- nováček a dotazy - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

nováček a dotazy

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

nováček a dotazy

Příspěvekod Blonde » 17 zář 2020 22:56

dobrý den, jsem tu opravdu pár minut a mám zásadní otázku - stále mne to odhlašuje, proč? Co s tím, prosím?
Blonde
 
Příspěvky: 3
Registrován: 17 zář 2020 22:02

Re: nováček a dotazy

Příspěvekod Blonde » 17 zář 2020 23:18

Tak, chvilku funguju, můžu se ptát :) Zatím jsem tu nestačila projít moc témat, ale rozhodně se na to chystám :)
Na základní škole jsem plnící pero nenáviděla, ale teď jsem si řekla, že už je ten správný čas. Dlouho jsem přemýšlela jakou značku pera, prohlížela jsem kde co. Nakonec jsem došla k tomu, že byť jsou značková pera hezká a některá i prestižní, pro mne jsou neosobní. Nepotřebuji perem ukázat, zda a kolik mám či nemám peněz, chtěla jsem pero pro sebe. Takže jsem skončila na webu Pera Novák a mám dřevěné české ručně dělané pero se svými iniciálami, které je za mne skvělé :) Mám ho tedy zatím cca měsíc a půl a už jsem došla např. k tomu, že asi nechci bombičky, ale lahvičku s inkoustem :) Jinak - nevím o tomto tématu zatím nic moc, teprve začínám hledat informace. K peru jsem si doobjednala hroty F a EF, píšu tím EF. Dokoupím konvertor a budu plnit. Mrknu do skupiny o inkoustu, protože jsem chtěla dokumentní inkoust, ale začínám si myslet, jestli je to správná volba..? (životnost hrotu, údržba...) Hraju si s myšlenkou koupit inkoust v nějaké barvě, ne modré - světle fialový, tyrkysový, možná zelený... Myslíte, že tím peru nebudu škodit? Mimochodem - mám hroty značky JoWo - nějaké zkušenosti? Jakou tak hrot mívá životnost? Škoda, že sem zatím neumím vložit foto, ráda bych se pochlubila, mně se pero hodně líbí :) A ano... už vymýšlím, jestli nekoupit další pero na odlišnou barvu inkoustu... :) Nebo třeba nějaké vhodné pero s vhodným hrotem na ten dokumentní inkoust? :)
Prozatím za případné odpovědi, rady děkuji!
Blonde
 
Příspěvky: 3
Registrován: 17 zář 2020 22:02

Re: nováček a dotazy

Příspěvekod Blonde » 18 zář 2020 22:04

Reaguje tady někdo, prosím? Mám ještě konkrétní dotaz a ani po prohledání místního obsahu nevím - inkoust Pilot Iroshizuku - je použitelný pouze do per Pilot? Děkuji...
Blonde
 
Příspěvky: 3
Registrován: 17 zář 2020 22:02

Re: nováček a dotazy

Příspěvekod vojtahlad » 20 zář 2020 22:44

V principu se do jakéhokoli pera dá dát jakýkoli inkoust. Nějaká kombinace může fungovat lépe, jiná hůře (pero může pouštět málo inkoustu nebo naopak moc), ale peru to rozhodně neuškodí.

Kolem dokumentních inkoustů je řada spekulací. Historické duběnkové bývaly hodně kyselé, moderních bych se už nebál. Osobně používám dokumentní modrý Monteverde a jsem s ním naprosto spokojen, ale u nás se neprodává, kupoval jsem v zahraničním e-shopu. Obecně je nabídka dokumentních inkoustů dost omezená a na našem trhu tuplem.

Hrotů JoWo mám několik a u mě dobrý.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: nováček a dotazy

Příspěvekod graphophilus » 23 zář 2020 08:35

Iroshizuku Kujaku je spíš tekutější a barvu má nádhernou. Jeho dokumentní vlastnosti (odolnost proti vodě) jsou nulové. Jen bych doporučoval před každým naplněním propláchnout pero, což je koneckonců normální. Já to nedělal a po půl roce jsem pero rozebíral a čistil. Dokumentní Koh-i-noor určitě není duběnkový, jedno pero jsem s ním taky ucpal, ale taky jsem ho moc nečistil. Určitou míru odolnosti proti vodě a bezproblémost při nečištění pera má modrý Pilot (není to řada Iroshizuku). To je můj favorit. Někomu by mohl připadat světlejší, ale to se mi líbí. Určitou míru odolnosti proti vodě má i černý Koh-i-noor, dobře teče. Volba inkoustu je velmi individuální.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53


Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků