- Profesionální úprva hrotu - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Profesionální úprva hrotu

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

Profesionální úprva hrotu

Příspěvekod Jan Kenša » 05 kvě 2022 21:51

Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně odborné úpravy hrotu na zakázku.
Pořídil jsem si mé vysněné pero (ASC Gladiatore medio), ale s hrotem nejsem úplně spokojený.
Připadá mi dost suchý, hladký je dostatečně, ale při rychlejším psaní vynechává. Inkoustů jsem zkoušel víc a nikdy to nebylo ono. Sám se do úpravy hrotu dávat nechci.
Nevíte o někom kdo se u nás tímto zabývá? Hrot je z 18k zlata.
Děkuji
Jan Kenša
 
Příspěvky: 1
Registrován: 05 kvě 2022 21:03

Re: Profesionální úprva hrotu

Příspěvekod jjanek73 » 22 led 2023 10:53

Ahoj Jane,

pokud vím, tady v Česku se profesionálními úpravami hrotů nikdo nezabývá. Dokonce ani v rámci Evropy se to kvalitními "nibmeistery" zvlášť nehemží. Větší obchody mají obvykle někoho, kdo pro ně tuto službu zajišťuje (např. v rámci záruky), a takřka vždy přijímají i zakázky na pera, která u nich nebyla zakoupena. Osobně se mi zamlouvá a dobrou pověst má Anabelle Hiller, která pracuje pro Appelboom v Holandsku.
https://appelboom.com/nib-customization/

Předpokládám, že jsi důkladně proplachoval :) . Někdy může pomoci opatrné protažení hrotu mosazným plíškem (0,03 - 0,05 mm), ale osobně mám pro zvýšení průtoku dobrou zkušenost s touto technikou:
https://www.nibs.com/blog/nibster-write ... atchy-nibs (až na samém konci stránky). Samozřejmě chápu, že u pera z klubu Armanda Simoniho je člověk nesvůj, když by na něj měl uplatnit byť i malé "násilí", ale na druhou stranu, lze to jednak nejprve vyzkoušet na levnějším peru, a druhak, pokud by to nepomohlo, nemyslím, že by se tak dal způsobit zásadní problém, a vždycky se dá pero poslat do Holandska :) . Pokud to zabere, je to úspora přinejmenším tisíce korun za úpravu hrotu a poštovné. Samozřejmě za důsledky uposlechnutí mých doporučení nenesu žádnou zodpovědnost :D .

Měj se fajn, Janek
jjanek73
 
Příspěvky: 23
Registrován: 01 srp 2021 12:59

Re: Profesionální úprva hrotu

Příspěvekod quinoa » 22 led 2023 17:33

První krokem je propláchnutí vlažnou vodou, případně s trochou saponátu a pak důkladně vodou (ale nevím, jak se pero rozebírá, tudíž neradím hned saponát, neboť ten trochu vymyje lubrikant, který je ale potřeba). Nepomůže-li, pak vyzkoušet jiné inkousty (jaké jste zatím zkoušel?), něco blbě základního jako Waterman Black.
Jakékoli zásahy jsou ke zvážení až poté.
V ČR nikdo s hroty profesionálně nepracuje, v Evropě stojí za řeč jen John Sorowka z Oxfordu.
quinoa
 
Příspěvky: 5
Registrován: 21 led 2023 12:47

Re: Profesionální úprva hrotu

Příspěvekod quinoa » 22 led 2023 18:14

Celkově vzato... z popisu vyplývá, že máte nižší průtok inkoustu, což může být dáno zejména: 1) potřebou pročistit/propláchnout pero (ano, i nové), 2) ne zcela vhodným inkoustem (ano, i když v jiných perech byl bezvadný), 3) příliš malou mezerou, resp. vůbec žádnou, uprostřed hrotu (to lze posoudit i z velmi kvalitních fotografií = vysoké rozlišení, makro, správný úhel - tj. žádný, dobré světlo, žádný blesk). Jakékoli úvahy o zásazích do hrotu (včetně jeho roztahování, které zmínil komentující výše) jsou až poslední možností, které má předcházet řada jiných.
quinoa
 
Příspěvky: 5
Registrován: 21 led 2023 12:47

Re: Profesionální úprva hrotu

Příspěvekod jjanek73 » 22 led 2023 19:15

Inu, každému podle jeho potřeb. :)

Předpokládám, že pokud Jeník píše, že vyzkoušel několik inkoustů, znamená to nejspíš:
a) je vcelku nepravděpodobné, že by byly všechny do jednoho nevhodné - samozřejmě se to stát může, ale moje zkušenost je taková, že pokud je hrot v pořádku, funguje většina inkoustů bezproblémově, tj. stopa může být sušší, ale aby docházelo k vynechávání při psaní?? Je ale samozřejmě možné, že Honza vyzkoušel jen různé iron-gall, sheening monsters apod.
b) dá se předpokládat, že pokud v peru vystřídal více inkoustů, k vypláchnutí celkem logicky došlo - nedovedu si představit, že by nechal v peru zbytek původního inkoustu a natáhl nějaký úplně jiný.
Tolik k "řadě předchozích kroků" předcházejících manipulaci s hrotem. :D

Ale dosti legrace. Každý jsme samozřejmě jiný, někdo je lehkovážný hračička jako já, který celkem bez obav vyzkouší kdejaký postup a alternativu (a tím se postupně, byť i za cenu občasných šlápnutí vedle leccos naučí), někdo radši svěří věc odborníkům. Ohrazuji se ale proti tvrzení, že v Evropě "kromě Johna Sorowky nikdo nestojí za řeč". Nevím, jaký je třeba "nibmeister", který dělá pro Fontoplumo, i když ohlasy má dobré, ale "odepisovat" zrovna Anabelle Hiller, která pro Apelbooma pracuje pátým rokem, pravidelně poskytuje své služby na pen shows včetně amerických (Boston) s velmi pochvalnými posudky a navíc velmi dobré hroty sama kompletně vyrábí, to mi přijde jako neznalost, nebo lpění na osobních preferencích. Stejně tak je výborný Filippo Loghero (zde mám vlastní zkušenost), ale tady uznávám, že ten pracuje pro Auroru a jiná pera "nedělá".

Barevným prstům zdar! :D
Janek
jjanek73
 
Příspěvky: 23
Registrován: 01 srp 2021 12:59

Re: Profesionální úprva hrotu

Příspěvekod quinoa » 22 led 2023 21:30

Mno...
Předně, závodím Vaší schopnosti předpokládat. Možná ale není od věci se spíš napřed zeptat, namísto tipů ohledně roztahování hrotu u pera za 1000€. A možná ne, každý jsme nějaký.

No nic, k věci. Pokud pero nebylo napřed důkladně vymyto (což je někdy potřeba), pak sebebezproblémovější inkoust může psát suše a zkoušení dalších inkoustů to často jen prohloubí, protože mají jiné složení, chemie se hromadí a dokonale vymýt pouhou vodou pístové pero je téměř nemožné. A vůbec to nemusí být IG ani pigmentové inkousty. Toliko k inkoustům.

Ohrazovat se samozřejmě můžete, ale Anabelle je zlatnice, která se začala věnovat perům, milá holka, která leccos umí a leccos naopak vůbec (to sama přiznávala).
Pera vyžadují zkušenost, hodně praxe. Z Evropanů, kteří se věnují servisu cizích per, John opravdu zatím nemá konkurenci. Ten by např. rady, se kterými jste přišel, ze sebe vůbec nevypustil, protože je to zkušený praktik. Tím se Vás nechci dotknout, ale u per opravdu méně je více...
Nějak nechápu, jak je relevantní člověk, který pero do servisu vůbec nevezme, třebaže dle Vaší zkušenosti je výborný. V MB také pracuje pár skvělých mistrů, zrovna tak ve Waterman/Parker, ale i v Pelikan a v neposlední řadě v Bock a JoWo... ale ti všichni jsou nešťastníkovi s problémem s perem ASC přesně k čemu?..
quinoa
 
Příspěvky: 5
Registrován: 21 led 2023 12:47

Re: Profesionální úprva hrotu

Příspěvekod jjanek73 » 23 led 2023 08:30

Hezké ráno! :)

Závidět nemusíte, pokud máte zájem, budu Vás učit... :D

Naprosto souhlasím, že jsem se měl nejprve zeptat, než začnu trousit doporučení. Sypu si popel na hlavu a přiznávám zbrklost - inu, hřích mládí.

Není mi však zcela jasné, co má Jeník dělat - sám jste psal, že byste váhal s použitím saponátu kvůli riziku vymytí lubrikantu, což u pístového pera dává smysl. Pak ale zase píšete, že dokonale vymýt pouhou vodou pístové pero je téměř nemožné. Takže jak? Pro skutečně důkladné vymytí by bylo potřeba přinejmenším vytáhnout hrot a feeder, důkladně je promýt, respektive prohnat ultrazvukovou čističkou. Někdo si to u pera za tisíc euro troufne, a někdo ne. :)

Ponechám stranou porovnání mého "předpokládání" a Vaší jistoty, co by pan Sorowka vypustil a nevypustil z úst. Závidět Vám nezávidím, to není hezká vlastnost. :)

Co se týče Anabelle Hiller, jistěže nemá dlouholeté zkušenosti a leccos možná nezvládne, ale nechápu, co máte proti tomu, že začala jako zlatnice - jaké lepší vzdělání může mít pro začátek člověk, který se chce věnovat úpravě hrotů? Navíc, Honza nechce zrovna vybrousit Naginatu Togi nebo opačný Italic hrot pro leváka s vlastním monogramem. Upravit průtok inkoustu by snad mohla ta "milá holka" zvládnout bez obtíží.

Vaše tvrzení o J.S., který jediný stojí v Evropě za řeč, neobsahovalo žádné upřesnění, že máte na mysli jen ty nibmeistery, kteří jsou ochotní přijmout do své péče pero jakékoliv značky od kohokoliv. Když jste to doplnil a v podstatě se tak těm ostatním zpětně omluvil, nemám námitek a přijímám Vaši výhradu. :)

Doufám, že si nic z toho, co píšu, neberete nějak osobně, to bych nechtěl. Rád dál povedu tuto debatu v odlehčeném tónu, protože mne baví. :) Pokud byste ale měl dojem, že se vůči Vám chovám nějak nevhodně, ochotně se omluvím a necháme toho. Konec konců, ani jeden z nás toho druhého nepřesvědčí a budeme si dál dělat věci po svém. A tak to má být, pera si beztak kupujeme za vlastní peníze a jak s nimi naložíme, je čistě na nás. Hlavně když nám dělají radost.

Váš Janek

P.S.: ad "méně je více" - samozřejmě u Arca naprosto souhlasím, to není legrace. Na druhou stranu, pokud jste si někdy zkusil opravit staré pero, určitě jste jako já zjistil, že kombinace feederu a hrotu není žádná raketová věda. Leccos jde doladit, přihnout, v horké vodě narovnat, posunout o milimetr tam nebo zpět - a funguje to. Principy jsou vcelku jednoduché. To ale v žádném případě Jeníkovi neradím. :D
jjanek73
 
Příspěvky: 23
Registrován: 01 srp 2021 12:59

Re: Profesionální úprva hrotu

Příspěvekod graphophilus » 23 led 2023 11:37

Jestli je pero nové, tak jednoznačně doporučuji reklamaci. Jako důvod uvést, že při rychlém psaní vynechává. Je možné, že ji neuznají a pero zase vrátí, ale možná se na to někdo podívá.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Profesionální úprva hrotu

Příspěvekod sheepeck » 24 zář 2023 18:41

Kdyby někdo uvažoval o úpravě hrotu, tak Anabelle Hiller mohu za sebe klidně doporučit.
Posílal jsem jí MB146 s B hrotem pro zúžení na EF a srovnání nožiček, a výsledek je super.
Kdybych věděl, jak na to, tak vám sem postnu i fotky hrotu.
sheepeck
 
Příspěvky: 14
Registrován: 27 bře 2023 15:57


Další

Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků