- Blednoucí inkousty - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Blednoucí inkousty

Čím napájíte svá pera? Používáte originální inkoust stejné značky jako pero, nebo nějaký jiný? Jakým odstínům dáváte přednost?

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 19 dub 2014 15:10

Jak jsem slíbil tak posílám aktuální stav :)
https://www.dropbox.com/s/xuc27iyr8zn8fvw/19.04.2014.jpg
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod Kaňka » 25 kvě 2014 16:58

Toto není o blednutí inkoustu, ikdyž...

Pročítal jsem http://www.fountainpennetwork.com - a narazil na téma, ve kterém diskutovali o tom, jestli čínský HERO ink blue-black je, nebo není žíravý duběnkový (iron-gall). Někdo navrhoval test - použitím bělidla (amoniak), duběnkový inkoust by prý měl zhnědnout, normální zbělet.

Tak jsem se to rozhodl zkusit. Amoniak doma nemaje, sáhl jsem po prostředku SAVO (5% roztok chlornanu sodného NaClO). Nanesení vzorků inkoustů bylo otázkou chvíle, pokapání jednotlivých vzorků SAVEM v pravo dole ještě rychlejší. Dále jsem umístil v levém horní části vzorků kapku vody, a tu po chvíli působení rozmáznul. A výsledek?

Obrázek

Téměř vše podlehlo bělícímu efektu neředěného SAVA. Kromě dokumentních inkoustů Koh-i-noor. Ty - potvory - ani nezhnědly, jak měly. Zhnědnul hlavně černý Koh-i-noor,ostatní šly do běla.

Takže jsem se pravdu o duběnkovém inkoustu zase nedozvěděl. Ale teď vím, že dokumentní koh-i-noory odolají i dezinfekci, takže jsou vhodné pro zdravotnictví :-) . A také je jasné, že můj letitý dokumentní inkoust GAMA už to má za sebou - ve skleničce chrastí vysrážené železo, které potom v nanesené stopě chybí.
Kaňka
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 lis 2013 20:03

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod Kaňka » 09 pro 2014 00:05

Jsem tady s konečnými výsledky "balkónového" testu.

Nejdříve rekapitulace:
Vzorky inkoustů byly napsány na papír 160g/m2. Nakoupil jsem na můj vkus :lol: luxusní a drahé inkousty PELIKAN 4001 :lol: , takže jsou tu i značky, které snad nejsou zcela pod vaší kvalitativní rozlišovací schopností ...
Jeden papír byl pověšen na prádelní šňůru na balkónu, otočeném na západní stranu. Druhý papír je uložen v místnosti na stinném místě.

Na testovací papír působilo přímé sluneční záření, běžná vzdušná vlhkost a při přeháňkách možná i pár kapek vody.
Zde je výsledek po 30-ti dnech testu:
Obrázek
Vlivem UV záření zcela odpadly klasické zmizíkovatelné modré inkousky KOH-I-NOOR MODRÝ a HERO WASHABLE BLUE.

V další dekádě přišla bouřka, která do výsledku vcelku výrazně zasáhla. Papír byl důkladně promočen deštěm, větrem přeložen a natržen - výsledek po 40-ti dnech testu:
Obrázek
Odpadly další dva inkousty - PELIKAN 4001 BROWN se rozpil a na papíru záhadně přesunul na jiné místo, PELIKAN 4001 BLUE-BLACK už je za hranicí čitelnosti.
Z klasických černých inkoustů je na tom KOH-I-NOOR ČERNÝ díky lepší odolnosti proti vodě lépe, než HERO BLACK.
Dokumentní inkousty KOH-I-NOOR si zatím drží šest hvězdiček z pěti ;)

A tak skončilo jaro, proběhlo léto, přišly podzimní plískanice a mokré větrné počasí se rozhodlo, že to již stačí a provedlo destrukci vzorku umístěného venku. Inu - mokrý papír pevností nevyniká.
Takže tohle je výsledek odolnosti inkoustů po 240 dnech ve venkovním prostředí.
Obrázek
Výsledek není třeba příliš komentovat, ale: Než se zásobíte Noodlersy, R&K Salixy, Diaminy Registars atd., nechcete dát šanci dokumentnímu Koh-i-nooru, výrazně ušetřit - a ještě být vlastenci? Nějaké zápory má, ale to BEZ VYJÍMKY KAŽDÝ trvanlivý odolný inkoust. A pokus se vám zdá podezřele levný (50 ml za cca 22,- kč), můžete si pořídit exportní balení ve skleničce (30 ml za cca 80 kč) :lol:
Kaňka
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 lis 2013 20:03

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod Walter20 » 10 pro 2014 22:33

Kaňka píše:Výsledek není třeba příliš komentovat, ale: Než se zásobíte Noodlersy, R&K Salixy, Diaminy Registars atd., nechcete dát šanci dokumentnímu Koh-i-nooru, výrazně ušetřit - a ještě být vlastenci? Nějaké zápory má, ale to BEZ VYJÍMKY KAŽDÝ trvanlivý odolný inkoust. A pokus se vám zdá podezřele levný (50 ml za cca 22,- kč), můžete si pořídit exportní balení ve skleničce (30 ml za cca 80 kč) :lol:


Předpokládám v tom (ad vlastenectví apod.) kousek jisté nadsázky. :)

Jinak: Ne, dokumentní inkousty (na bázi duběnky a železa) běžně nepoužívám. Ty jejich zápory jsou s ohledem na životnost pera bohužel natolik významné, že je nelze nebrát v potaz (mám s tím vlastní zkušenosti; spousty debat najdeš i na konkurenčním fóru fountainpennetwork.com apod.). To je také jeden z důvodů, proč jsou inkousty od Noodler´s tolik vyhledávané: Jsou k mání za nemnoho peněz (k čemuž přispívá i výhodné balení; viz už standardní 90ml lahvička a větší), jsou šetrné k peru a řeší pro spousty uživatelů potřebné vlastnosti jako např. odolnost proti vodě, odolnost proti bělidlům a různým jiným chemikáliím, světlostálost, atd.

Každopádně díky za tradičně výborné ukázky! :)
Walter20
 
Příspěvky: 189
Registrován: 31 črc 2012 09:38

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod Kaňka » 10 pro 2014 23:20

No - byl to pokus o vlastenectví- nemusíme se prsit jenom ve sportu ;)

Ale jinak - na základě mých poznatků a zkoušek současné Koh-I-Noor dokumentní inkousty NEJSOU duběnkové (na bázi duběnky a železa). Jsou dle mého názoru na principu nyní populárního typu dokumentních inkoustů tzn. že se chemicky navážou na celulózu v papíru. Tomu by odpovídaly i vlastnosti - jak čtu u inkoustů Noodlers atd., jsou "řidší" - lépe smáčivé, dle zahraniční diskuse Noodler black prý dobře funguje téměř na všech typech papíru, ale po dvou dnech ho rozmažeš prstem ...

Když se teď objevil nový inkoust Noodlers Revolution Blue http://www.goldspot.com/products/noodler-s-ink-revolution-blue-3oz-bottled-ink, zaujala mne jeho modrá barva v lahvičce - spíše jako tuš, neboť modré inkousty se v lahvičce jeví jako černé. Hned jsem si řekl, že už jsem něco podobně vypadajícího viděl - modrý dokumentní Koh-i-Noor. Podobnost možná čistě náhodná, ale přesto si myslím, že Noodlers Revolutoin Blue s modrým dokumentním Koh-i-Noorem budou mít mnoho společných vlastností ...

Ale dnešní nabídka výrobců a inkoustů je v dnešní době extrémně veliká a každý si v ní výbere své favority, byť třeba na základě iracionálních důvodů.
Kaňka
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 lis 2013 20:03

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod graphophilus » 12 pro 2014 15:08

Kaňka uhodil hřebík na hlavičku; teprve teď mi to došlo. Koh-i-noor změnil recepturu a nyní jeho dokumentní asi skutečně není duběnkový. Dokumentní KIN jsem používal už v osmdesátých letech: tvořil na hrotu kapky obdobného tvaru jako voda, které se daly setřít, neroztékal se, jeho stopa byla zelenkavá a bylo fascinující sledovat jak postupně černá. Když byl starý, zoxidoval, železo v soli kyseliny galové v roztoku se navázalo na vzdušný kyslík a vodu čímž vznikla klasická rez ve vodě. Snažil jsem se s ním ještě psát násadkovým perem, ale směs rzi ve vodě pochopitelně nechávala jen slabou a stále slabší rezavou stopu až se písmo stalo nečitelným. Nový dokumentní KIN má skutečně naprosto jiné vlastnosti. Po zelenkavé stopě a její proměně v černou není ani památky. Na hrotu pera se rozlézá (nib creep) a pero se nedá vypláchnout, stále se odněkud uvolňuje, má výbornou tekutost a trochu jsem rozmazal zaschlý text. Přesně tyto vlastnosti má Noodlers v diskusích (např. na Amazonu, diskuse s 1 a 2 hvězdičkami). Klasické duběnkové inkousty mají vysokou kyselost, aby udržely sůl kyseliny galové v roztoku nebo v koloidním stavu. Současný dokumentní KIN by hrozbu pro hrot nemusel představovat, ale jak to ověřit? Měl jsem ho asi týden v centropenu se zlatým hrotem, ale to je krátká doba a zlato vydrží vše, kromě lučavky královské. Mám ještě nefunkční centropen s niklovým hrotem, ale ten chci využít pro zkoušku leptavosti iroshizuku kujaku, protože mám vážné podezření, téměř jistotu, že mi naleptal hrot crosse.
Takže pocit vlastenectví je asi na místě: dokumentní KIN se patlá stejně jako věhlasný Noodlers, ale je i stejně neprůstřelný, modrý KIN nemá horší vlastnosti než luxusní kujaku a navíc určitě neleptá hroty.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod trige » 12 pro 2014 16:09

Pánové smekám před vašimi znalostmi a syntetickými schopnostmi :-) Ku-Jaku používám, ale se zlatým hrotem, ten by snad vydržet měl. Ovšem i tak je to zajímavá informace. Proč by se tak mělo dít zrovna u tohoto odstínu?
Udivuje mne neschopnost Kohinoor komunikovat své výrobky (neschopný marketink), ale vlastně neudivuje, protože jsem psal na Kohinoor několik dotazů ohledně inkoustů, které zůstaly nezodpovězeny.
trige
 
Příspěvky: 259
Registrován: 10 zář 2013 18:03

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod graphophilus » 12 pro 2014 17:47

Mám osobní zkušenost jen s kujaku, proto se k jiným barvám nevyjadřuji. Třeba se s námi někdo podělí o své zkušenosti s jinými barvami. Barvy, byť od jednoho výrobce, mohou mít různé vlastnosti, protože se jedná o jiné chemické látky. Zlatý hrot by měl vydržet. Případnou kontrolu hrotu je možno provést lupou, jedná se o mikroskopickou prasklinu (korozní praskání?).

Abych byl k Pilotu spravedlivý, je možné, že inkoust testují na své hroty a že japonské hroty jsou odolnější.

Dle mé zkušenosti si nyní Koh-i-noor se zákazníky hlavu neláme. Asi se spoléhá na svou solidní kvalitu hlavně pro školy za extrémně nízké ceny. Když jsem jim odeslal dotaz, zda mohu smíchat bez obav jejich modrý a zelený inkoust, dostal jsem odpověď "Ne, není hořlavý". Dříve tomu tak nebylo, v roce 2002 mi na můj dotaz identifikovali celuloidovou předválečnou tužku a dokonce zpracovali pěknou rešerši.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod Kaňka » 13 pro 2014 20:33

K obchodní politice Koh-i-nooru: docela ji chápu, neboť narozdíl od firem jako Noodlers, Diamine, Akkerman apod., které se živí jenom výrobou a prodejem (Akkerman asi přeprodejem) malého množství (relativně) drahých inkoustů velmi omezené klientele, Koh-i-noor se živí výrobou a prodejem velkého množství (relativně) levných školních a kancelářských výrobků široké klientele a těch šest inkoustů, které vyrábějí, pro ně asi není nic, na čem by plánovali stavět svou budoucnost - takže peníze do reklamy by asi byly vyhozenými.
Mne spíše udivuje, že v této firemní politice investovali finance do vývoje inkoustů a že vznikly ČERNÝ a zejména MODRÝ dokumentní inkoust se svou velmi zajímavou odolností proti vnějším vlivům. Ale kdyby v dokumentní řadě chtěli pokračovat i jinými barvami, byl bych šťasten.

Ale ani prodejci nemají zájem nabízet levné zboží, když poskytují širokou nabídku toho drahého - schválně, který z českých eshopů se "stylovými, luxusními pery, inkousty do nich apod.", má v nabídce, byť jen z národní hrdosti, inkousty domácího výrobce? Spousta lidí se rozplývá blahem nad vlastnostmi "levných" per Pilot 78G - který z těch eshopů je má v nabídce? Reklama výrobců by byla vyhozenými penězi. A pro prodejce (a je to pochopitelné) je lepší lidi nechat v myšlenkách, že to, co oni nemají v nabídce, stojí za prd. Vždyť marže z jednoho pera za 3000 kč je lepší, než z pěti po 300 kč.

trige píše: Pánové smekám před vašimi znalostmi a syntetickými schopnostmi

Co to jsou "syntetické" schopnosti ? Máme se stydět, nebo býti hrdými? ;)
Kaňka
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 lis 2013 20:03

Re: Blednoucí inkousty

Příspěvekod vojtahlad » 14 pro 2014 00:11

Vyčítat českým e-shopům (i kamenným obchodům) nepřítomnost Pilotu 78G mi nepřipadá úplně fér, za tím bych tušil spíše pošahanou vývozní politiku Pilotu. Sortiment vždy závisí nejen na vůli obchodníka, ale i výrobce. Já jsem se třeba před časem ptal v Penshopu na nějakého Pilota (v ceně několika tisíc, takže komerčně jistě zajímavý kousek) a bylo mi řečeno, že Pilot tento model do ČR nedováží, takže ho nemohou nabídnout.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

PředchozíDalší

Zpět na Inkousty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků