- Plnící pero pro studenta - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Plnící pero pro studenta

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Re: Plnící pero pro studenta

Příspěvekod vojtahlad » 10 dub 2015 23:24

Člověku, který s pery začíná a chce je na psaní poznámek, doporučit Noodler's? To snad ne. Jejich flexibilní hroty jsou na běžné psaní nevhodné a nutit začátečníka, aby si sháněl a měnil hroty za vhodnější, je trochu velké sousto. Hodit člověka doprostřed Máchova jezera nepovažuji za nejvhodnější metodu výuky plavání...
vojtahlad
 
Příspěvky: 521
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Plnící pero pro studenta

Příspěvekod Martab » 11 dub 2015 11:49

Děkuji, už jsem více míně rozhodnutý pro některé z těch per Lamy, uvidím které se mi bude lépe držet. Ten Pilot nevypadá zle, ale bohužel nemám jak si jej vyzkoušet a jestli dám nějakých 12$ + poštovné nebo 490Kč za Lamy které mám možnost si odzkoušet...

Teď jsem procházel viewtopic.php?f=31&t=44 a viewtopic.php?f=31&t=132 a nějak z toho nejsem chytrý, jaký inkoust zvolit? Mám doma modrý Koh-I-Noor, ale někdo tvrdí že vybledává, jiní ne. Vzhledem k tomu, že perem si chci zapisovat zápisky z přednášek, tak bych byl rád, aby ty zápisky něco vydržely. Zase na druhou stranu nechtěl bych kupovat inkoust dražší než pero. Vlastnostma i cenou se mi zamlouvají dokumentární inkousty od Koh-I-Nooru, ale četl jsem, že prý rozežírají pero (rozežírají jen hrot, nebo i "vnitřnosti"?) takže bych zase o pero nerad přišel...
Martab
 
Příspěvky: 13
Registrován: 09 dub 2015 12:22

Re: Plnící pero pro studenta

Příspěvekod waldir » 11 dub 2015 18:31

Vojtahlad: Jo, omlouvám se... Každopádně ty hroty jsou *velmi* tuhé - člověk, který dokáže pocitově rozeznat rozdíl mezi rollerem a propiskou určitě neryje do papíru tolik, aby vůbec poznal, že to je "pružné". Používám je zcela běžně, bez jakéhokoli pružení, takže jsem si ani neuvědomil, že doporučuji něco nestandardního. Máš pravdu, že standardní hrot bude pro začátek asi lepší volba.

Martab: Blednutí pro tvoje potřeby neřeš. Inkousty blednou na přímém světle, tedy v sešitu jim nic nehrozí. Co se Dokumentního KINU týče, zde se tvrdí, že má novou bázi, která již není duběnková viewtopic.php?f=31&t=222&p=2945&hilit=KIN , takže strach o hrot není na místě.

Každopádně bych se toho výběru (případně objednání bez vyzkoušení) tolik nebál - pořád to je jen psací potřeba. Musel bys narazit na dost atypický tvar/velikost/váhu/materiál, aby sis na cokoliv, co koupíš, nedokázal zvyknout, přičemž obvykle máš dostatek informací na to, aby ses dokázal vyhnout tomu, co tušíš, že ti bude vadit (btw ten Pilot bude asi dosti 'plastovitý'). Spíš bych řekl, že je to o pocitu, že si člověk u něčeho neočekávaného vsugeruje, že je to špatné (třeba ten plast zrovna). Co se inkoustu týče, tak bych se vyhnul standardním Diamine (jsou hodně rozpíjivé), a jinak bral první, co přijde pod ruku. Stejně tak nutno uvědomit si, že všichni, co tu přispívají na fóru mají pera jako určitý druh skoro úchylky, takže ne vždy je dobré nás tu brát doslova (viz blednutí, voděodolnost, leptání - tady se to řeší jak kdyby napsaná poznámka většinou nedožila večera a hroty se rozpouštěly během dvou týdnů).
waldir
 
Příspěvky: 37
Registrován: 20 říj 2014 20:23

Re: Plnící pero pro studenta

Příspěvekod vojtahlad » 11 dub 2015 23:52

Na Koh-I-Noorech jsem vyrostl (ostatně za socíku nic jiného k mání ani nebylo) a mé školní sešity nijak významně nevybledly. V současnosti je nepoužívám a nemohu ručit za to, že v rámci snižování nákladů nezměnili recepturu. Nicméně považuji za nepravděpodobné, že by v sešitu zavřeném ve skříňce či šuplíku vybledly natolik, aby to ohrozilo čitelnost.

Nedávno jsem ve skříni narazil na své cca 20 let staré poznámky psané modrým Parkerem a čas se ne nich nijak dramaticky nepodepsal. Takže za Parker Quink se mohu zaručit a to také není zrovna investiční inkoust.

Jak píše Waldir, není to tak horké, jak se může zdát. Inkoust, který by zavřený v sešitu bledl tak, že by text nešel přečíst, nejspíš nepotkáte nikdy v životě. (Asi bych se bál nějakých těch "washable".)
vojtahlad
 
Příspěvky: 521
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Plnící pero pro studenta

Příspěvekod tomkeb » 12 dub 2015 18:19

Co se týče Pilot MR, z USA se dá objednat verze s konvertorem a cenově to vyjde stejně jako byste ho koupil u nás. Navíc lze vybrat mezi <F> a <M> hrotem, u nás mají jen <M>.
Obrázek
tomkeb
 
Příspěvky: 166
Registrován: 27 pro 2012 19:45

Re: Plnící pero pro studenta

Příspěvekod graphophilus » 13 dub 2015 09:31

Martab píše:Děkuji, už jsem více míně rozhodnutý pro některé z těch per Lamy, uvidím které se mi bude lépe držet. Ten Pilot nevypadá zle, ale bohužel nemám jak si jej vyzkoušet a jestli dám nějakých 12$ + poštovné nebo 490Kč za Lamy které mám možnost si odzkoušet...

Teď jsem procházel viewtopic.php?f=31&t=44 a viewtopic.php?f=31&t=132 a nějak z toho nejsem chytrý, jaký inkoust zvolit? Mám doma modrý Koh-I-Noor, ale někdo tvrdí že vybledává, jiní ne. Vzhledem k tomu, že perem si chci zapisovat zápisky z přednášek, tak bych byl rád, aby ty zápisky něco vydržely. Zase na druhou stranu nechtěl bych kupovat inkoust dražší než pero. Vlastnostma i cenou se mi zamlouvají dokumentární inkousty od Koh-I-Nooru, ale četl jsem, že prý rozežírají pero (rozežírají jen hrot, nebo i "vnitřnosti"?) takže bych zase o pero nerad přišel...


Koh-i-noor je důkladně rozebrán v samostatném vlákně. Osobně považuji modrý Koh-i-noor za nejspolehlivější inkoust. Mé 30 let staré přednášky jsou dokonale čitelné. Jeho bledá barva mě štvala už tenkrát. Myslím, že nikdo z účastníků fora nemůže potvrdit, že by mu způsobil problémy. Použil jsem doporučení Kaňky a Koh-i-noor jsem zahustil odpařením v misce na ústředním topení. Po několika pokusech s opětovným ředěním jsem zjistil, že dle Kaňkovy terminologie zahuštění na 140% je optimum pro různé druhy papírů, které používám, barva je nádherně modrá. Nepoznal bych, že jedná o KIN.

Rozhodně bych nedbal propagandy Penshopu, že KIN je nebezpečný. Jim se prostě nelíbí inkoust za 15 Kč. Můj diskusní příspěvek, že černý inkoust Cross jsem vyhodil jako nepoužitelný, protože ucpával pero, se jim také nelíbil, proto ho vymazali.
Dokumentní KIN jsem začal testovat, ale potom mi šel na nervy, protože má nějakou vzlínavost nebo patlavost (nib creep). Hrot je stále upatlaný. Pero se od něj dá těžko vypláchnout a stále zabarvoval červený KIN, který jsem tam dal po něm. Jinak fungoval bezvadně a žádné problémy kromě estetických nezpůsobil a jeho odolnost je pověstná.
Můj osobní názor je, že u drahých inkoustů převažuje estetika nad bezpečností. Dají do nich více barviva, které musí v roztoku udržet, což se může nepříznivě projevit. Ale hrot lehčeji klouže po papíře.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Plnící pero pro studenta

Příspěvekod vojtahlad » 13 dub 2015 19:27

Propaganda Penshopu? Ohledně nebezpečnosti byla řeč o dokumentním Koh-I-Nooru, který je duběnkový. A o duběnkových inkoustech se obecně říká, že při dlouhodobém používání ohrožují pero. Třeba na Wikipedii http://en.wikipedia.org/wiki/Iron_gall_ink#Fountain_pens. Ostatně Penshop na to upozorňuje u dokumentních inkoustů, které sám prodává, viz třeba http://www.penshop.cz/a-dokumentni-inkoust-diamine-30-ml/dp-7614/
vojtahlad
 
Příspěvky: 521
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Plnící pero pro studenta

Příspěvekod graphophilus » 14 dub 2015 09:08

Ne, ne, dokumentní KIN není duběnkový. Upozornil na to Kaňka ve vláknu Blednoucí inkousty 10 prosince 2014. KIN pravděpodobně změnil recepturu. Možná se dočkáme nějakého objektivního hodnocení, protože nikdo na foru nemá s dokumentním KIN osobní zkušenost, že by mu rozleptal hrot. Já jsem psal původním dokumentním duběnkovým dva semestry. Pozná se podle bledě zelenkavé stopy, která během několika hodin zčerná. Ten proces mě fascinoval. Současný je černý od počátku. Choval jsem se ke svému centropenu s niklovým hrotem dost nedbale a čistil jsem ho zhruba jednou za rok, jinak jsem vždy přisál nový inkoust. Duběnkový mi po dvou semestrech pero ucpal, ale stačilo propláchnutí a psalo bez problémů.
Duběnkový inkoust je nebezpečný ze dvou důvodů. Jedná se o železnou sůl kyseliny galové, která není pravým roztokem, ale koloidem. Aby se v koloidu udržela, je třeba udržovat roztok kyselý. To je první nebezpečí. Pokud dojde k oxidaci, kysličník železa se vysráží. To je druhé nebezpečí. Ve starší lahvičce mi na dně chrastila rez. První nebezpečí niklový hrot mého centropenu neohrozilo, druhé ano, ale bez trvalých následků.
Mimochodem, doporučení penshopu ohledně jejich Register ink je asi trochu zmatené. Pero je třeba vyplachovat ne proto, aby se předešlo stálému působení inkoustu na hrot (inkoust působí před vypláchnutím i po vypláchnutí, nepůsobí jen několik minut během vyplachování, takže doba působení inkoustu na hrot se zkrátí o několik minut), ale aby se odstranily usazeniny. Dále zlatý hrot by kyselému inkoustu měl spíš odolat. Asi měli na mysli, aby hrotu nebyla škoda, kdyby se s ním přece jenom něco stalo.
Já už jsem byl odhodlaný dokumentní KIN důkladně otestovat, ale štvala mě jeho vzlínavost (nib creep); hrot byl pořád umatlaný od inkoustu.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Plnící pero pro studenta

Příspěvekod Martab » 19 dub 2015 07:42

Omlouvám se že píší až teď, ale nějak jsem toho měl moc...

Takže to vypadá, že si pudu sehnat dokumentární KIN a uvidíme, jak se zachová :)

Ještě bych se rád zeptal, co je zač Golden Star 707? Nic víc než http://forums.watchuseek.com/f221/golde ... 65671.html a to že na e-bay se prodává okolo 500Kč jsem nenašel...
Martab
 
Příspěvky: 13
Registrován: 09 dub 2015 12:22

Re: Plnící pero pro studenta

Příspěvekod Jakub654 » 18 kvě 2015 12:16

Já jako student jsem si oblíbil pero Jinhao 599 (kopie LAMY safari), typ s velmi tenkým hrotem, za cenu okolo 50 Kč na Ebayi se mi jeví jako ideální.

Stopa je dostatečně úzká, nedrhne po papíře, přiložen šroubovací konvertor. Pro školní použití používám různé barvy inkoustů od Kohinooru. Zápisky jsou poté mnohem přehlednější a poutavější, než jen modro bílá stránka. ¨

Ovšem u dvou ze tří kusů mi již po necelém roce odešlo gumové těsnění na pístu konvertoru.
http://www.ebay.com/itm/JINHAO-599-Red-fine-Nib-fountain-Pen-/181694936610?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a4ddcb622
Jakub654
 
Příspěvky: 1
Registrován: 18 kvě 2015 12:06

PředchozíDalší

Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků