- Výroba-úprava standardního hrotu na italic - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Výroba-úprava standardního hrotu na italic

Vše o kaligrafii a kaligrafických perech.

Výroba-úprava standardního hrotu na italic

Příspěvekod A.Vomacka » 12 bře 2014 15:28

Přátelé,
píši (i běžné pracovní poznámky) s hroty italic. 1,1 až 1,4 .
Ovšem získat pero zároveň hezké (business) a zároveň s hrotem italic pro psaní "kurzívou" je na našem trhu skoro nemožné. Občas je nabízejí, ale na velmi dlouhé objednávky k superdrahým perům, nebo uvádí vysloveně nesprávné údaje. Výrobci, např Waterman se s odpovědí na dotazy, (byť ve francouzštině) ani neobtěžuje...
Sheaffer, lamy nebo podobné plasťáky nepočítám.
Poslední dobou používám Online -Vision rosewood, ale také to ještě není ono.
Upravil jsem tedy již několik hrotů mých per na italic verzi a jsem s psaním spokojen.
Dokonce mám lepší pocit z psaní, než s originálním plasťákem.
Máte někdo zkušenost s podobnou "domácí tvorbou" ?
A.Vomacka
 
Příspěvky: 26
Registrován: 12 bře 2014 12:23
Bydliště: Praha

Re: Výroba-úprava standardního hrotu na italic

Příspěvekod Josef.Pope » 17 bře 2014 23:25

Zdravím.
Co se týče sehnání "kaligrafického" hrotu, tak je situace daleko jednodušší než jak popisujete.

Např.
http://aukro.cz/plnici-pero-parker-vect ... 78060.html

http://aukro.cz/plnici-pero-pilot-78g-h ... 72242.html

http://www.luxusni-pera.cz/detail/onlin ... icke-pero/

http://www.luxusni-pera.cz/detail/sheaf ... icka-sada/

http://www.penshop.cz/sada-kaligraficke ... n/dp-4945/

A to ještě není vše. Je potřeba trochu hledat a člověk jistě najde. Pokud však hledáte kaligrafické pero za 200,- Kč, tak to uznávám, že to může být trochu problém.

Sám mám pera Waterman Charleston s OB hrotem, Rotring s 1,5 a 1,9 hrotem a Pilot 78G se "stub" hrotem a kaligrafická pera se nemohu vynachválit.

Koupě originálního hrotu je to rozhodně lepší cesta, než trápit klasický hrot nějakou předělávkou jejíž výsledek je značně nejistý.
Josef.Pope
 
Příspěvky: 50
Registrován: 30 říj 2012 23:26
Bydliště: Brno

Re: Výroba-úprava standardního hrotu na italic

Příspěvekod A.Vomacka » 18 bře 2014 11:35

ne ne , to si bohužel nerozumíme. Nečetl jste pozorně.
Dotaz nezněl na situaci na trhu, ale na domácí výrobu.
Vámi uvedené pera vlastním, nebo jsem je měl v ruce dostatečně dlouho na to, abych je
vyzkoušel, rozebral či zahodil.
Jak píši, vlastním i Vámi uvedené kaligrafické pero Online-rosewood.
Ale eloxovaný hliník ani plastové zpracování těch per mě nijak neuchvátilo. Píší - to ano. Ale to je všechno.
A OB hrot u Charlestona je sice dobrý, ale chci hrot italic nebo stub, protože se mi s ním dobře píše.
Ovšem takový hrot prodejci v ČR na vyzkoušení nemají. Vše jen na objednávku a když dorazí, nemusí to být ono.
Takříkajíc kupujete pověstného zajíce v pytli.
To co hledám je kombinace tak Waterman Expert nebo Waterman Exception a hort italic nebo stub. To se bohužel nedělá například pro Experta.
Proto ten dotaz.
Pár per jsme již předělal, a chystám se na další. Tak zjišťuji, zda to někdo nezkouší také.
A.Vomacka
 
Příspěvky: 26
Registrován: 12 bře 2014 12:23
Bydliště: Praha

Re: Výroba-úprava standardního hrotu na italic

Příspěvekod A.Vomacka » 29 kvě 2014 08:26

Tak mám za sebou úpravu hrotu u pera Waterman Hemisphere Red CT. Píše lépe a více hladce, například ve srovnání třeba s pilot 78G B. Obnášelo to tři večery práce.
A.Vomacka
 
Příspěvky: 26
Registrován: 12 bře 2014 12:23
Bydliště: Praha

Re: Výroba-úprava standardního hrotu na italic

Příspěvekod slavaondra » 29 kvě 2014 15:02

Zdravím,
toto téma mne docela zaujalo, nemáte nějaké fotky pera popř. i nějaké foto jak píše? :)
slavaondra
 
Příspěvky: 64
Registrován: 18 bře 2014 19:13

Re: Výroba-úprava standardního hrotu na italic

Příspěvekod JakubL » 30 kvě 2014 21:03

Taky by mě zajímaly nějaké fotky :) Od doby, co píšu s italic....no, resp. stub hrotem, tak už asi nechci psát jinak. Vypadá to prostě líp a navíc můj rukopis nevypadá jak od prasete. A ne všechny značky mají k prodeji tyto hroty.
JakubL
 
Příspěvky: 47
Registrován: 16 dub 2014 21:38

Re: Výroba-úprava standardního hrotu na italic

Příspěvekod Rony » 25 pro 2015 19:59

Ahoj, tak jak tedy ty hroty upravuješ? Čím brousíš? Jak přesně? Fotky by byly ideální. Chystám se k něčemu podobnému, ale chtěl bych se vyhnout zbytečným chybám.
Rony
 
Příspěvky: 3
Registrován: 25 pro 2015 19:56

Re: Výroba-úprava standardního hrotu na italic

Příspěvekod waldir » 25 pro 2015 21:22

S domáckou "výrobou" hrotů jsem již trochu experimentoval, tak si dovolím přihodit odpověď. Zdroj, ze kterého jsem primárně čerpal je http://www.marcuslink.com/pens/aboutpen ... g-tan.html . Konkrétně používám sadu brusných papírů FLEX-I-FILE #802 (obsahuje hrubosti 1500 - 10000), zakoupenou z některého (nevím již kterého) pražského modelářského eshopu. Možná jsem při tom využíval i další papír hrubosti cca 600 na hrubé tvarování, ale tím si nejsem vůbec jist. Zatím jsem upravoval vždy levnější hroty, které jsem zakoupil samostatně (čínské sady 5 hrotů velikosti tuším #2 po cca 2$/sada z ebaye a pak také noodleří #5 či snad #6, v cenách několik $/kus).

Postup byl vždy v zásadě následující:
- hrot brousím nasazený na pero, ideálně výrazně povysunutý vzhledem k feedu
- buď odštípnu kuličku kleštěmi (chci-li širší hrot), nebo ji odbrousím (papír umístím na kraj stolu a s perem ve vodorovné poloze pak jezdím sem a tam)
- v tuto chvíli je dobré zkontrolovat šířku štěrbiny a případně ji trochu zkorigovat (rozšířím ji tim, že hrot položím na stůl a zatlačím na něj nad dýchacím otvorem, zůžím naopak tím, že hrot vezmu do kleští za křidélky a lehce 'ze stran' stlačím (přibližně v těch místech, kde se hrot stýká s 'násadkou'(či jak se tomu u plnícího pera říká), když je nasazen)) . Při tom kontroluji i vertikální zarovnání nožek hrotu. Nutno podotknout, že toto mi může způsobit, že plochy okolo štěrbiny (ty, které člověk chce mít v jedné rovině) najednou budou vůči sobě lehce do véčka, či střechy, což je u italic hrotu samozřejmě nežádoucí.
- poté brousím špičku 'zepředu', tedy horizontálními pohyby ve vertikální poloze
- lehce otupím takto vzniklé rohy
- chci-li aby hrot dobře klouzal po papíru, zbrousím boční hrany dle figury 14 z odkazu výše, případně i otupím spodní hranu (figura 15)

Hrot má při pohledu zepředu mít vpodstatě tvar 'kvádru' s potencielně zakulacenými bočními hranami - tedy pero ve výsledku píše jeho spodní hranou. Čím ostřejší (všechny) hrany budou, tím lepší výsledky pero bude produkovat. Čím užší hrot budu chtít, tím ho typicky budu chtít ostřejší (tedy méně vyhlazený).

Poslední dobou jsem tyto hroty nepoužíval z jednoduchého důvodu - píši hodně matematických zápisů, v nichž potřebuji výrazně škálovat velikost písma, což s typicky širokými italic hroty moc nejde - delší dobu jsem zakotvil u 78G s F hrotem. Nicméně včera mi znovu padnul do ruky znovu jeden ostřejší cca 0.5mm italic, který si říká o další šanci.
waldir
 
Příspěvky: 37
Registrován: 20 říj 2014 20:23

Re: Výroba-úprava standardního hrotu na italic

Příspěvekod Rony » 25 pro 2015 22:16

Díky za popis i za ten odkaz. Jdu do toho...
Rony
 
Příspěvky: 3
Registrován: 25 pro 2015 19:56

Re: Výroba-úprava standardního hrotu na italic

Příspěvekod A.Vomacka » 13 dub 2016 10:25

Potvrzuji, postupoval jsem podobným způsobem. Na dobrušováí jsem používal velmi jemný keramický brousek na nože. Bílá keramika na absolutní finish.
A.Vomacka
 
Příspěvky: 26
Registrován: 12 bře 2014 12:23
Bydliště: Praha


Zpět na Kaligrafie a kaligrafická pera

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků