- Archeologie - DOKUMENTNÍ inkoust GAMA duběnkový iron-gall - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Archeologie - DOKUMENTNÍ inkoust GAMA duběnkový iron-gall

Čím napájíte svá pera? Používáte originální inkoust stejné značky jako pero, nebo nějaký jiný? Jakým odstínům dáváte přednost?

Archeologie - DOKUMENTNÍ inkoust GAMA duběnkový iron-gall

Příspěvekod Kaňka » 10 pro 2014 22:43

Dnes jsem pro vás exhumoval postrach majitelů plnících per - DOKUMENTNÍ inkoust GAMA.

Již dlouho se nevyrábí, já jsem jej zakoupil před minimálně patnácti lety. Cena na víčku zůstala zachována - za 50 ml pravého duběnkového inkoustu si tenkrát v papírnictví žádali 16,- korun českých.
Obrázek

Jedná se o klasický duběnkový, v cizině též zvaný IGON-GALL inkoust. O nich je pěkný článek z časopisu Vesmír http://casopis.vesmir.cz/clanek/dubenkovy-inkoust

Pro pero je již nepoužitelný. Došlo k tomu, co je popsáno i na Wikipedii http://cs.wikipedia.org/wiki/Dub%C4%9Bnkov%C3%BD_inkoust. Železo (nebo bůhví co) se vysráželo na dně do formy pevných shluků, které pěkně chrastily a inkoust byl bledý a nevýrazný. Jako následovník Járy da Cimrmana jsem se tento železný atom pokusil rozbít ultrazvukem. Podařilo se - jej rozbít na drobné kousky, ale ne rozpustit. Takže nic, lahvička s relikvií se stala čestným exponátem mé sbírky. Když k inkoustu dnes přičichnu, cítím bakelit neboli fenolformaldehyd. Takže předpokládám, že byl stejně jako modrý inkoust GAMA konzervován FENOLem.

A jaký vlastně byl? Co si pamatuji, tak po zakoupení a prvním použití jsem byl nadšen jeho modro-modro-černou barvou. Mnohem pěknější než klasický modrý inkoust. Druhý den jsem nechápal, jak je možné, že napsaný text není modro-modro-černý, ale je šedo-černý. Tak jsem to zkusil znovu se stejným výsledkem. Byl jsem zklamán - a jejikož internet tady ještě nebyl, tak jsem zůstal blbý a tohoto inkoustu jsem si dostatečně nevážil. Jó kdyby se vyráběl dnes ...

Abyste neřekli, že jsem skoupý na ukázku, do pera jsem inkoust nedal, ale použil štětec. Dole stopa čerstvá, nahoře hodinu po nanesení. Stále ten přechod modré v šedo-černou funguje ;) .
Obrázek


Duběnkové inkousty jsou odolné proti vodě a působení zubu času a částečně odolné proti slunečnímu záření (mnozí to neradi slyší, ale také blednou, také blednou). V dávných staletích byly vyráběny podomácku, takže měly různé chemické složení a KYSELOST. Ale byly odolné a přežily někdy i papír, na který byly naneseny, protože jej rozežraly ... :lol:

Dříve byly na tomto principu vyráběny modro-černé inkousty různých slavných výrobců, např. Parker, Pelikan atd. Ti však od této receptury ustoupili.

Ale několik se jich ještě vyrábí, např. Rohrer & Klingner Salix, Akkerman #10.

A že i duběnkové inkousty na slunci blednou - výsledek po pěti měsících za oknem, všimněte si inkoustu Salix.
Obrázek

A co vy, jaké máte vzpomínky a zkušenösti s duběnkovýmí inkousty?
Kaňka
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 lis 2013 20:03

Re: Archeologie - DOKUMENTNÍ inkoust GAMA duběnkový iron-gal

Příspěvekod trige » 11 pro 2014 13:14

Sailor Seiboku (první vzorek asi) je pigmentový, ne duběnkový. Nebo jsem něco nepochopil?
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Archeologie - DOKUMENTNÍ inkoust GAMA duběnkový iron-gal

Příspěvekod Kaňka » 11 pro 2014 22:01

Samozřejmě, že Sailor je jiná kategorie inkoustů na jiném principu trvanlivosti, pigmentový s nanočásticemi.

Ale použil jsem obrázek z testu z webu. A i to jen proto abych ukázal, že ani staletími prověřený druh - duběnkový inkoust ( zde konkrétně R&K Salix) - nevydrží vše, že kromě uváděných korozivních účinků na pera nesplní všechno tak, jak bychom si přáli a chtěli testy ověřit. Prostě i duběnkový inkoust na přímém slunci časem vybledne.
Kaňka
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 lis 2013 20:03

Re: Archeologie - DOKUMENTNÍ inkoust GAMA duběnkový iron-gal

Příspěvekod Pavel Kotrla » 27 srp 2019 13:12

Tak to byl on. Pozdní nález...

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Pavel Kotrla
 
Příspěvky: 40
Registrován: 03 kvě 2013 19:39
Bydliště: Bystřička

Re: Archeologie - DOKUMENTNÍ inkoust GAMA duběnkový iron-gal

Příspěvekod graphophilus » 28 srp 2019 10:08

To je krása! Možná tam vyrostl minerál goethit, ten tvoří takové kuličky, takže je to i mineralogický nález.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53


Zpět na Inkousty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků