- Blednoucí inkousty - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Blednoucí inkousty

Čím napájíte svá pera? Používáte originální inkoust stejné značky jako pero, nebo nějaký jiný? Jakým odstínům dáváte přednost?

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod Petr.T.M. » 15 kvě 2015 12:25

Já bych měl jeden dotaz: Nevíte o inkoustu, který by po pár dnech skutečně úplně vymizel?
Waterman Expert Esstential Taupe CT 'F'; Sheaffer 100 Gift Collection 'F'; Parker Vector Stainles Steel 'F'; Parker Vector Black 'F'; Sheaffer VFM Matte Black 'F'; Jinhao 159 'M'; X-Pen Matrix Blue 'F'; NO-NAME ?
Petr.T.M.
 
Příspěvky: 95
Registrován: 23 úno 2013 21:29
Bydliště: Hranice

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod Gek » 15 kvě 2015 18:45

Taky mám otázku. Jaký to má smysl ? Nebo se jedná o tzv. tajný inkoust, který je vidět až za tepla ?
Věci mají jen cenu radosti, kterou mohou způsobit. Richard Aldington
Gek
 
Příspěvky: 94
Registrován: 12 lis 2014 21:28
Bydliště: Moravany

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod 3022 » 04 říj 2015 15:10

Neviditelný inkoust... předpokládám, že Petr.T.M. měl na mysli spíše takový ten "Fantomas" inkoust, který se napíše a je vidět jen chvilku, a poté sám zmizí - v jednom dílu Fantomase to tuším použily k podepsání šeku.

Pokud jde o inkoust který je viceméně neviditelný už při napsání a zviditelní se až za určitých podmínek tak lze zkusit třeba svého času (v literatuře pro dorost a ve skautu) populární citronovou šťávu - následně se zviditelní po zahřátí, například po přežehlední horkou žehličkou přes utěrku.
3022
 
Příspěvky: 49
Registrován: 20 zář 2015 10:20

Re: Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod jirka » 18 led 2016 13:08

To je velmi zajímavé. Sice jsem Noodler's nezkoušel, ale když jsem si na něj četl recenze, tak vypadal dost podobně. Bohužel spolu sdílí i jeden negativní jev, a to je nízká (ne-li žádná) odolnost proti otěru. Povrchovou vrstvu dokumentního koh-i-nooru lze velmi snadno rozmazat navlhčeným nebo i suchým prstem, což je dost velká nevýhoda. V diskusi to bylo vysvětlováno tím, že inkoust se sice naváže na celulózu, avšak nevstřebá se celý a na povrchu zůstane tenká vrstvička, která už není stabilní. Noodler's jsou prý určeny na savější papír, což je trochu v protikladu k určení dokumentního inkoustu, který by měl sloužit hlavně na podpisy úředních dokumentnů, tedy na kancelářský papír. Řešit by se to snad dalo mírným rozředěním (zkoušel jsem, ale bez úspěchu), používáním pijáku, snížením povrchového napětí inkoustu kápnutím mýdla. To by ale mohlo vést k vytékání inkoustu z pera ... to při přenáší pera v brašně není úplně žádoucí ... i k blednutí odstínu. Navíc černý dokumentní koh-i-noor je ve skutečnosti tmavě zelený a když se před naplněním pera lahvička neprotřepe, je to na papíru docela i vidět. Je to taková docela protivná ošklivá barva. Samozřejmě že v praxi to až tak nevadí, nepředpokládá se, že napsaný text bude někdo úmyslně rozmazávat, podstatná je odolnost vůči vodě, světlu a chemikáliím.
Já ovšem nejsem chemik, a tak by mě zajímalo: Navázání inkoustu na celulózu se používá i u jiných inkoustů? Může mít podobné složení inkoustu i dokumentní popisovač centropen a dokumentní roller Schneider One? Zvláště ten druhý jmenovaný by mě zajímal. Údajně splňuje ISO normu pro dokumentní užití, jenže jsem viděl test, na kterém náplň do propisovačky stejného výrobce a rovněž splňující ISO normu zcela selhala ve světlostálosti, a tudíž této firmě úplně nedůvěřuji. Co se pak Centropenu týče, tak i on je rozmazatelný, ale přesto je tisíckrát odolnější než běžné nedokumentní popisovače.
jirka
 
Příspěvky: 1
Registrován: 18 led 2016 12:31

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod iv.milek » 26 bře 2021 09:40

trige píše:Pánové smekám před vašimi znalostmi a syntetickými schopnostmi :-) Ku-Jaku používám, ale se zlatým hrotem, ten by snad vydržet měl. Ovšem i tak je to zajímavá informace. Proč by se tak mělo dít zrovna u tohoto odstínu?
Udivuje mne neschopnost Kohinoor komunikovat své výrobky (neschopný marketink), ale vlastně neudivuje, protože jsem psal na Kohinoor několik dotazů ohledně inkoustů, které zůstaly nezodpovězeny.




K tomu neschopnému marketingu - taky mě tu udivuje, protože ta značka má docela dobrý potenciál. Na druhou stranu schopný marketing by ty inkousty naprosto jinak prodal, takže Dokumentní za 80 by brzy fakt nebyl.
Koupila jsem ho před dvěma měsíci v černé i modré a vlastně příjemně překvapil. Pravda, že člověk trochu déle čistí hrot a nebo pokud není úplně šikovný a opatlá si tělo pera, tak mě překvapilo, že vyčištění trvá o něco déle než u normálního inkoustu.
Výše jste psali, že černá barvu schnutím nemění, tak já mám jinou zkušenost. Oba inkousty schnutím barvu mění, modrý je v na začátku až do tyrkysova, poté ztmavne, ale ten, co mám černý v lahvičce vypadá jako taková pruská modř, tzn.lehce do zelenomodra, když začnu psát je takový zeleno-černý, na některém papíru zčerná zcela, na některém zůstane šedočerný. A pak taková zajímavost, nedávno jsem na zkoušku objednala pero Duke D2 s dvěma výměnnými hroty, dám-li to do násadky s M hrotem, píše černě jak tuž, pokud přehodím ten samý zásobník na bent hrot, píše zeleno-černě. Chemik nejsem.
Kde mám ten inkoust ale dost ráda je pero s flexibilním G hrotem při perokresbě a Copperplate. Dala bych sem ke všemu obrázky, ale neměla jsem zatím čas prozkoumat, jak tu ten kód funguje, pokud chci nahrát obrázek z kompu.

Hroty u všech per po těch cca 2 měsících používání nejeví žádné známky koroze či poškození.
iv.milek
 
Příspěvky: 3
Registrován: 18 úno 2021 10:40

Předchozí

Zpět na Inkousty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků