- Gramáž - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Gramáž

Kromě pera a inkoustu je papír dalším důležitým předmětem při psaní.

Gramáž

Příspěvekod Laivine » 17 říj 2018 19:35

Nemáte někdo přehled o gramážích běžně dostupných neznačkových sešitů? Dnes jsem v papírnictví narazila na informaci gramáž 90, cituji: konečně poctivý papír. Jenže ostatní sešity to neměly, tak těžko soudit. Na čem se vám perem píše nejlépe? Chápu, že gramáž je jen jeden z více faktorů.
Laivine
 
Příspěvky: 26
Registrován: 13 říj 2018 17:19

Re: Gramáž

Příspěvekod vojtahlad » 18 říj 2018 15:45

Gramáž v podstatě říká, jak je papír silný. Pro kvalitu psaní je to podle mne jeden z nejméně podstatných faktorů. Daleko důležitější je materiál a povrchová úprava.

Asi nejčastější gramáž u obyčejných sešitů a bloků bývá 80 g, někdy méně. Tady se výrobce chlubí, že má papír silnější. Ale třeba špičkové papíry Tomoe River mají gramáž velmi nízkou (kolem 50 g), podobně papír Midori je velmi tenký, přesto skvělý.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Gramáž

Příspěvekod Laivine » 04 lis 2018 11:39

No jak říkám, chápu, že je to jen jeden z faktorů, ale stejně mě to zajímá. Gramáž 50g musím vidět :o Sháněla jsem blok pro malou neteř a tam byl potřeba hlavně silný papír s minimální mačkavostí, nešlo o používání plnicího pera. Při té příležitosti mě to napadlo, ale většina výrobců to neuvádí. Jinak kvalita papíru v dětských sešitech je trestuhodná. Vůbec nevím, co budu podstrkávat neteři, až doroste (brzy) do školy a začnu ji indoktrinovat na pořádné psací potřeby - paperblanksy do 1. třídy asi těžko. Já vyrostla na takových těch růžových supertlustých A5 linkovaných sešitech z recyklovaného papíru, ale již zemřely.
Laivine
 
Příspěvky: 26
Registrován: 13 říj 2018 17:19

Re: Gramáž

Příspěvekod vojtahlad » 04 lis 2018 23:31

Midori a nově i Tomoe River mají v pražském Penshopu.

Ohledně sešitů je třeba zkoušet. Občas je člověk třeba i příjemně překvapen. Blbé je, že výrobci postupem času mění materiál a technologie, takže se stejný produkt chová jinak. Viz třeba K-Classic Collegeblock (http://www.penforum.cz/viewtopic.php?f=30&t=381), který byl před 4 lety slušný, pak nějakou dobu pro pera nepoužitelný a aktuální generace má papír, který sice vyadá mizerně, je nažloutlý, ale vůči perům překvapivě přátelský. Pro začátek bych zkusil sešit z Kauflandu.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Gramáž

Příspěvekod pet84rik » 05 lis 2018 00:33

pozor, v penshope som si za nie celkom maly peniaz kupil blok A4 tomoe river a pisat sa na to plniacim perom neda. ziadnym. ani EF, okamzite sa atrament rozpije na vsetky strany.

pozeram ze ten moj (s tmavo cervenou prednou stranou bloku) uz tam nemaju, musim sa v penshope zastavit a spytat co to bolo zac a ci tak (ne)funguju aj ostatne.
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Gramáž

Příspěvekod vojtahlad » 06 lis 2018 07:36

To je divné, nikde jsem od nikoho podobné stížnosti na Tomoe River nečetl. Také jsem ale nikde nečetl, že by ho někdo koupil za celkem malý peníz. Jestli v tom nebude nějaký souvis ;)

Před časem jsem si pořídil vzorek několika kousků Tomoe River z Cult Pens. Ten papír vypadá úplně obyčejně (až na tu malou tloušťku), ale inkoust se na něm chová přímo vzorově.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Gramáž

Příspěvekod Toams » 06 lis 2018 09:18

“nie celkom maly peniaz” = velky peniaz

Od Tomoe River mam nejaky vzorok, tak ak nezabudnem, mozem zobrat na zraz. Ale tiez, co mam skusenost a je to vo vseobecnosti znama vec, tak TR by mali byt jedny z najkvalitnejsich ... a suhlas, je to tenke ako pauzak :D
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Re: Gramáž

Příspěvekod pet84rik » 06 lis 2018 13:20

pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Gramáž

Příspěvekod graphophilus » 06 lis 2018 13:53

Mi se teď výborně píše do školního sešitu Bobo modrého bez linek, tak jsem hned udělal zásobu. Předtím jsem si udělal zásobu školního sešitu Herlitz (zelený s květinovými motivy), do kterého se mi výborně psalo, ale jeden sešit měl několik listů v inkoustoodolné úpravě. Přitom na pohled nebyla příslušná stránka vůbec podezřelá, ani hladší, ani mastná, ale inkoust se prostě nechytal. V Bobo je linka trochu širší, ale lepší než inkoustoodolná úprava.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Gramáž

Příspěvekod Toams » 07 lis 2018 17:02

Skolsky zosit Oxford je stavka na istotu ;)
Architecture begins where engineering ends.
W. Gropius
Toams
 
Příspěvky: 474
Registrován: 01 dub 2016 22:41

Další

Zpět na Bloky, notesy, záznamníky a papíry vůbec

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků