- výběr hrotu - fine vs medium - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

výběr hrotu - fine vs medium

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

výběr hrotu - fine vs medium

Příspěvekod Jaroslav » 07 pro 2017 20:25

Zdravím, jsem tu opět s dalším dotazem. Stále se nemohu definitivně rozhodnout mezi hrotem f a m. Původně jsem byl jasně rozhodnutý pro f, chtěl jsem vyzkoušet něco tenčího, ne, že by mi standardní m vadilo, ale na tenčí linku bych si nestěžoval. Dočetl jsem se ale, že s užšími hroty se nepíše tak lehko, že jsou sušší, že by snad i mohli škrábat. Zajímalo by mě, jak moc markantní je rozdíl v lehkosti psaní mezi hroty f a m. Linka u hrotu f není zase o tolik tenčí, aby mi to stálo za problém. Zatím nejsem úplně sběratel, abych pero vyzkoušel a koupil si jiné do sbírky. Pen-shop a vyzkoušení v mém případě nepřichází v úvahu, tam kde bydlím, se nedá koupit ani inkoust. Ve městě, kam dojíždím do školy, se dá sehnat sotva inkoust koh i noor, konvertor nebo jiný inkoust jsem musel objednávat přes internet.

Děkuji za Vaše odpovědi.
Jaroslav
 
Příspěvky: 13
Registrován: 09 lis 2017 19:05

Re: výběr hrotu - fine vs medium

Příspěvekod vojtahlad » 07 pro 2017 23:48

Není třeba se bát. Podle mých zkušeností bývají hroty F a M bezproblémové, mezi nimi bych opravdu vybíral jen podle toho, jestli chcete spíše širší nebo užší čáru. Osobně dávám přednost F, tento hrot má většina z mých per a pokud některé mělo tendenci škrábat, vždy to bylo špatným zarovnáním hrotu, kdy jedna polovina byla výše než druhá. Připadá mi, že až u velmi tenkých hrotů (EF a užší) přichází ke slovu fyzika, plocha hrotu už je opravdu malá a pera nepíší tak hladce. Naopak hroty B a širší bývají občas náladové - člověk drží pero trochu nakřivo nebo je nějaká nedokonalost ve vyhlazení hrotu a už má sklony k pozdním startům nebo jiným nešvarům.

Suchost/mokrost hrotu se šířkou příliš nesouvisí. Tam záleží spíše na šířce kanálku pro inkoust a štěrbiny v hrotu. S trochu odvahy se dá průtok zvýšit, návodná videa jsou k mání na YouTube.

A pokud byste se opravdu bál, řešením může být pero Lamy s jeho snadno výměnnými hroty. Pokud by původní nevyhovoval, dá se pořídit jiný, nabídka je od EF po B plus tři kaligrafické. U nás stojí 250 Kč, v La Couronne du Comte 5 Eur (https://www.lacouronneducomte.nl/webstore/main/lamy-p-1542.html, hrot by asi byli ochotni poslat za nižší poštovné 4,50, takže by se moc nelišiko od toho z Penshopu).
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: výběr hrotu - fine vs medium

Příspěvekod tritrek » 12 pro 2017 17:30

Ja si myslím, že netreba sa rozhodnúť - treba si skúsiť obe - a to v konkretnom pere s konkretným atramentom. Ja som M-B-BB a pod. človek, lebo mám rád, keď vidím hodne atramentu a proste, no, nemám malé písmenká. Takto sa aj väčšinou odporúča, že najbežnejšie je M, pre menšie písmo a krasopis F, EF, pre nadpisy a a tak je B, BB, italic, stub a pod. Ale nie je to jednoznačné! Mám perá s M čo nepreferujem, a zas mám aj EF-ka,ktoré milujem (z Kaweco mi sedí proste úplne všetko, za 40 EUR si človek môže kúpiť dve perá s rôznymi hrotmi a za ďalších 6-7 EUR ďalšie hroty. Hovorím o Kaweco Sport, je to malé pero, ale podľa mňa jeden z najlepších na každodenné použitie (moje srdcovky :D). Nehovorím, že si človek nemôže nakúpiť to isté aj zo Sailor, alebo Pelikan, len tie nuly tam naskakujú trošku rezkejším tempom pri pokladni :)
Lamy by som mohol tiež odporúčiť, ale oni nemajú tipické šírky, sú hrubšie aj na EU pomery (známe je, že najextrémnejšie EF, XF, XXF a pod. hroty majú Japonci...).
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: výběr hrotu - fine vs medium

Příspěvekod Jaroslav » 14 pro 2017 14:45

tritrek píše:Hovorím o Kaweco Sport, je to malé pero, ale podľa mňa jeden z najlepších na každodenné použitie (moje srdcovky :D).


Na můj vkus jsou příliš malá, hlavně se mi nelíbí, jak mají velká víčka přes půl pera.
Jaroslav
 
Příspěvky: 13
Registrován: 09 lis 2017 19:05

Re: výběr hrotu - fine vs medium

Příspěvekod tritrek » 14 pro 2017 17:33

Jaroslav píše:
tritrek píše:Hovorím o Kaweco Sport, je to malé pero, ale podľa mňa jeden z najlepších na každodenné použitie (moje srdcovky :D).


Na můj vkus jsou příliš malá, hlavně se mi nelíbí, jak mají velká víčka přes půl pera.

Ono to je schválne, oni sú totiž nadizajnované ako vreckové perá. Postnuté má presne 13cm, pre porovnanie s Parker 45:
Obrázek
tritrek
 
Příspěvky: 297
Registrován: 07 led 2016 23:12
Bydliště: Slovensko

Re: výběr hrotu - fine vs medium

Příspěvekod Jaroslav » 14 pro 2017 19:37

tritrek píše:Ono to je schválne, oni sú totiž nadizajnované ako vreckové perá.

Tu délku bych přežil, ale víčko mi vůbec nesedí. V některých ohledech jsem spíše konzervativec, jak je něco netypické, nelíbí se mi to. Také jsem koukal, že jsou z plastu, asi naplňují své sportovní jméno, digitální hodinky se mi také nelíbí.
Jaroslav
 
Příspěvky: 13
Registrován: 09 lis 2017 19:05

Re: výběr hrotu - fine vs medium

Příspěvekod vojtahlad » 14 pro 2017 20:28

Jaroslav píše:Také jsem koukal, že jsou z plastu...


Dělají se i z hliníku nebo z mosazi, pokud chcete při psaní zároveň posilovat. Design napodobuje původní Kaweco Sport z roku 1935, to by mělo stačit i velkým konzervativcům ;)
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: výběr hrotu - fine vs medium

Příspěvekod Toams » 15 pro 2017 02:03

Jaroslav píše:
tritrek píše:Ono to je schválne, oni sú totiž nadizajnované ako vreckové perá.

Tu délku bych přežil, ale víčko mi vůbec nesedí. V některých ohledech jsem spíše konzervativec, jak je něco netypické, nelíbí se mi to. Také jsem koukal, že jsou z plastu, asi naplňují své sportovní jméno, digitální hodinky se mi také nelíbí.

... mas me sympatie, Jaroslave, mne se nelibi ani quartzky ... takze jsem asi konzerva na druhou.
Dizajn Kaweca je old skul, i kdyz taky neni muj salek caje, hlavne ne ty plastaky. Jenze v dnesni dobe je majorita per z plastu, takze si moc nepomuzes.
Jinak za mne Lamy Safari a hrot k tomu, nebo rovnou dalsi Safari (hrot stoji temer pulku pera).
A nebo jit do Pelikanu (moje srdcovka zase i s tou dalsi znackou, co ma ptaci trus na vicku), a ze mam dobrou naladu, tak ti muzu pujcit novy Mkovy hrot, jestli pujdes do Fka a nechas si ten, co se ti bude vic libit :)
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: výběr hrotu - fine vs medium

Příspěvekod David F. » 20 pro 2017 08:36

Já jsem spíše zastánce eFek. Obecně se mi s nimi píše pohodlněji než s eMkem a linky jsou skoro stejně široké. Možná mi vyhovuji víc i proto, že mám velkou tlapu :D Co se týče značky, mi nejvíce sedí tohle plnicí pero od Pelikana.
David F.
 
Příspěvky: 8
Registrován: 18 srp 2017 10:24

Re: výběr hrotu - fine vs medium

Příspěvekod Toams » 20 pro 2017 12:36

David F. píše:Já jsem spíše zastánce eFek. Obecně se mi s nimi píše pohodlněji než s eMkem a linky jsou skoro stejně široké. Možná mi vyhovuji víc i proto, že mám velkou tlapu :D Co se týče značky, mi nejvíce sedí tohle plnicí pero od Pelikana.

Hmmm, dle meho velikost tlapy nema na sirku hrotu prazadny ucinek, takze at si tazajici radsi vybere dle typu psani nez velikosti tlapy.
A pak tady vidim nesoulad mezi deklarovanou velikosti a vyberem pera, ktere se radi u Peli k tem malym :) ale jinak je to sqela volba, pripadne jeste M200 a M100 (budget varianta)
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41


Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků