- Pouze M hroty aneb Pilot Metropolitan - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Pouze M hroty aneb Pilot Metropolitan

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

Pouze M hroty aneb Pilot Metropolitan

Příspěvekod Winter » 31 led 2019 15:06

Zdravím vespolek :-)
Už asi šest let mám pero Lamy Joy 1,1 mm. Postupem času se však hrot poněkud "obrousil", takže teď to už vypadá spíše, jako bych psala fixou než perem. Řešení bylo nasnadě - nové pero. V poměrně brzkém stadiu mého honu na nové pisátko se mi zalíbil Pilot Metropolitan (pro náš trh tuším MR) s CM hrotem. Jenže... V Evropě se zřejmě prodává pouze s M hrotem. A co jsem koukala, spousta dalších taky. Netušíte někdo proč? Psací návyky v Americe a tady přece nemůžou být tak odlišné, ne?
A druhá otázka. Odkud (pokud) objednáváte pera mimo Evropu? Koukala jsem na Jetpens, ale když jsem hodila Metro za necelých 16 dolarů do košíku, vybaflo na mě poštovné ve stejné výši (respektive dvakrát cena pera, pokud bych to chtěla se sledováním zásilky) + při téhle částce už i připočítat DPH. Dát 40 dolarů za poštovné za jedno pero se mi úplně nechce. :D Nějaké tipy, kromě ebay? Nebo se s tím prostě smířit a vzít ho z Jetpens?
Díky
Winter
 
Příspěvky: 3
Registrován: 30 led 2019 13:23

Re: Pouze M hroty aneb Pilot Metropolitan

Příspěvekod vojtahlad » 01 úno 2019 17:23

Krok stranou: hroty Lamy se dají koupit samostatně, pokud pero jinak vyhovuje lze vyměnit hrot http://www.penshop.cz/hrot-lamy-stainless-steel/dp-12203/

Osobně neznám americký e-shop, který by měl snesitelné poštovné. Zatím mě to pokaždé odradilo. Existují tuším nějaké firmy, které nakupují v USA a doručují to k nám za výhodnější cenu, ale osobní zkušenost nemám.

Pokud jde o neobvyklé hroty, zkuste mrknout na španělský https://www.fpnibs.com/. Postupně rozšiřují nabídku per, některá se dají rovnou koupit se stub hrotem (např. TWSBI) a snad u všech lze přiobjednat různé úpravy standardního hrotu.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Pouze M hroty aneb Pilot Metropolitan

Příspěvekod Winter » 01 úno 2019 21:48

Děkuji za tip :D O tom, že Lamy prodává samostatně hroty vím, ale mám pocit, že jsem daný vývoj událostí vzala spíše jako záminku koupit nové pero :D TWSBI Eco bylo mým kandidáten č. 1, dokud jsem nenarazila na Metropolitan, který by měl mít ostřejší hrot a více "line variation" (pohybuji se spíš na anglických fórech, takže nevím, zda pro to je český termín), než TWSBI i Lamy. Nejspíš ho však znovu zvážím, pokud ještě nenarazím na něco jiného. Každopádně moc děkuji za tip na obchod, doteď jsem objednávala z Británie, což už zřejmě bude brzy stejně problematické jako z USA :lol: a toto vypadá jako velmi důstojná náhrada :-)
Winter
 
Příspěvky: 3
Registrován: 30 led 2019 13:23

Re: Pouze M hroty aneb Pilot Metropolitan

Příspěvekod pet84rik » 02 úno 2019 06:55

u oceloveho hrotu a pera za 500 by som s "line variation" nepocital, tie pera su stavane na pisanie jednou sirkou linky, nie na pisanie s 10kg zavazim v ruke.
pet84rik
 
Příspěvky: 508
Registrován: 30 lis 2014 14:36

Re: Pouze M hroty aneb Pilot Metropolitan

Příspěvekod Winter » 02 úno 2019 10:39

Tak samozřejmě nepočítám s nějakým zázrakem, pořád to má být jen pero do školy, u kterého mi nebude tolik vadit, když ho ztratím. Co jsem se ale dívala na různé ukázky, pořád je to jeden z těch italických hrotů, u kterého ta změna šířky linky celkem vidět je, protože Pilot, na rozdíl třeba právě od TWSBI, dělá u těch hrotů "ostřejší" hrany. :)
pet84rik - Asi jsme se úplně nepochopili, ale proč bych na ruce potřebovala závaží? :-) To možná u per, která ty změny šířky dělají "ohýbáním" hrotu (ten všude probíraný "flex"), ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že s většinou italických hrotů se píše moc příjemně a hladce. ;)
Winter
 
Příspěvky: 3
Registrován: 30 led 2019 13:23

Re: Pouze M hroty aneb Pilot Metropolitan

Příspěvekod hanah » 02 úno 2019 17:28

Winter píše:Zdravím vespolek :-)
Už asi šest let mám pero Lamy Joy 1,1 mm. Postupem času se však hrot poněkud "obrousil", takže teď to už vypadá spíše, jako bych psala fixou než perem. Řešení bylo nasnadě - nové pero. V poměrně brzkém stadiu mého honu na nové pisátko se mi zalíbil Pilot Metropolitan (pro náš trh tuším MR) s CM hrotem. Jenže... V Evropě se zřejmě prodává pouze s M hrotem. A co jsem koukala, spousta dalších taky. Netušíte někdo proč? Psací návyky v Americe a tady přece nemůžou být tak odlišné, ne?
A druhá otázka. Odkud (pokud) objednáváte pera mimo Evropu? Koukala jsem na Jetpens, ale když jsem hodila Metro za necelých 16 dolarů do košíku, vybaflo na mě poštovné ve stejné výši (respektive dvakrát cena pera, pokud bych to chtěla se sledováním zásilky) + při téhle částce už i připočítat DPH. Dát 40 dolarů za poštovné za jedno pero se mi úplně nechce. :D Nějaké tipy, kromě ebay? Nebo se s tím prostě smířit a vzít ho z Jetpens?
Díky


Dobrý den,

chci si objednat Pilot Decimo s Extra fine hrotem. Na jetpens ho mají levněji, ale ta doprava cenu trochu kazí. Zkusím, zda by ho nešlo koupit u Cultpens. A potom bych možná do toho šla i u Jetpens. Jinak jsem teď objednávala přes e-bay (pilot lady white) a v pohodě. Akorát mi teď dvakrát vytekl na cestách, nevím proč, tak mám touhu koupit něco spolehlivějšího.
hanah
 
Příspěvky: 21
Registrován: 19 srp 2018 21:19

Re: Pouze M hroty aneb Pilot Metropolitan

Příspěvekod vojtahlad » 02 úno 2019 18:17

Narazil jsem na recenzi, kde porovnává kaligrafické hroty Pilot Metropolitan a TWSBI:
https://www.gentlemanstationer.com/blog/2017/4/15/stock-stubs-exploring-specialty-nibs

TWSBI má o něco širší ten široký tah (úzký mají zhruba stejný), ale je to vidět hlavně na mřížkách s rovnými tahy. U rukopisu až takový rozdíl není.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Pouze M hroty aneb Pilot Metropolitan

Příspěvekod mach02 » 11 úno 2019 09:36

Roky rokoucí jsem psal lamy Stub 1.1 (naprostá spokojenost) - potom se to "polámalo" a začal jsem cestovat po různých variantách hrotů. A nakonec jsem skončil u Pilota 1.0 Italic. (samozřejmě Lamy se Stubem 1.1 pořád mám).

Stovnání:
Pilot je "sušší" - tedy tenká linka je opravdu tenká (vlasová-0.2 mm), široká stopa není až tak široká jak u Lamy - ale ten poměr tenká/široká tam je. inkoustu Pilot dává trochu míň - v písmu mi chybí parádičky se stínováním. A tento hrot je trochu tvrdší oproti Lamy.

Nicméně přes to všechno Pilot zvítězil. pro běžné denní psaní to není taková humpolácká stopa.
mach02
 
Příspěvky: 5
Registrován: 21 kvě 2018 13:41


Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků