaným Watermanem Hemisphere a pokud Vás toto psaní osloví, pokračujte dále a hledejte "své" plnící pero.
Josef.Pope
 
Příspěvky: 50
Registrován: 30 říj 2012 23:26
Bydliště: Brno

Re: Podpisové pero (na autogramy)

Příspěvekod JakubL » 10 čer 2015 19:08

Omlouvám se, pokud jsem to přečetl jen tak zběžně. Tady jsou některé moje postřehy.

Pokud bych si já vybíral podpisové pero, hlavně by mě zajímala vlhkost/velikost hrotu a potom také značka inkoustu, kterou bych pero plnil. Některé inkousty nemají až zase tak dobrý tok. Sám mám zkušenosti s normálním i dokumentními Diamine a zatím jsem nenašel nic, co by mi vadilo. Sáhl bych po hrotu M, nebo B.

Dále je dobré si uvědomit, že ne všechny pera mají zlatý hrot. Když člověk vidí zlatý hrot, říká si, jaký je to luxus. Přitom je to pozlacená ocel, čili vlastnosti hrotu nejsou dané onou zlatostí, ale spíše ocelovostí. Značení pozlacených je GP. Ale byla by docela hloupost vybírat pero jen podle tohoto. I hrot za 250,- může psát na výbornou.

Za sebe bych řekl pár značek. Pelikan, Visconti, Waterman. Jakožto milovník hladkého psaní jsem s těmito značkami nikdy neměl problém.
JakubL
 
Příspěvky: 47
Registrován: 16 dub 2014 21:38


Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků