- Písmo - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Písmo

Diskuze na všechna ostatní témata, která se nevejdou do výše vyjmenovaných kategorií.

Re: Písmo

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 09 bře 2013 19:41

já vkládám přes externí uložení na internetu vložení přímo sem nejde

myslím, že google picassa by mohla dobře posloužit tomuto účelu
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Písmo

Příspěvekod Lottie » 19 bře 2013 23:41

já se inspiruji na tube ale ještě mám toho hodně před sebou... Například tohle to je level ... 10... tedy podle mně. http://www.youtube.com/watch?v=l1H_0ltUFBc

Paul Antonio je vážně úžasný... ale to asi nezvládnu
Lottie
 
Příspěvky: 6
Registrován: 18 bře 2013 22:43

Re: Písmo

Příspěvekod Stenatko_Kokrspanela » 20 bře 2013 23:37

Tak jsem chvilku pozoroval vlastní písmo a zjistil jsem, že s Parker Sonnet píši pouze psacím stylem. Naopak Pilot 78G mě vede k psaní skriptem a různé variace.

Dal jsem pozorování několik dní a asi bude rozhodující váha plnícího pera. Pilot je lehoučký kus plastu, který tolik nenamáhá zápěstí při zvedání, pohyby ruky jsou rychlé a přesné. Sonnet díky své váze dobře určuje rytmus psacího stylu psaní vede k minimálním zdvihům pera.

Budu pozorovat dále třeba bude situace zcela jiná :D člověk nesmí dát na první dojem
Kája

Není umění psát na počítači... Papír neopraví hrubku, stejně tak papír neschová opravy.
Stenatko_Kokrspanela
 
Příspěvky: 295
Registrován: 23 pro 2012 00:53
Bydliště: Praha

Re: Písmo

Příspěvekod Nefrita » 23 bře 2013 08:41

Příjemné čtení o snaze za lepší psaní: http://www.nepisto.cz/blog/
Nefrita
 
Příspěvky: 63
Registrován: 11 bře 2012 14:06

Re: Písmo

Příspěvekod A.Vomacka » 28 bře 2014 15:23

zkuste si stáhnut .pdf :
http://dumy.cz/vyhledavani?fraze=lev%C3 ... AD&x=0&y=0
Tam je hezky popsán vývoj písma a proč bylo lepší spojité písmo než tiskací.
Jednou nasadit a táhnout bylo (a stále je rychlejší a bezchybnější) než nasadit, napsat, zvednout, nasadit jinde, kousek písmene napsat, zvednout nasadit jinde....neboli psát tiskace...
Podle mojí zkušenosti není vhodné naučit se zcela nový cizí font, ale je účelnější poopravit ten svůj. Vyřadit chyby, změnit(upravit) písmena atd. Ale neměnit to zcela.
Většinou je to jen pár maličkostí. Naučit se cizí font znamená kopírovat cizí osobnost.
Jako nalepit si cizí obličej.Písmo vypovídá o osobnosti a zralosti.
Každý styl písma je hezký, když je pravidelný, Na čitelnosti nebo nečitelnosti tolik nezáleží.
A.Vomacka
 
Příspěvky: 26
Registrován: 12 bře 2014 12:23
Bydliště: Praha

Re: Písmo

Příspěvekod Dr.Watson » 29 bře 2014 14:24

Já si dovolím oponovat.
Už v první třídě jsme přejímali písmo cizí, dokonce letité a po mnoho let universální pro všechny v republice. Stejně teď píšeme každý jinak. Písmo je, a vždy bude, individuální. Nakonec - grafologie je regulérní kriminalistická metoda identifikace.
To znamená že všichni jsme dříve, či teď-později, napodobovali a myslím že i napodobovat budeme. Jenže málo lidí bude dokonalými falsifikátory a i to zřejmě ne stále ale jenom "když se budou hlídat", jako malíři-kopisté. Delší časově omezený text by to určit odhalil. Myslím, že napodobování není od věci. Někdo cizí písmo (font) napodobí lépe, někdo k dokonalosti ale určitě ne celou abecedu, určitě ne na delší časový úsek. Písmo si přizpůsobí nebo si jeho přizpůsobí písmo.
Myslím že i kaligrafisté si na stejném fontu misí dát hodně záležet a pro svou osobní potřebu mají svůj individuální krasopis. Navíc kaligrafik se bude chtít odlišit protože je ve své duši umělec.
Naši nedávní předkové měli krasopis jako školní dril a nemyslím, že by jim to ublížilo a naopak jim asi psaný projev celkem závidíme kouknemeli na staré Rodné listy nebo i dopisy. Ani tak nejsou stejné.
Nakonec existuje nauka - grafoterapie, která se tímto snaží měnit lidské danosti a vlastnosti. Myslím, že každý z nás nějakou tu část svého písma napodobil a pokud uvidí rukopis který mu padne do oka, udělá to zase. Jsme lidé a většinou děláme to, co se líbí nám nebo více či méně početnému stádu, nebo naopak, děláme vše opačně. Mainstream, uderground.
Navíc tipuji, že většina nás má minimálně jeden rukopis hezčí a svátečnější a jeden běžný (jeden nebo více).
Rozhodně nemyslím, že by někdo psal poznámky na poradě švabachem a stal se z něj křižácký komtur.

Tzn. naučit se cizí font nebo rukopis, podle mne, nejde.
Možná na chvilku. Soustředěnou a pilovanou podle předlohy. Možná i laik by to nepoznal.
Asi to bude stejné jako psychoterapie. Problém se vyřeší, upraví o zkušenost ale stejně nebudou stejní dva schizofrenici jako nebudou stejní dva pisatelé stejného fontu a jejich aktuální rukopis.

Kde bychom byli kdybychom nekopírovali.
On ani Nefritový králík není stejný jako Spirit a Lunochod. Člověk není sériovka i když to tak občas vypadá.
Já bych si spíš nakopíroval do hlavy pravidla čes. pravopisu protože když opomenu do očí bijící hrubku, pokazím dojem i z krasopisu. A zjišťuji, že čím déle jsem od školy respektive pravidelného rukopisného projevu, tím je to horší.
Asi všichni víme kdy jsme jednou větou či slovem pokazili dojem o své osobě a horko těžko se jej snažili napravit. Písmo a rukopis je jenom jeden z našich projevů.
Takže spíš jakýkoliv projev zájmu o ten který font, plnicí pero a psaní s ním, beru jako zájem o své zdokonalení nebo udržení na určité výši.
Dr.Watson
 
Příspěvky: 48
Registrován: 24 led 2014 11:22

Re: Písmo

Příspěvekod A.Vomacka » 10 dub 2014 12:17

zmínil jste grafoterapii, tak přesně tu jsem měl na mysli. Okopírování "správného vzoru" může zlepšit povahové rysy, jistě to jde trochu i obráceně a před tím jsem tak trochu varoval.
Mrkněte třeba na rukopis útěkáře Kájínka...
Když jsme se učil psát ve škole (před víc než 35 lety) stejně jako všichni, jsem se učil jednotné písmo.
Potom jsem si ho mnoho let ukládal až do současné podoby. Spolu s vývojem osobnosti.
A zásadní změny podnikat nehodlám. Mám za sebou technickou školu i s jejím tiskacím písmem a nyní jsem se vrátil před dvěma měsící k psací podobě.
Psacím se mi píše rychleji než tiskacím. Jak odvozuji z mnou doporučeného .pdf, bude to patrně četností přesunů hrotu pera na další a další body. Zvedáním a pokládáním. Zatímco psacím způsobem je jich jen minimum. Také mám svůj vzor - Peter Unbehauden. Ale spíše na plynulost písma a cca 4-5 písmen.
Možná bude také rozdíl v zamýšleném výsledku. Já na kaligrafii neaspiruji.
Chci psát rychle a upraveně. Pracovní i nepracovní poznámky. Jistá míra nečitelnosti pro ostatní je mi dokonce výhodou.

V té otázce mě napadá, zda funguje nějaké osobní setkávání členů fóra.
Možná by to bylo přínosné, ukázat si psaní, podělit se o zkušenosti s lepé cestičky a vyměnit vzorky inkoustů. Ostatně je lepší jednou vidět, než dvakrát slyšet.
Já bych se, coby pražák zůčastnil.
A.Vomacka
 
Příspěvky: 26
Registrován: 12 bře 2014 12:23
Bydliště: Praha

Re: Písmo

Příspěvekod slavaondra » 29 dub 2014 00:01

Dobrý den,
já používám stránku www.imageshack.com. Stačí se zde bezplatně registrovat a nic vám nebrání k ukládání obrázků v kvalitě, jakou si zvolíte. Následně stačí pouze zkopírovat FORUM adresu a poslat jí sem.

Ještě dodám, doporučuji upravit tento odkaz tak, že toto z toho vymažete [URL=https://imageshack.com/i/ngrqxdj] je to hned první a je v hranaté závorce. Poté se na obrázek nedá kliknout a zbytečně to nikoho nebude posílat na jejich stránky (propagace)

No, snad jsem pomohl, hodně štěstí.

Ondra
slavaondra
 
Příspěvky: 64
Registrován: 18 bře 2014 19:13

Předchozí

Zpět na Volná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník