- Waterman graduate - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Waterman graduate

Diskuze o plnicích perech značky Waterman.

Re: Waterman graduate

Příspěvekod Waterman » 28 pro 2020 19:26

Díky.
Ten nehet mi přijde "bezpečnější". Chápu správně, že tím v podstatě ten hrot ohýbá s cílem rozšířit tu štěrbinu?

vojtahlad píše:
Waterman píše:Pod lazením hrotu měděnými plíšky si mám představit co?


Tenkými kovovými plíšky se zvětšuje štěrbina mezi polovinami hrotu. Na kanálu Pen Habit před časem vyšla tři videa k ladění per, kde předvádí i tuhle metodu (v 1. díle cca od 10:30):


Není to úplně jednoduché a člověk si zahrává se zárukou. Jednodušší je tohle:


Opatrně a s mírou.
Waterman
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 lis 2020 22:49

Re: Waterman graduate

Příspěvekod lupusminor » 28 pro 2020 19:52

Moje pera Parker Vector a Waterman mají F hroty, ale jinak jsou zcela odlišná. Parker Vector je lehká plastová hračička, s hrotem, který píše silněji než ten Waterman. Navíc jej musím před psaním rozepisovat, a stejně občas vynechá. Waterman je kus kovového pera, vypadá rozhodně solidněji (ale také je to jiná cenová úroveň), pohodlněji se drží, píše více tenké čáry a problémy s vynecháváním jsem nezaznamenal. Po více jak 14 dnech stání jsem jej musel trochu rozepisovat ale jinak bez potíží.

Waterman píše:Ale koukám, že máte Parker Vector a Waterman Hémisphere. Oba F hroty? A jak píše ten Waterm.? V porovnání s Parkerem? Díky


https://www.youtube.com/watch?v=3RLcC0XHscM
[/quote]
Waterman Hémisphere Essential Stainless Steel, Sheaffer VFM Orange, Cross Century Aquatic Yellow, Lamy CP1 Black, TWSBI Eco-T Yellow-green, Gravitas Entry teal green
lupusminor
 
Příspěvky: 59
Registrován: 05 srp 2020 13:29

Re: Waterman graduate

Příspěvekod vojtahlad » 28 pro 2020 23:47

Waterman píše:Chápu správně, že tím v podstatě ten hrot ohýbá s cílem rozšířit tu štěrbinu?


Ano. Jde o to hrot pokud možno moc neohnout a štěrbinu rozšířit. Obvykle stačí opravdu málo.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Waterman graduate

Příspěvekod Waterman » 29 pro 2020 09:40

Tak koukám, že každý má jinou zkušenost, možná podle toho, na jaké péro zrovna kdo narazil.
V šířce stopy u těch pér máme stejnou zkušenost, tam tedy problém nebude.

Já mám dvě kovové péra Parker Vector Stainless Steel a pravý opak. Za 15 let denního používání na ně nedám dopustit. Nikdy nezaschly (ani když třeba o dovolené nepíšu), nezasekávají se, píšou krásně hladce, prostě dělníci (mnohé z toho jsem si uvědomil až nyní kdy jsem je srovnal s novým Watermanem a začal to řešit) Po pár létech jsem si koupil ještě jednoho a používám v každém jinou barvu inkoustu.
Jejich průměr mi naopak vyhovuje, protože je to jediné péro které znám co vleze do poutek ADK diáře. Nějak jsem si na ně zvykl a naopak mne odrazují ty tlusté péra...

Jen nevím co s tím Graduate...nikdo zde s ním nechce přidat vlastní zkušenost....



lupusminor píše:Moje pera Parker Vector a Waterman mají F hroty, ale jinak jsou zcela odlišná. Parker Vector je lehká plastová hračička, s hrotem, který píše silněji než ten Waterman. Navíc jej musím před psaním rozepisovat, a stejně občas vynechá. Waterman je kus kovového pera, vypadá rozhodně solidněji (ale také je to jiná cenová úroveň), pohodlněji se drží, píše více tenké čáry a problémy s vynecháváním jsem nezaznamenal. Po více jak 14 dnech stání jsem jej musel trochu rozepisovat ale jinak bez potíží.

Waterman píše:Ale koukám, že máte Parker Vector a Waterman Hémisphere. Oba F hroty? A jak píše ten Waterm.? V porovnání s Parkerem? Díky


https://www.youtube.com/watch?v=3RLcC0XHscM
[/quote]
Waterman
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 lis 2020 22:49

Re: Waterman graduate

Příspěvekod Waterman » 29 pro 2020 09:43

Díky, stále čekám, že někdo přidá zkušenost s tímto pérem. YT byly samé pozitivní ohlasy, tak jsme jej koupil...
No, vyzkoušeno, přes ten nehet se to ohýbá docela dobře, doufám, že to nebude destrukce :-)

vojtahlad píše:
Waterman píše:Chápu správně, že tím v podstatě ten hrot ohýbá s cílem rozšířit tu štěrbinu?


Ano. Jde o to hrot pokud možno moc neohnout a štěrbinu rozšířit. Obvykle stačí opravdu málo.
Waterman
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 lis 2020 22:49

Re: Waterman graduate

Příspěvekod graphophilus » 02 led 2021 12:00

S watermanem sice zkušenosti nemám, ale doplnil bych, že podle mě se hrot po nějaké době přizpůsobí a začně psát lépe, takže bych se s tím nenervoval, že nové pero jaksi nesedí. Minulý rok jsem koupil Cross Bailey a byl jsem rozčarovaný, co je to za kopyto, deklarované M je spíš B (mám jiného starého Crosse s M), bylo tuhé, škrabalo a "vychovávalo" (tento termín používám pro pero, které vyžaduje dodržování naprosto přesného úhlu, jinak nepíše). Protože už efekt nového pera znám, snažil jsem se s ním hodně psát a musím říci, že si ho začínám oblibovat (samozřejmě se nemůže vyrovnat dražším perům, což nikdo neočekává).
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Waterman graduate

Příspěvekod Waterman » 02 led 2021 13:43

Díky za ...naději :-)
Raději bych tedy pero, co člověk vezme do ruky a píše, než jej dlouhou dobu učit psát. Ale to nejde, když člověk ho musí naslepo koupit v eshopu. Otázkou je, zda jde vrátit péro poté co s ním člověk třeba pár vět napsal a nevyhovuje mu. Možná vymyté a vyzkoušené by to šlo...

Trošku jsem potrápil hrot dle výše mi daných rad a měl pocit, že to je lepši. Po výměně bombiček je to to samé. Uvidíme.

Dnes bych už koupil zase dalšího Parkera. I když už nepamatuji jak ty psaly jako nové...



graphophilus píše:S watermanem sice zkušenosti nemám, ale doplnil bych, že podle mě se hrot po nějaké době přizpůsobí a začně psát lépe, takže bych se s tím nenervoval, že nové pero jaksi nesedí. Minulý rok jsem koupil Cross Bailey a byl jsem rozčarovaný, co je to za kopyto, deklarované M je spíš B (mám jiného starého Crosse s M), bylo tuhé, škrabalo a "vychovávalo" (tento termín používám pro pero, které vyžaduje dodržování naprosto přesného úhlu, jinak nepíše). Protože už efekt nového pera znám, snažil jsem se s ním hodně psát a musím říci, že si ho začínám oblibovat (samozřejmě se nemůže vyrovnat dražším perům, což nikdo neočekává).
Waterman
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 lis 2020 22:49

Re: Waterman graduate

Příspěvekod Waterman » 23 led 2021 19:46

Tak jen kdyby to někomu pomohlo při rozhodování o tomto peru.
Po několikerém prohnutí hrotu (o nehet nestačilo, tlačím přímo proti papíru), se to výrazně zlepšilo.
Nicméně pocit "ostrého hrotu" při psaní nezmizel. Ale může to být z velké části tím dokumentním inkoustem (standardní Waterman bombička psala lépe) a tím že mnohem více denně píšu se dvěma Parkery, které jsou letité a zajeté.
Píšu s ním sice denně, ale málo, takže jsem zatím vypsal pouze 2 bombičky, třeba se ještě časem zajede.

Je to hezké, levné péro.
Ale kdybych se mohl vrátit do bodu nákupu, tak bych dnes koupil o polovinu dražší Pilot IM z limitované edice.
Waterman
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 lis 2020 22:49

Re: Waterman graduate

Příspěvekod Waterman » 10 lis 2021 09:39

Něco nového po roce?
Je tu někdo, kdo si koupil toto páro?
Jak se vám s ním píše?

Díky
Waterman
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 lis 2020 22:49

Předchozí

Zpět na Waterman

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník