- Plnící pero pro studenta - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Plnící pero pro studenta

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Re: Plnící pero pro studenta

Příspěvekod vojtahlad » 09 dub 2015 20:25

Měl jsem dva nebo tři, udělal to jeden. Určitě to nebylo nějak strašně brzy, tipuji tak dva-tři roky. A v principu jde dál používat, jen to přetlačování není moc příjemné.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Plnící pero pro studenta

Příspěvekod Martab » 09 dub 2015 20:40

Děkuji, ještě bych se chtěl zeptat, jak dlouho zhruba vydrží jedno naplnění konvektoru? Docela mne překvapili, že s tím "číňanem" jsme posal asi jenom 8 stran A4 a už jsem byl skoro "na suchu", tak jestli je to tím, že jsem ho špatně naplnil (víc jak půlku zásobníku do něj nedostanu). Protože s perem bych chtěl psát normálně zápisky ve škole a toto by byla docela velká překážka...
Martab
 
Příspěvky: 13
Registrován: 09 dub 2015 12:22

Re: Plnící pero pro studenta

Příspěvekod waldir » 09 dub 2015 21:27

Ad plnění: Když zůstane nějaký vzduch v nádržce, tak snad otočím pero vzhůru nohama, vytlačím vzduch a doplním zbytek ne?

Potom to máš už 16 stránek, což se mi při hustším rukopise nezdá zas tak málo... Osobně plním cca jednou týdně (obdobné použití - zápisky (etc) na VŠ), na druhou stranu obvykle nepopíši více než 5 stránek za den (spíš o dost méně)(na průměrnou přednášku, kde píši vše, co přednášející řekne mi obvykle stačí 1,5 stránky A4).

Samozřejmě jde i o inkoust a hrot - s řídkým inkoustem a mokrým hrotem ta spotřeba bude výrazně vyšší. Dál se dá pořídit eyedropper - třeba Noodlers ahab (pístový mechanismus je udělaný tak, aby se dal vyndat) - ten má potom objem nějakých (tuším) 6ml, což vydrží věčnost...

Ad rozpíjivost: tak ta je způsobená jak inkoustem, tak papírem - v dnešní době se výrobci nenamáhají dělat papíry tak, aby se na ně dalo inkoustem psát (s výjimkou *některých* výrobců sešitů), protože na ně (skoro) nikdo inkoustem nepíše. Stejně tak vzhledem k dnešním materiálům hrotů (tradičně zlato) se stává důležitější neagresivnost inkoustu a tak se zapomíná na věky prověřené receptury... Duběnkové inkousty (alespoň Diamine Registrars) se v tomto směru zdají mít velmi dobré vlastnosti.
waldir
 
Příspěvky: 37
Registrován: 20 říj 2014 20:23

Re: Plnící pero pro studenta

Příspěvekod Martab » 10 dub 2015 17:32

Děkuji, dnes jsme zkoušel psát tím "čínským" perem a psalo se dobře a náplně též moc neubylo, na to kolik jsem toho napsal (prvně jsem asi špatně naplnil inkoust). Takže se dostáváme do "finále" a ve výběru mi zbyli tito dva kandidáti (pokud má někdo jiný návrh, nebráním se mu). Tedy vybírám z http://www.penshop.cz/plnici-pero-parke ... l/dp-4452/ a http://www.penshop.cz/plnici-pero-lamy- ... k/dp-8865/ (doufám že je kovové), sice jsem se už trochu odchýlil od plánované částky, ale to až tak nevadí a s konvektorem vychází jak Parket Vector tak Lamy LB zhruba stejně. U Lamy se mi líbí, že má vyměnitelné hroty, což považuji za výhodu (čistě jako člověk neznalí, pokud tomu tak není, prosím opravte mne).

EDIT:
Tak jsem zkoušel Parker Jotter Stainless Steel CT který na mne nezanechal vůbec dobrý dojem, působil na mne velmi plastově a vůbec se mi nedržel dobře. Z toho důvodu se půjdu podívat na Lamy Safari Matt Charcoal který je levnější, nebo pak Lamy Logo Black které je trochu dražší, ale zase je kovové. Doufám, že je to dobrá volba a neskýtají tato pera nějakou skrytou slabinu.
Martab
 
Příspěvky: 13
Registrován: 09 dub 2015 12:22

Re: Plnící pero pro studenta

Příspěvekod vojtahlad » 10 dub 2015 20:38

Z těch dvou bych si já koupil Lamy, protože

  • má výměnné hroty,
  • úchop se zdá mít větší průměr,
  • díky vroubkům v oblasti úchopu by nemělo klouzat,
  • Lamy má dost dobrou pověst ohledně konzistence svých per a
  • prostě se mi víc líbí.

Osobně nemám rád kovové úchopy (kloužou mi mezi prsty) a obě pera se mi zdají být v oblasti úchopu dost hubená, takže bych se bál, že při delším psaní nebudou pohodlná. Lamy Safari se podle mne jeví nadějněji z hlediska pohodlí při psaní. Ale tohle je hodně individuální.

V cenové relaci odpovídající modelu Logo je k mání ještě Lamy Al-Star, což je Safari s hliníkovým tělem. Aktuálně jek mání třeba tahle vymazlená oranžová speciální edice http://www.penshop.cz/plnici-pero-lamy-alstar-se-copper-orange/dp-17527/ Safari a Al-Star mají okénko, kterým je vidět hladina inkoustu. Vypadá to jako naprostá maličkost, ale je to dost šikovné.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Plnící pero pro studenta

Příspěvekod Martab » 10 dub 2015 20:50

Děkuji za ujištění, že Lamy je dobrá volba, ta oranžová edice vypadá velmi dobře. Musím si zajít vyzkoušet ten úchop toho Safari, teď píši http://www.penshop.cz/roller-parker-vec ... l/dp-4457/ (neví přesně, ale vypadá uplně stejně), takže kovového úchopu se nebojím (třeba ten Parker Jotter Stainless Steel CT mi nesedl a ten plastový úchop mi nebyl příjemný). U Safari a Al-Star mám právě obavu trochu z toho vybrání, jak se to bude držet, budu muset oběhat obchody a vyzkoušet co mi bude vyhovovat.

EDIT:
Ještě bych se rád zeptal, pokud chci, aby zápisky vydržely (prostě když za pár let otevřu sešit, tak aby to šlo přečíst, třeba až budu dělat bakalářskou/magisterskou práci) musím kvůli tomu používat dokumentární inkoust, nebo na to stačí i nějaký obyčejnější? Přečetl jsem totiž viewtopic.php?f=31&t=222 a trochu mne to vylekalo...
Martab
 
Příspěvky: 13
Registrován: 09 dub 2015 12:22

Re: Plnící pero pro studenta

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 10 dub 2015 21:15

Překvapuje mě, že studentovi nikdo nedoporučil Pilot 78G za ty peníze může objednat S hrotem F M i B.


Pilot 78G je moje alternativa k Parker Sonnet F

Pilot mi vyhovuje, je lehký a píše "dobře". Parker je těžkej, ale píše se s ním pohodlně. čím víc píši, tím víc ocením pilot 78G, pokud chci psát krásně, beru Parker.

Z uvedených jsem měl osobně Lamy Safari a není nic co bych tomuto peru vytkl. Konvertor, vyměnitelné hroty a průhledné provedení... žádný rozebírání abych věděl, kolik inkoustu je v konvertoru...
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Plnící pero pro studenta

Příspěvekod waldir » 10 dub 2015 21:22

Inkoust bude čitelný dokud ho nenecháš pár měsíců pod pražícím sluncem a nebo nevymácháš ve vodě. Pokud něco z toho dělat hodláš, tak ber dokumentní :-).

U toho Lamy safari mě děší ten úchop. Zdá se mi špatně natočený (na v dnešní době běžný styl 'poleno propiska'). (čistě osobní pohled)

Šířka úchopu - mě se dobře drží naopak štíhlejší pera. Je to o umístění palce - osobně ho zarovnávám s prvním kloubem ukazováku, někdy i výše. Časté zarovnání se špičkou ukazováku vede (u mě) k nutnosti opírat malíkovou hranu ruky o papír, a tedy ke křečím, nevyrovnanému písmu, etc... (další čistě osobní pohled)

Souhlasím, že průhled je velmi příjemná věc, nicméně když na to přijde, tak ten u Lamy je pořád dost titěrný :-).

Lamy pokud se nepletu má specifický tvar hrotu, tedy lze vyměnit jen za jiné Lamy. Sice to není velké omezení, ale mě by vadilo z principu (i když pořád lepší, než většina ostatních značek, kde vyměnit nejde vůbec).

Mohu se zeptat, proč je tak důležitá kovovost? (Ptám čistě ze zájmu) Existuje mnoho materiálů s dobrými vlastnostmi, které nespadají ani do kategorie 'křehký plast' ani do kategorie 'kov'...

Když už jsme u alternativ, tak za ty peníze lze objednat i Noodler's Nib Creaper, či větší Ahab. (Konrada nedoporučuji - konstrukce je dost náchylná k mechanickým problémům). Zda se může v poměru cena/výkon rovnat tomu Pilotu ale netuším - nikdy jsem ho neměl, ale s nib creaperem spokojeně píši. (navíc co se koruna propadá, tak to s tou cenou as nebude žádná sláva)
waldir
 
Příspěvky: 37
Registrován: 20 říj 2014 20:23

Re: Plnící pero pro studenta

Příspěvekod Martab » 10 dub 2015 21:34

Kovovost není vyloženě podmínka, ale za 1. se mi kovové pera líbí a za 2. teď mám ten kovový roller a jsem s ním spokojen. Spíš to bude asi můj osobní pocit, protože jsem neměl tu čest jen s levnějšími plastovými pery a nesedli mi do ruky (prostě působili na mne moc plastově), takže vyloženě se jinému materiálu nebráním, ale musel bych si ho vyzkoušet.

Jinak sešity nehodlám polívat a mám je uskladněné v zavřené skříni, popřípadě ve sklepě (nic vlhkého), takže to by mělo být v pohodě, pokud se nepletu.

Mohl bych poprosit na odkaz na ten pilot 78G? Nějak ho nemůžu najít (krom ebay a podobně).
Martab
 
Příspěvky: 13
Registrován: 09 dub 2015 12:22

Re: Plnící pero pro studenta

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 10 dub 2015 22:27

ebay je nejsnazší cesta k tomuto peru....

jinak mnoho informací pocitů a dojmů je zde:

http://www.penforum.cz/viewtopic.php?f=20&t=35
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků