- Test odolnosti proti vodě - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Test odolnosti proti vodě

Čím napájíte svá pera? Používáte originální inkoust stejné značky jako pero, nebo nějaký jiný? Jakým odstínům dáváte přednost?

Test odolnosti proti vodě

Příspěvekod vojtahlad » 12 čer 2018 20:36

Postupně jsem nahromadil několik inkoustů, které výrobci prohlašují za odolné proti vodě, nebo se to o nich ve větší či menší míře traduje. I rozhodl jsem se podniknout experiment. Napsal jsem vzorky, nechal je zhruba den uschnout a pak namočil pravou polovinu paoíru asi na půl minuty do vody. Po vytažení jsem pravou část ještě několikrát přejel prstem, jestli se projeví mechanický otěr, ale tohle nemělo žádný viditelný dopad. Některé výsledky mě překvapily:

Obrázek

Inkousty bych rozdělil do tří výkonnostních skupin. V první jsou ty, na které neměla voda žádný viditelný účinek: Monteverde Documental, Koh-I-Noor Document, Noodler's Bad Blue Heron a Noodler's 54th Massachusetts. Příjemným pekvapením je Koh-I-Noor - před časem jsem jej pokoušel vlhkým prstem a přišlo mi, že se ochotně rozmazává. Možná potřebuje déle schnout, rozhodně tady se ani nepohnul. Inkousty Noodler's osvědčily svou neprůstřelnost, nicméně jejich chování je mi silně proti srsti. Vpíjejí se do papíru jako šílené, mají tendenci chlupatit a prosakovat na druhou stranu. Připadá mi, jako bych psal fixem.

Druhou ligu tvoří inkousty, které voda narušila jen tak trochu. Sem patří Pelikan Fount India a duběnkové Rohrer & Klingner Salix a Scabiosa. Mají lehce rozmazané obrysy, případně ztratily trochu barvy, ale text je v pohodě čitelný.

Do třetí skupiny patří inkousty, které voda těžce poškodila, došlo k dramatické změně barvy i snížení čitelnosti. Patří mezi ně modro-černý Pelikan 4001, který výrobce neprohlašuje za vodě odolný, nicméně podle peromilů má duběnkovou složku a vodě odolává nadprůměrně. To jistě ano, nicméně v konkurenci skutečně voděodolných inkoustů se neprosadí. A na závěr zklamání dne: úplnou pohromou dopadl vodní test pro duběnkové KWZ Turquoise a Mandarin. Ve výchozím stavu převyšují ostatní svými sytými barvami, ale po namočení z nich nezbyde nic. To mě hodně mrzí, protože jejich chování je moc příjemné.

Ještě se chystám vyzkoušet trvanlivost na světle, ale to si vyžádá dost času, protože papír budu muset vystavit sluníčku na několik měsíců. A také bych chtěl doplnit nějaké z nové řady Rohrer & Klingner Sketch.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Test odolnosti proti vodě

Příspěvekod jjanek73 » 01 srp 2021 13:16

Hezký den,

i když je toto vlákno už starší, přidávám zkušenost - duběnkový KWZ IG Blue Black 1106 (viz zde https://www.kwzink.com/en/manufactured- ... gall-inks/ ) nejeví při zachování testovacích podmínek nejmenší snahu se rozpíjet. Při pobytu ve vodě je kolem papíru (Midori MD) vidět slabý modrý závoj - je možné, že modrá složka je méně odolná, po vytažení se též písmo jeví tmavší. Otázka zní, zda mají různé odstíny duběnkového KWZ odlišnou odolnost proti vodě, nebo výrobce pozměnil složení... Obecně jsem ale s tímto konkrétním inkoustem velmi spokojen a mohu doporučit.

zdravím všechny a děkuji autorovi předchozího příspěvku
Honza
jjanek73
 
Příspěvky: 23
Registrován: 01 srp 2021 12:59

Re: Test odolnosti proti vodě

Příspěvekod drak192 » 07 říj 2021 17:27

ahojte,
som tu novy. tiez mam zalubu v hladani vodeodolnych atramentov. prikladam poznatky, ceny su orientacne:
RK sketch ink - vsetky su maximalne vode odolne. text sa nerozpija ani pri pretreni prstom. spravaju sa dobre. su pomerne lacne 15e/60ml. pozor, marlene je viac do akvamarinu, fotka nevyda ten spravny odtien
sailor sei-boku a souboku - oba ciernomodre, souboku viac do sivej. voda ich nedvihne z papiera no pri otere sa trochu rozmazu, v pere sa spravaju dobre, no su dost drahe pri cene 35e/60ml
MB permanent blue a black - rovnako ako Sailor ponor nevadi, no pri otere sa rozmazu. su to oba ISO dokumentacne atramenty a nie je to vidno. cierny sa lahko rozmaze, modry rad zaschne v hrote pera a trva mu kym sa nastartuje. pri cisteni vodou sa u modreho pigmet zraza do velkych zhlukov. oba 26e/60ml
platinum pigment blue - svetlejsia modra, voda ho nedviha z papiera, pri otere sa rozmaze len minimalne, sprava sa dobre 20e/60ml
RK dokumentus dunkelblau - tmava kralovska modra, voda ho nedviha z papiera a nevadi mu ani oter. navyse sa dobre sprava v pere. stoji tolko co MB no je to bez bolehlavu. urcite najlepsi atrament co mam ak sa nedivame na cenu
monteverde documental blue - pastelova tmava modra, proti svetlu ma cerveny sheen. ponor nevadi no je chulostivy na oter. pri cene 13e/60ml (90ml balenie) je to najlepsi atrament co mam ak berieme do uvahy cenu
pilot namiki blue, parker quink blue black, kwz ig blue black - vsetky su ciastocne vode odolne. voda ich dviha z papiera a pri otere sa rozmazu, no text ostava citatelny. ceny su 14e,8e,11e/60ml

Obrázek
Obrázek
drak192
 
Příspěvky: 9
Registrován: 07 říj 2021 16:25


Zpět na Inkousty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník