- Čitelnost inkoustu po 50sáti létech - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Čitelnost inkoustu po 50sáti létech

Čím napájíte svá pera? Používáte originální inkoust stejné značky jako pero, nebo nějaký jiný? Jakým odstínům dáváte přednost?

Čitelnost inkoustu po 50sáti létech

Příspěvekod Waterman » 25 lis 2020 23:03

Zdravím!
Prosím poradí mi zde někdo v následující problematice?

Je potřeba pro zachování čitelnosti psaného textu po dobu 40-50ti let používat dokumentní inkoust? Mluvím o zápisech v běžně uloženém a používaném zápisníku.

Měl by někdo příklad = foto letitého (nejlépe X desítek let starého) textu psaného inkoustem, nejlépe z nějakého zápisníku, deníku, atd…

Máte někdo aktuální zkušenost s dokumentním inkoustem KOH I NOOR? Nejlépe při dlouhodobém používání. Vážně to je taková tragédie, jak se zde v několik let starých zápisech píše?

Za doporučení inkoustu pro takovýto účel budu rád.

Děkuji
Waterman
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 lis 2020 22:49

Re: Čitelnost inkoustu po 50sáti létech

Příspěvekod lupusminor » 27 lis 2020 10:14

Nemám k dispozici stoleté zápisky pro porovnání čitelnosti, ale svůj názor snad vyjádřit mohu. Měl jsem v dětství v ruce babiččin památník, který byl psán inkoustem a rozhodně nebyl problém s čitelností. Bohužel pisatelé nenechávali poznámky, jaký inkoust používají, pochybuji však, že by používali něco speciálního. S čitelností textu psaného inkoustem mám problém v některých starých matrikách, a tam si myslím, že spíše docházelo z ekonomických důvodů k ředění inkoustu vodou. Dokumentní inkoust má jako hlavní přednost voděodolnost.

Myslím, že pokud se chystáte psát na běžný papír nikoliv podřadné kvality, a nehodláte své zápisy vystavovat delší čas na slunečním světle, můžete být víceméně v klidu.
Waterman Hémisphere Essential Stainless Steel, Sheaffer VFM Orange, Cross Century Aquatic Yellow, Lamy CP1 Black, TWSBI Eco-T Yellow-green, Gravitas Entry teal green
lupusminor
 
Příspěvky: 59
Registrován: 05 srp 2020 13:29

Re: Čitelnost inkoustu po 50sáti létech

Příspěvekod Waterman » 30 lis 2020 09:33

Děkuji za odpověď a podporu :-). Už jsem v archivu viděl nějaké předválečné a i třeba jen 50 let staré kroniky a je to bez problému. Samozřejmě asi byl použit jiný (většinou černý) inkoust a jeho kvalita asi taky byla jiná než dnes...
Myslel jsem, zda by sem někdo třeba nedal foto svých inkoustem psaných pzn. z před 20-30 let...
Já mám jen 13 let staré a tam kde jsem použil světlý inkoust to je docela znát, že vybledl.
Taky podle mne záleží na síle stopy, třeba F hrot Parker mi pouští více inkoustů a má silnější stopu, než F hrot Waterman. Ale možná i tak to těch 30 -50 let bude čitelné.
Waterman
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 lis 2020 22:49

Re: Čitelnost inkoustu po 50sáti létech

Příspěvekod graphophilus » 30 lis 2020 15:08

Teď jsem našel text psaný nejpozději v roce 1983 obyčejným modrým inkoustem koh-i-noor do starého sešitu z 50 tých let, podle mě je naprosto beze změny, ale vůbec netuším, jak bych měl vložit fotografii.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Čitelnost inkoustu po 50sáti létech

Příspěvekod Waterman » 30 lis 2020 22:49

Děkuji za info alespoň takto. Netušil jsem, že k vložení přílohy je zde potřeba mít speciální povolení. Viz asi to bude tímto :

Proč nemohu přidávat přílohy?
Administrátor může povolovat přidávání příloh pro jednotlivá fóra, uživatele, nebo skupiny. Pokud nemáte dostatečná oprávnění z jedné z těchto možností, nebo některé z nich úplně zabraňují přidávat přílohy, nezobrazí se vám tato možnost při odesílání příspěvků.
Waterman
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 lis 2020 22:49

Re: Čitelnost inkoustu po 50sáti létech

Příspěvekod vojtahlad » 01 pro 2020 00:19

Fotografie je potřeba vyvěsit jinde a ze zdejších příspěvků se na ně odkazovat. Osobně používám web postimages.org - je zadarmo a použití je jednoduché. Nahrajete fotografie a rovnou vám vygeneruje kód, který vložíte sem do příspěvku. Dá se vybírat z několika variant (vedle sebe, pod sebou, malé náhledy, větší náhledy...).
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Čitelnost inkoustu po 50sáti létech

Příspěvekod davar » 02 pro 2020 13:18

Je potřeba pro zachování čitelnosti psaného textu po dobu 40-50ti let používat dokumentní inkoust? Mluvím o zápisech v běžně uloženém a používaném zápisníku.


Obrázky jak je tomu po 50 letech nemám, ale máme stejný problém - také potřebuji do deníku (laboratorního) něco co vydrží, ideálně stovky let. :shock: :shock:

Trochu teorie: Protože mne chemie živí, tak jsem cca rok experimentoval s iron gall ink (https://irongallink.org/igi_indexc752.html). Kromě pigmentů je to jednoznačně nejstabilnější barvivo, jsou známé zápisy staré tisíce let.
Problém je, že tento ink (tanin, FeSO4, HCl nebo H2SO4) docela koroduje papír (i hroty) a u starých dokumentů to obcas prožere. Přitom samotné barvivo - komplex Fe3+ s polyfenolem (tanin, kys. gallova...) je nerozpustny a nekorozivni - celý problém je o tom, že se do inku dává Fe2+ (zelená skalice) která dává rozpustný komplex s taninem a po napsání proběhne oxidace Fe2+ -> Fe3+ vzdušným kyslíkem a vznikne nerozpustný Fe3+ komplex. Kyseliny (=koroze) se bohužel musí přidávat proto, aby k oxidaci nedošlo příliš brzy - jinak je sraženina v lahvičce nebo ucpané pero.
Je ale jedna možnost o které se prakticky nikde nedočtete: Připravit již hotové barvivo (Fe3+ gallát, nerozpustné, nekorozivní) a to lehce modifikovat - potom barvivo přejde do roztoku. Pokud je chemická modifikace udělaná tak, že není příliš stabilní, tak se zase po zaschnutí rozpadne na původní, vysoce stabilní barvivo.

Tolik v kostce to, s čím jsem experimentoval a s čím cca rok píši. Kontrastní, černý ink, který je na vodné bázi (pH neutrální), neucpává pero (Platinum Balanced, hrot F, rok nečištěno, pozlacený hrot beze stopy koroze). Není vodostálý hned - jak jsem psal výše, nějakou dobu trvá než se obnoví stabilní Fe3+ gallát - cca po 2-3 dnech už je slušně vodostálý, po týdnu už s tím prostě voda nehne.
Rok staré zápisky mají stejný odstín, což se samozřejně nedá porovnávat s požadovanými 50 lety. Stejně tak vzorek, co mám zpola zakrytý na okně, stale na slunci. Nemám ale důvod nevěřit tomu, že když byla syntetizována sloučenina, kterou se psalo už ve středověku - a vydržela do dneška - že by byly vlastnosti tohoto inkoustu o moc jiné.

Pokud máte zájem zkusit stabilitu tohoto inkoustu a jestli vyhovuje pro vaše potřeby - můžu poslat vzorek na vyzkoušení. Pro mne to bude zase užitečná zpětná vazba jak ink případně vylepšit.
davar
 
Příspěvky: 7
Registrován: 10 črc 2012 07:51

Re: Čitelnost inkoustu po 50sáti létech

Příspěvekod Waterman » 03 pro 2020 21:59

Úplně si tu laboratoř představuji :-).
Jé stále utrácím za bombičky a ke konvertoru jsem za těch 30 let nedospěl, ale už o tom silně uvažuji :-). Navíc preferuji modrý inkoust, i když černý je asi klasika, jen pro mne nezvyk. Každopádně děkuji za nabídku,je to zajímavé.

Ale dohledal jsem svůj 13 let starý denník psaný obyčejnými Prker Quink a je to úplně v pohodě, někde je to světlejší - hádám to bylo docházejícím inkoustem, ale možná to ještě pár let i vydrží a zbytečně to prožívám. Spíše mne teď trápí, zda bude stejně čitelná i tenčí stopa. Můj Waterman F je prostě tenčí, než Parker F a chci psát tím Watermanem.
Waterman
 
Příspěvky: 37
Registrován: 25 lis 2020 22:49

Re: Čitelnost inkoustu po 50sáti létech

Příspěvekod JirkaM » 04 pro 2020 17:54

davar:
Pokud máte zájem zkusit stabilitu tohoto inkoustu a jestli vyhovuje pro vaše potřeby - můžu poslat vzorek na vyzkoušení. Pro mne to bude zase užitečná zpětná vazba jak ink případně vylepšit.[/quote]

Měl bych zájem o vzorek (plním do konvertorů)
" hluboký modro-černý, sametový tón."??... byť zatím nevím, jak se dá definovat požadavek na vylepšení...:)
kam Vám mohu zaslat kontakt?
Děkuji
JirkaM
 
Příspěvky: 3
Registrován: 29 bře 2020 17:09

Re: Čitelnost inkoustu po 50sáti létech

Příspěvekod JirkaM » 06 pro 2020 14:38

Davar:
děkuji za SZ, ale vypadá to, že nemohu/nesmím na ni odpovědět ("jste na fóru teprve krátce...")
prosím o kontakt na jiri_mlejnek@centrum.cz

děkuji
JirkaM
 
Příspěvky: 3
Registrován: 29 bře 2020 17:09

Další

Zpět na Inkousty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků