- Conklin Duragraph - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Conklin Duragraph

Diskuze o plnicích perech všech ostatních značek.

Conklin Duragraph

Příspěvekod vojtahlad » 23 pro 2016 17:47

Conklin je tradiční americký výrobce psacích potřeb, který před časem zanikl. V roce 2009 pak značku koupila firma Yafa a pod tradičními názvy vyrábí pera, která s těmi původními mají společná jen ta jména. Duragraph je nejlevnější položkou jejich současné nabídky, stojí bratru 1500 Kč (konkrétně 45 liber u Cult Pens, 54 Eur u La Couronne du Comte, u nás nevím o žádném prodejci).

Obrázek

Svými rozměry, tvary i vzhledem je z mých per rozhodně nějbližší čínskému Kaigelu 316, takže se nevyhnu srovnávání a tahle recenze bude tak trochu duelem těchto dvou per. Jelikož Kaigelu 316 patří mezí čínskými pery k těm dražším, stojí Duragraph jen asi trojnásobek ;)

První dojem: Dost dobrý. Poloprůhledný materiál s třpytivými prvky je vysloveně efektní.

Obrázek

Provedení: Po jednoznačně dobrém prvním dojmu se dostavily lehké rozpaky, protože v kvalitě zpracování jsem zaznamenal drobné rezervy. Asi nejzřetelnější je to na závitech, které nejdou hladce a závit víčka dokonce povrzává. Snad se to časem ochodí, nicméně do naprosté hladkosti Kaigelu 316 má daleko. Zato jsou kratší - víčko se sundá na jednu otočku. Nekonečných skoro pět obrátek u Kaigelu je otravných.

Rozměry jsou si obě pera velmi blízko. V zavřeném stavu je o něco delší Duragraph. Nahání ovšem délku vysoko posazeným víčkem, takže v otevřeném stavu je delší Kaigelu. Přidávám ještě jako univerzální měřítko Lamy Safari, jehož velikost také není daleko:

Obrázek Obrázek

Dramatický je váhový rozdíl. Duragraph je lehoučký, váží 26 gramů celý a jen 15 gramů bez víčka. Do ruky mi padne úplně ideálně a v kombinaci s muší váhou je psaní s ním mimořádně příjemné. Kaigelu srážejí masivní mosazné špunty na konci víčka a násadky. Celková váha je 47 gramů, bez víčka 31, čili víc než celý Duragraph.

Hrot: Za mě je hrot asi největší slabinou pera. Recenze, které jsem četl, se v této věci dost rozcházejí. Vypadá to, že kvalita výroby není zrovna konzistentní a hodně záleží na štěstí/smůle konkrétního kusu. Koupil jsem s hrotem F (jsou k dispozici ještě M a kaligrafický), který měl v původním stavu značnou odezvu. Po zarovnání a přibroušení je psaní s ním příjemné, ovšem vyžadovalo to trochu práce.

Obrázek

(Hnědé skvrny, které vypadají jako rez, tvoří jen zaschlý inkoust.) Hrot Kaigelu byl jednoznačně hladší, lesklejší a jeho tvar se mi líbí o něco víc. Šířka stopy je ovšem jednotná (širší M) a také mi moc nesedí jeho naprostá tuhost. Duragraph alespoň trochu pruží.

Obrázek

Jak se s ním píše: V původním stavu žádný zázrak, ale po doladění hrotu se hodně vylepšilo. Jak už jsem napsal, padne mi výborně do ruky a skoro nic neváží, což jeho používání zpříjemňuje. Pero startuje hned, nevynechává a netrpí ani jinými nectnostmi. Jen tok inkoustu se zdá chvilkami mírně slábnout, ale doufám, že si to časem sedne.

Obrázek

Obrázek

Shrnutí: S trochou kutilství vzniko docela příjemné pero. V aktuálním stavu jej mám rozhodně raději než Kaigelu, hlavními faktory jsou nižší váha, alespoň trochu pružící hrot a tenčí stopa. Začátečníkovi bych si je ovšem doporučit netroufl, protože po dodání hrot nestál za mnoho. Špatnou zprávou je, že stejné hroty (které vidím jako jednoznačnou slabinu) sdílejí i dražší modely Conklinu.
Naposledy upravil vojtahlad dne 26 dub 2018 21:52, celkově upraveno 1
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Conklin Duragraph

Příspěvekod vojtahlad » 21 črc 2017 06:56

Nově se objevila na trhu barevná varianta Orange Nights, která připomíná model Delta Dolce Vita a dost jí to sluší. Aktuálně je k mání jen u Gouletů a píší, že pro americký trh mají exkluzivitu. Uvidíme, jestli dorazí i do Evropy.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Conklin Duragraph

Příspěvekod pet84rik » 21 črc 2017 20:44

Dorazi, 14 dní po vytvorení objednávky :D
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36


Zpět na Ostatní značky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků