- Současná plnící pera Centropen - pro srandu králíkům - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Současná plnící pera Centropen - pro srandu králíkům

Diskuze o plnicích perech značky Centropen.

Současná plnící pera Centropen - pro srandu králíkům

Příspěvekod Bourbon » 01 zář 2015 23:45

Současná výroba per Centropen není nic jiného než ubohost. Po válce tu firmu komunisti ukradli (chcete-li "znárodnili") a přivedli ji na buben. :mrgreen: Dnes nabízejí jen nějaká školní pera, fixy, značkovače, ale nic pořádného. To, co vyrábějí, zmákne Číňan levou zadní a za míň. Vůbec bych se nedivil, kdyby tam ve vedení Centropenu dosud seděl nějaký komouš, bandaska, který nemá ani ponětí o tom, jak se buduje kapitalistická, neřkuli soukromá, neřkuli rodinná firma. Jinak by se Centropen dal cestou malých italských firem, které navrhují a prodávají (jistěže se slušným ziskem) parádní a nápaditá plnítka (Visconti, Montegrappa, Filcao atd). Určitě mají slušné marže! Já, vlastenec, bych Centropenu rád pár tisíc za slušné plnítko dal...
Bourbon
 
Příspěvky: 5
Registrován: 04 srp 2015 15:46

Re: Současná plnící pera Centropen - pro srandu králíkům

Příspěvekod vojtahlad » 02 zář 2015 08:38

Když se podívám na zdejší cvrkot, nejsem si jist, jestli bychom je uživili ;)

Centropen prostě vsadil na masovou produkci levných psacích potřeb. Pro milovníky plnicích per nic zajímavého, ale je to jejich zodpovědnost uživit nějakých 500 zaměstnanců. Ředitel tam skutečně byl od roku 1985 dlouho stejný, viz
http://nazory.euro.e15.cz/reportaze/centropen-sedmdesatileta-cesta-od-plnicek-k-fixum-902181, v článku mimo jiné zmiňuje i důvody ukončení výroby plnicích per. Od loňského roku mají nového http://www.denik.cz/ekonomika/centropen-ma-nove-vedeni-20140620-fsbs.html

Docela mě pobavilo, že v oficiální firemní historii chybí jména zakladatelů (http://www.centropen.cz/#!/cz/o-spolecnosti/historie). A pokud se Číňanů týče, ti zvládnou okopírovat i Parker Duofold (viz Kaigelu 316). Není úniku.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Současná plnící pera Centropen - pro srandu králíkům

Příspěvekod graphophilus » 02 zář 2015 18:48

Těžko říci, jestli by se dnes uživili. Ale takovému kousku jako je zelený Centropen 10014 (se skleněným zakončením) bych určitě neodolal. Skoro mi připadá, že něco takového jsem ani v současné nabídce neviděl. Myslím, že je celuloidové. Když si představím, za coby se dnes prodávalo takové celuloidové pero se zabudovaným plněním, tak kdyby dokázali být levnější, mohli by si najít zákazníky, staromilce a patrioty.
Nejvíc jsem spotřeboval v první třídě barevných per s posuvným pístem, na zkoušení nových inkoustů a nějaké čmárání by se i dnes taky hodilo (cena kolem 1 KČs ?). Naprosto dokonalá byla řada školních černých s pozlacenými prvky a se zabudovaným šroubovacím plněním (snad 5 KČs?). Absolutní spolehlivost, příjemné psaní, dlouhá životnost. Tenkrát jsem absolutní bezproblémovost považoval za samozřejmou, tak jsem si to ano neuvědomoval. Vždy, když se vztekám s nějakým perem, si na ně vzpomenu. Velmi hezká řada s kovovými víčky, poniklovaným s niklovým hrotem a pozlaceným se zlatým hrotem (přes 100 KČs) měla tu špatnou vlastnost, že nepsala jako nová a hrot se musel "rozcvičit", což mi trochu vadilo, ale potom psala dokonale a dodnes je obě mám a občas používám, i když píst moc netěsní.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Současná plnící pera Centropen - pro srandu králíkům

Příspěvekod 3022 » 20 zář 2015 19:48

Myslim, ze trochu mene politiky a trochu vice vecnosti by or urcitych prispevatelu urcite neskodilo :). Pravda je, ze "komunistum" se klade za vinu kde co (inu lecos jiste opravnene), ale podivejme se co se tu za tech ~40-let postavilo a vyrobilo a podivejme se co se zvladlo za nasich novych mocipanu za 25 let a kdo co za tu dobu privedl na buben...

Nedivim se, ze se po roce 1990 jen malokomu vyplatilo vyrabet plnici pera - dobre vim jaka byla jejich obliba na skolach i v praxi - dobra kulickova propiska, propiska s keramickym hrotem, kvalitni fix, nebo i dobra mikrotuzka proste nabizeli velmi dobrou a v mnohem urcite lepsi alternativu... chybu bych ale videl i u vyrobce, ve spatnem marketingu a i kvalite vyrobku - proste pokud nebyl zakaznikovy schopen vysvetlit v cem je pero lepsi a nabidnout mu "pero nove generace"...

Ted Centropen prodava tusim 5 plnicich per pro skolaky (http://www.centropen.cz/#!/cz/produkty/skola-a-deti), ale uprime, krom jednoho modelu - kde si po shlednuti par exemplaru nejsem prave prilis jisty kvalitou vyroby a vystupni kontroly - se mi nezda, ze by dnes oproti roku 1990 nejak vyrazne pokrocily v uzitne hodnote nebo designu. Jak se mi sveho casu libilo obycejne a jednoduche levne plnici pero s pistkem Centropen 2140... no fajn, ale dnes nemaji ani nic podobneho a ze by sly nejak vyrazne dal se mi nezda a doba uz je precijen trochu jinde.
...pritom nemalo rodicu je ochotnych koupit detem drazsi pera znacek napr. Fabe-Castell nebo Herlitz.
3022
 
Příspěvky: 49
Registrován: 20 zář 2015 10:20


Zpět na Centropen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků