- MarteModena Chronicle Moulin Rouge a Freedom to love - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

MarteModena Chronicle Moulin Rouge a Freedom to love

Diskuze o plnicích perech všech ostatních značek.

MarteModena Chronicle Moulin Rouge a Freedom to love

Příspěvekod vojtahlad » 02 dub 2018 17:19

Toto bude tak trochu dvojrecenze a tak trochu souboj, protože obě pera jsou si v řadě vlastností dost odobná.

Obrázek

MarteModena je italský prodejce psacích potřeb a luxusního zboží. Firma měla historicky nadstandardní vztahy s italskou Deltou, která pro ni exkluzivně vyráběla model Delta Dolcevita Federico, levnější variantu svého ikonického modelu. Po zániku Delty začali u MarteModena vyrábět a prodávat pera pod vlastní značkou, vyrábí je pro ně pravděpodobně Marlen.

První byl model Citizen, jehož divoké barevné kombinace, vycházející z barev měst a zemí, mě moc nebraly. Navzdory kladným recenzím mi vždy připadalo, že pero vypadá lacině na cenu kolem 100 Eur. Později přišel s velkou dělostřeleckou přípravou model Chronicle, v mých očích podstatně zdařilejší. Následoval Freedom a několik dalších. Současná modelová řada čítá přes deset variant. Mnoho z nich ovšem, podobně jako obnovený model Dolcevita Federico, má dost velký průměr, což mi nevyhovuje.

Stále platí, co jsem napsal ve své recenzi na Delta Dolcevita Federico. Podmínky se každou chvíli mění, před objednávkou je třeba vždy vše pečlivě číst. Cena řady Chronicle se ze zahajovacích 90 Eur postupně vyšplhala na aktuálních 135, Freedom je o chlup dražší za 142 Eur. Levněji se dají pořídit v aukcích, které prodejce běžně pořádá a kde se ceny obvykle pohybují kolem 50 Eur. Opět doporučuji pečlivě číst podmínky. Já jsem to u Chronicle poněkud odbyl a vydražil ho za 60 Eur (což mě dost naštvalo, nabídku jsem nastřelil podle předchozích dní a zrovna v této dražbě šla všechna ostatní provedení za polovinu a méně, jen na to mé si někdo přihodil tak šikovně, že mě dostal na maximum...) a následně zjistil, že v ceně není daň a doprava je také nějak dražší, Nakonec jsem platil zhruba ceníkových 90 Eur. V současnosti například doprava stojí 20 Eur plus pět za každý kus.

Ale pojďme už k vlastním perům.

První dojem: Je to klasický představitel italského designu, který vás posadí na zadek. Pera jsou atraktivní a poutají pozornost. Chronicle se dělá spíše v tlumených barvách, má červená verze Moulin Rouge patří k nejatraktivnějším, společně se žlutočervenou Sunshine. Pera Freedom jsou jsou obecně z barevnějších materiálů - žlutozelené, oranžové a podobně. Kovové prvky modelu Chronicle jsou žluté, zatímco pro Freedom použili růžové zlato.

Obrázek Obrázek Obrázek

Za zmínku stojí i solidní dřevěná krabička, která z per dělá ideální dárkový předmět.

Obrázek

Provedení: Jedná se o pera střední velikosti se šroubovacím víčkem a plochými konci. Materiál Chronicle je homogenní, zatímco Freedom má černé konce a úchop. Tady vidíte srovnání s Lamy AL-star (zastoupeným svou napodobeninou Wing Sung 6359):

Obrázek Obrázek Obrázek

Jak vidíte, Chronicle je o něco delší, Freedom o něco silnější. Fotografie poněkud zkresluje, Freedom celmem sedí, ale Chronicle vypadá na snímku světleji než ve skutečnosti. Realitě nejvíc odpovídá fotografie s průhledným plničem níže. Plasty jsou docela silné, což se projevuje na váze. Označil bych obě pera za středně těžká. Materiál Freedom je částečně průsvitný, zatímco u Chronicle je zcela neprůhledný.

Obrázek

Kvalita provedení je velmi slušná. Vše sedí, závity jsou hladké, perům v tomto směru není co vytknout, Drobnou muškou je, že vnitřní průměr násadky Chronicle je v jednom místě nějak zúžený a při sundávání se na něm trochu zasekává konvertor. Počítám, že to bude problém kusu.

Z designového hlediska mi u Chronicle trochu vadí logo MarteModena umístěné na boku víčka.

Obrázek

Je docela rušivé. Freedom má kovovou plaketku s logem na vrcholu víčka, což je daleko citlivější řešení. Obě pera mají oddělený konec násadky, který poskytuje přístup ke konvertoru a pero tak trochu vypadá jako pístem plněné. Nikdy jsem nepochopil, k čemu to má být dobré, protože při sejmuté koncovce není konvertor jak chytit a může se protáčet. Nicméně MarteModena má tento detail snad u všech svých modelů a dal by se tak považovat za jakýsi poznávací znak. Konvertory jsou velmi solidní, s kovovým koncem.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hrot: Je ocelový velikosti 6. Design je velmi střídmý, obsahuje pouze logo MarteModena a označení tloušťky. Chronicle jsem pořídil s hrotem F, který patří v rámci evropských F spíše k těm tenčím. Freedom má hrot M, který je naopak hodně široký. Oba hroty jsou dost tuhé. Pěknou vychytávkou je průhledný plnič u modelu Chronicle. Freedom má černý.

Obrázek Obrázek

S hrotem Freedom jsem se dost vyvztekal. Z výroby byl plnič výrazně zahnutý, na konci zela mezi ním a spodní stranou hrotu mezera zhruba 1 mm a pero samosřejmě nepsalo dobře. Udělal jsem si tedy hezkou čtvrthodinku s horkou vodou a snažil se plnič narovnat. Nakonec se to podařilo, nicméně MarteModena má černý puntík, tohle by výstupní kontrola měla odhalit.

Jak se s ním píše: Osobně mi do ruky lépe padne Chronicle. Také jeho hrot byl od začátku bezproblémový a píše velmi spolehlivě. Úchop Freedom je mi o něco méně pohodlný, snad kvůli o chlup většímu průměru. Po výše zmíněném narovnání plniče pero píše dobře, ale má lehkou tendenci k zasychání. Jak vidíte na přiložených obrázcích, rozdíl v tloušťce tahu je značný.

Obrázek Obrázek Obrázek

Shrnutí: Obě pera jsou velmi pohledná a poutají pozornost, zejména v červeném provedení. Osobně se mi Freedom o něco víc líbí a s Chronicle se mi zase lépe píše. Ani Chronicle ale nepatří mezi má nejpohodlnější pera, pro dlouhé texty bych sáhl jinam.

Za mě: jako dárek ideální, jako rutinní pracovní nástroj už méně.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Zpět na Ostatní značky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků