- Royal Vector x Royal Vector XL - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Royal Vector x Royal Vector XL

Diskuze o plnicích perech značky Parker.

Royal Vector x Royal Vector XL

Příspěvekod Waterman » 11 pro 2022 14:41

Dosloužil jeden z mých letitých Vectoru a zjistil jsem, že asi byl nahrazen variantou XL. Jako vždy inovace k ho..u... Jednak to byly jediné tenké Parkery, které pasovaly do poutek ADK diářů, jednak se s ním skvěle psalo...Druhák, nějak u verze XL zapomněli na celokovovou variantu...

Můžete mi někdo říci, zda chápu správně, že to XLko má větší průměr, než původní Vector?
Jak moc? Něco jako je IM? Díky
Waterman
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 lis 2020 22:49

Re: Royal Vector x Royal Vector XL

Příspěvekod vojtahlad » 12 pro 2022 10:33

Má větší průměr. Přesné číslo se mi nepodařilo najít, ale podle srovnávací fotografie v tomhle článku odhaduji tak o 1 mm: https://rupertarzeian.com/2022/06/25/early-thoughts-on-the-parker-vector-xl-fountain-pen/

Podle různých diskusí je s původním Vectorem rozměrově skoro identický Parker Jotter.

Já hubená pera nerad, takže žádné z nich nemám.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Royal Vector x Royal Vector XL

Příspěvekod lupusminor » 12 pro 2022 17:04

Parker Vector

průměr těla 10 mm
průměr úchopu 8,2 mm

Parker Vector XL

tělo 10,8 mm
úchop 10 mm až 9 mm

Pokud dokážu posoudit, klasický vypadá osobitěji, XL takové tuctové pero. Ani s jedním se mi nepsalo dobře.
Waterman Hémisphere Essential Stainless Steel, Sheaffer VFM Orange, Cross Century Aquatic Yellow, Lamy CP1 Black, TWSBI Eco-T Yellow-green, Gravitas Entry teal green
lupusminor
 
Příspěvky: 59
Registrován: 05 srp 2020 13:29

Re: Royal Vector x Royal Vector XL

Příspěvekod Waterman » 13 pro 2022 10:53

Děkuji za info. Jotter se mi nějak nelíbí.
Potřebuji štíhlé pára práv kvůli ADK diáři :-). Mám v něm dva Vectory, asi mám malé ruce, píše se mi s nimi dobře. Naopak už takové IMko je nezvyk :-)


vojtahlad píše:Má větší průměr. Přesné číslo se mi nepodařilo najít, ale podle srovnávací fotografie v tomhle článku odhaduji tak o 1 mm: https://rupertarzeian.com/2022/06/25/early-thoughts-on-the-parker-vector-xl-fountain-pen/

Podle různých diskusí je s původním Vectorem rozměrově skoro identický Parker Jotter.

Já hubená pera nerad, takže žádné z nich nemám.
Waterman
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 lis 2020 22:49

Re: Royal Vector x Royal Vector XL

Příspěvekod Waterman » 13 pro 2022 10:55

Děkuji !!!! Já to tušil.
Je to asi o zvyku. Vectory denně používám ...nevím 20 let? Až se mi na jednom tak ochodilo víčko, že už nedrží na těle péra.

lupusminor píše:Parker Vector

průměr těla 10 mm
průměr úchopu 8,2 mm

Parker Vector XL

tělo 10,8 mm
úchop 10 mm až 9 mm

Pokud dokážu posoudit, klasický vypadá osobitěji, XL takové tuctové pero. Ani s jedním se mi nepsalo dobře.
Waterman
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 lis 2020 22:49

Re: Royal Vector x Royal Vector XL

Příspěvekod Waterman » 13 pro 2022 11:07

Ještě k tou Jotteru...on se snad prodává jen s hrotem M, resp. s F jsem nenašel...což je problém pro mne

vojtahlad píše:Má větší průměr. Přesné číslo se mi nepodařilo najít, ale podle srovnávací fotografie v tomhle článku odhaduji tak o 1 mm: https://rupertarzeian.com/2022/06/25/early-thoughts-on-the-parker-vector-xl-fountain-pen/

Podle různých diskusí je s původním Vectorem rozměrově skoro identický Parker Jotter.

Já hubená pera nerad, takže žádné z nich nemám.
Waterman
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 lis 2020 22:49

Re: Royal Vector x Royal Vector XL

Příspěvekod lupusminor » 13 pro 2022 19:07

Pokud jde o tenká pera, mohlo by vyhovovat Lamy CP1. Pokud jde o samotné psaní, mám lepší zkušenost s Lamy než s Parkerem.
Waterman Hémisphere Essential Stainless Steel, Sheaffer VFM Orange, Cross Century Aquatic Yellow, Lamy CP1 Black, TWSBI Eco-T Yellow-green, Gravitas Entry teal green
lupusminor
 
Příspěvky: 59
Registrován: 05 srp 2020 13:29

Re: Royal Vector x Royal Vector XL

Příspěvekod Waterman » 14 pro 2022 22:46

Díky za tip! LAMY, kromě jedné vlastněné propisky která mne nezaujala, jde mimo mne.
Vypadá tence, na fotce ale celkem lacině... je to celokovové pero?

Ale zajímá mne zejména v porovnání s jakým Parkerem toto od LAMY píše lépe? V čem je lepší?

Díky

lupusminor píše:Pokud jde o tenká pera, mohlo by vyhovovat Lamy CP1. Pokud jde o samotné psaní, mám lepší zkušenost s Lamy než s Parkerem.
Waterman
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 lis 2020 22:49

Re: Royal Vector x Royal Vector XL

Příspěvekod lupusminor » 15 pro 2022 21:30

Lamy CP1 má kovové tělo a plastový úchop. Vršek krásně zaklápává při uzavření i při nastavení na druhý konec. Je to drobné pero, ale lacině rozhodně nevypadá. Spíš má nadčasově jednoduchý design.

Hned upřesním svoji zmínku, že mám s Lamy lepší zkušenost než s Parkerem. Zatím jsem psal s Parkerem 15 (pořídil jsem ho v 90. letech, Parkerem Vector a Parkerem Vector XL, všechny s hrotem F. S Lamy mám vlastní zkušenost s CP1 a se Safari. Parker Vector i Parker 15 měly nějaký problém s hroty, protože oba, jako přes kopírák, trpěly suchými starty. Vzal jsem pero a bez různých prostocviků (namáčení do inkoustu, dýchání na hrot) pero nepsalo. Když už se je podařilo rozepsat hrozilo, že první polovinu prvního písmena ve slově budu psát znovu, protože inkoust začátek psaní nestihl. U Parkeru Vector XL byly mé potíže spíše subjektivního rázu. Vadilo mi, že linie napsaná tímto perem měla jakoby rozmatlané okraje. Mohlo to být způsobeno papírem, nebo nevhodným inkoustem, ale u jiných per jsem si toho nevšiml. A druhý můj problém s XL spočíval v novějším designu parkerova hrotu, kde jsou vyryty dvě jemné linie křížem přes sebe. Na těch liniích se odráží světlo a při psaní jsem si všiml, že mi ten odraz odtahuje oko jinam. Další nevýhodou Pakerů oproti Lamy je možnost výměny hrotu. U jmenovaných levnějších Parkerů je to problém, u Lamy si vyměním hrot svépomocí během pár vteřin. Pokud mi u Lamy chybí začátek tahu písmene, tak vím že mám nejspíš od rukou mastný papír.
Waterman Hémisphere Essential Stainless Steel, Sheaffer VFM Orange, Cross Century Aquatic Yellow, Lamy CP1 Black, TWSBI Eco-T Yellow-green, Gravitas Entry teal green
lupusminor
 
Příspěvky: 59
Registrován: 05 srp 2020 13:29


Zpět na Parker

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků