- Servis plnicích per - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Servis plnicích per

Máte vybrané pero, ale rozhodujete se, kde ho koupit? Nebo chcete naopak ostatním doporučit ověřeného a spolehlivého prodejce?

Servis plnicích per

Příspěvekod Marty » 23 lis 2013 12:35

Mám ve své sbírce pero, u kterého si netroufám na vlastní rozborku-sborku - je to vintage Montblanc model 22 po mém pradědovi.
Návod na rozborku jsem našel na youtube, ale raději bych nejprve zjistil, zda servis nebude jistější varianta. Pokud by to nestálo majlant, šel bych do toho raději.

Proto se ptám - máte někdo praktickou zkušenost
a) se servisem v místním butiku Montblanc (Carollinum/Pařížská) - pokud je řeč o perech nezakoupených u nich a nebo dokonce o vintage modelech
b) s obecným servisem plnicích per?

Děkuji moc za rady!
NEW: Pilot 78G Teal F • Jinhao 650 Rosewood 18K GP M
Vtg: Montblanc Model 22 • Parker Jotter ball Čs.Filharmonie
Daily: Lamy AL-star F • Parker Vector SS F • Parker Vector Black Resin M • Cross Tech3 Black
Inks: Diamine & Waterman
Marty
 
Příspěvky: 9
Registrován: 23 lis 2013 12:18

Re: Servis plnicích per

Příspěvekod Marty » 17 úno 2014 09:08

Opravdu tady nikdo nikdy neřešil servis pera?
NEW: Pilot 78G Teal F • Jinhao 650 Rosewood 18K GP M
Vtg: Montblanc Model 22 • Parker Jotter ball Čs.Filharmonie
Daily: Lamy AL-star F • Parker Vector SS F • Parker Vector Black Resin M • Cross Tech3 Black
Inks: Diamine & Waterman
Marty
 
Příspěvky: 9
Registrován: 23 lis 2013 12:18

Re: Servis plnicích per

Příspěvekod Dr.Watson » 17 úno 2014 17:44

Já si je servisoval sám, dokud mi nedošly náhradní díly ale je fakt, že jsem psal převážně Centropeny, díky tomu že jsem tam dělal mne ženské naučily pár oprav či seřízení.
Nicméně se domnívám, že by bylo lepší oslovit přímo výrobce nebo se zeptat u prodejce této značky. Tipuji, že servis jako takévý v ČR nebude, většina to určitě řeší sama výměnou hrotu nebo plnicího zařízení a nic jiného se většinou nepoškodí. Možná drobná seřízení nebo opravy budou u autorizovaných prodejců ale i o tom pochybuji, značková pera jsou drahá a oprava mnohdy diskutabilní. Náhradní díly a podobně. Za mých mladých centropenských let také lidé posílali opravy přímo k nám - do fabriky.

Za sebe radím u dražšího pera, zvláště pak staršího kusu, kontaktovat výrobce.

Ale abych odpověděl na poslední dotaz - mám pocit že zde někdo servis řešil...
Dr.Watson
 
Příspěvky: 48
Registrován: 24 led 2014 11:22

Re: Servis plnicích per

Příspěvekod Marty » 09 kvě 2014 08:37

Tak nakonec to ve mně uzrálo a rozhodl jsem se do toho pustit sám.
Všechna svoje pera jsem si vždycky zvládl rozebrat, vyčistit a složit sám, ale u toho vintage Montblanca jsem měl trochu obavu - zvlášť kvůli integrovanému pístovému mechanizmu.
Velice mi pomohlo toto video jednoho japonského mistra: https://www.youtube.com/watch?v=qSEXOzSAJx8

Pero se nakonec tedy podařilo rozebrat, vyčistit a složit bez ztráty kytičky. Možná jsem ne úplně dobře seřídil doraz šroubovacího mechanizmu pístu, ale na funkci ani vzhled to zásadní vliv nemá, a kdo to neví, nevšimne si ničeho :)

Jinak musím konstatovat, že zásadním problémem, proč pero zlobilo, bylo použití inkoustu Diamine. Šlo o běžný inkoust - http://www.penshop.cz/vyprodanokolekce- ... l/dp-9995/ Problém je v tom, že když tento inkoust vyschne, zanechává nepříjemné reziduum - a ostatně nemusí ani úplně vyschnout, ale on postupem času i houstne a tím mi ucpal nejužší místa v kapilárovém systému.

U per, kterými píšu denně, s tím problém nemám, ale tenhle Montblanc je prostě sváteční, takže tam tato situace nastala..
NEW: Pilot 78G Teal F • Jinhao 650 Rosewood 18K GP M
Vtg: Montblanc Model 22 • Parker Jotter ball Čs.Filharmonie
Daily: Lamy AL-star F • Parker Vector SS F • Parker Vector Black Resin M • Cross Tech3 Black
Inks: Diamine & Waterman
Marty
 
Příspěvky: 9
Registrován: 23 lis 2013 12:18


Zpět na Prodejci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků