- Blednoucí inkousty - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Blednoucí inkousty

Čím napájíte svá pera? Používáte originální inkoust stejné značky jako pero, nebo nějaký jiný? Jakým odstínům dáváte přednost?

Blednoucí inkousty

Příspěvekod petulinda » 11 srp 2013 13:43

Zdravím,
s plnicími pery teprve začínám, ale hned po jejich vyzkoušení jsem se do nich zamilovala. Teď se chystám si koupit jedno dražší pero na bombičky. Nechci (prozatím) plnit klasicky, ještě stále chodím do školy, proto jsou bombičky pro mě nejlepším řešením.
A tak se Vás, jakožto zkušených písařů, ptám, které inkousty vydrží nejdéle? Nechci, aby mi moje zápisky zmizely. Mám k peru přikoupit nějaké speciální bombičky? Nebo stačí Centropen?
Předem děkuji za odpovědi.
petulinda
 
Příspěvky: 1
Registrován: 11 srp 2013 13:02

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod Walter20 » 11 srp 2013 18:28

Ahoj,

pokud od inkoustu požaduješ světlostálost, pak je vhodné vybírat takový, u nějž je tato vlastnost výrobcem deklarována (popřípadě shánět reference z relevantnějších testů). K tomuto tématu najdeš spousty potřebných informací i zde na fóru (výběrem):

viewtopic.php?f=31&t=44

viewtopic.php?f=31&t=143

viewtopic.php?f=31&t=157

Co se týče rozhodnutí pro bombičky, nemyslím si (viz už jen poměr cena/objem), že jde o rozumnější řešení, než inkoust zakoupený v lahvičce (krom jistého kouzla tohoto řešení). Chápu snad jen rozhodnutí s ohledem na to, že v jistých situacích může být bombička pro někoho praktičtější (např. rychlá a čistá výměna prázdné bombičky za plnou, pokud nedisponuji perem s potřebnou velikostí zásobníku na inkoust).
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod Kaňka » 30 lis 2013 21:17

Ahoj,

ze srandy jsem si koncem léta udělal test odolnosti běžně dostupných levných inkoustů vůči slunečnímu záření - blednutí.

Termín testu: srpen 2013 až listopad 2013, celkem 3 měsíce

Umístění vzorku B: na vnitřní straně dvojitého okna, západní strana

Umístění vzorku A: v místnosti, v trvalém stínu

Typ papíru: obyčejný kancelářský, po napsání textů rozstřižen na vzorek A a vzorek B

Typ pera: nejlevnější bombičkové pero z TESCA za cca 12 kč

Typy inkoustů:
1) obyčejná reklamní prupiska - dopsáno v cca půlce testu
2) modrý / zelený inkoust KIN (Koh-I-Noor) vlastní mix 75 procent modrý, 25 procent zelený
3) modro - černý inkoust Parker Quink Blue-black z bombičky. Ten mezi levné inkousty nepatří, je to jediný zástupce "drahých inkoustů", který mám k dispozici
4) modrý / zelený inkoust KIN (Koh-I-Noor) vlastní mix 50 procent modrý, 50 procent zelený
5) modrý-červený inkoust KIN (Koh-I-Noor) vlastní mix
6) modrý original inkoust KIN (Koh-I-Noor)
7) modrý inkoust KIN (Koh-I-Noor) - upravený pro inkoustovou tiskárnu
8) dokumentní inkoust KIN (Koh-I-Noor)
9) modrý inkoust z bombičky, dodané k nejlevnějšímu bombičkovému peru z TESCA
10) černý original inkoust KIN (Koh-I-Noor)
11) zelený original inkoust KIN (Koh-I-Noor)
12) červený original inkoust KIN (Koh-I-Noor)
13) kuličkový číňan z náplní z CHINY - dopsáno v cca půlce testu

A jak to dopadlo? - Posuďte sami

Vzorek A / vzorek B
Obrázek

Podmínky byly náročné, slunce pálilo jak divé, na vzorek A působilo sluneční záření a samozřejmě teplo. Došlo dokonce k zežloutnutí papíru. Jediný zápis bez relativní změny měl vzorek č. 8 - DOKUMENTNÍ INKOUST KOH-I-NOOR, zklamáním byl výsledek PARKERu.

P.S.: Zahájil jsem druhý podobný test blednutí levných inkoustů, do kterého jsem zahrnul i čínské inkousty HERO :-) a také jejich "koncentrované" verze. Stav při začátku testu, konec listopadu 2013.
Obrázek
Naposledy upravil Kaňka dne 10 pro 2013 20:37, celkově upraveno 1
Kaňka
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 lis 2013 20:03

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod Walter20 » 30 lis 2013 23:39

Kaňka: Díky za test!
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod Kaňka » 13 dub 2014 09:16

Po čtyřech měsících jsem zde s výsledkem druhého testu. Inkousty HERO mne bohužel v odolnosti proti blednutí zklamaly - černý sice moc nevybledl, ale voda mu opravdu škodí. Jen dokumentní černý Koh-i-noor se s časem nemění.
Obrázek

Co s tím? Že bych opravdu nenašel levný, lehce dostupný a ODOLNÝ pokud možno modrý inkoust?
Kaňka
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 lis 2013 20:03

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod Kaňka » 13 dub 2014 09:33

Ale ano - našel! Našel jsem svůj modrý grál!

Napsaný vzorek jsem umístil na jeden měsíc (5. 3. 2014 - 4. 4. 2014) ven na ocelový stožár - a tím jsem papír vystavil vlivu deště i přímého slunečního záření. V průběhu testu opakovaně pršelo i pálilo slunce. A výsledek?
Obrázek

Objektem testu se stal modrý dokumentní Koh - noor. Papír hodně utrpěl, ale inkoust vydržel.

Další test, tentokrát i s jinými inkousty pro porovnání, již běží ...
Kaňka
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 lis 2013 20:03

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod Kaňka » 18 dub 2014 19:27

Jsem tady s průběžnými výsledky "balkónového" testu.
Vzorky inkoustů byly napsány na papír 160g/m2. Nakoupil jsem na můj vkus :lol: luxusní a drahé inkousty PELIKAN 4001 :lol: , takže jsou tu i značky, které snad nejsou zcela pod vaší kvalitativní rozlišovací schopností ...
Jeden papír byl pověšen na prádelní šňůru na balkónu, otočeném na západní stranu. Druhý papír je uložen v místnosti na stinném místě.

Na testovací papír působilo přímé sluneční záření, běžná vzdušná vlhkost a při přeháňkách možná i pár kapek vody.
Zde je výsledek po 30-ti dnech testu:
Obrázek
Vlivem UV záření zcela odpadly klasické zmizíkovatelné modré inkousky KOH-I-NOOR MODRÝ a HERO WASHABLE BLUE.

V další dekádě přišla bouřka, která do výsledku vcelku výrazně zasáhla. Papír byl důkladně promočen deštěm, větrem přeložen a natržen - výsledek po 40-ti dnech testu:
Obrázek
Odpadly další dva inkousty - PELIKAN 4001 BROWN se rozpil a na papíru záhadně přesunul na jiné místo, PELIKAN 4001 BLUE-BLACK už je za hranicí čitelnosti.
Z klasických černých inkoustů je na tom KOH-I-NOOR ČERNÝ díky lepší odolnosti proti vodě lépe, než HERO BLACK.
Dokumentní inkousty KOH-I-NOOR si zatím drží šest hvězdiček z pěti ;)
Takže držte si klobouky, jedeme dál a slunce pálí!
Kaňka
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 lis 2013 20:03

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod Walter20 » 18 dub 2014 20:56

Máš s tím ale práce, čoveče. :)

Předpoklad, že dokumentní inkoust bude v těchto podmínkách nejodolnější, je na místě; a nakonec nejen ten od Koh-I-Noor (obecně inkousty na bázi komplexu duběnky a železa vydrží hodně, problematické je ovšem jejich agresivnější působení na hroty plnících per).
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod Kaňka » 19 dub 2014 10:44

Já vím, že v povědomí je známost o tom, že duběnkový inkoust je (nebo alespoň by měl být) odolný vůči běhu času. Také "se ví", že ničí hroty per. Ale upřímně - kdo měl díky jejich negativní pověsti odvahu to ve svých milovaných a opečovávaných perech osobně vyzkoušet?
Ale tohle patří do vlákna o dokumentních inkoustech, eventuelně perech.

Také mám povědomí, že dokumentní inkousty BY MĚLY být odolné. Také modročerné inkousty BY MĚLY být odolnější, než modré. Protože jsem povaha zvídavá, zkouším a porovnávám vlastnosti. Protože jsem osoba spořivá, zkouším to levné, co je víceméně po ruce. Proto tento porovnávací test, proto jsem do něj zapojil i obyčejnou grafitovou tužku, prupisku a i černou šelakovou tuš KIN, která mimochodem v tomto testu ve všem (intenzita barvy, odolnost proti vodě, slunci) jednoznačně vede - ovšem, bohužel, plnící pero spolehlivě zlikviduje stokrát rychleji, než "nebezpečný" dokumentní inkoust.

No a práci s tím má hlavně sluníčko ;)
Kaňka
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 lis 2013 20:03

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod Walter20 » 19 dub 2014 14:55

Každopádně Tvé testy jsou ve své názornosti velmi přínosné, o tom žádná. ;)
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Další

Zpět na Inkousty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků