- Pero pouští málo inkoustu - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Pero pouští málo inkoustu

Obecná diskuze o plnicích perech, rollerech propiskách atd. Proč píšete nebo nepíšete perem, proč a kdy jste začali psát plničkou, co vám tento způsob psaní přináší?

Pero pouští málo inkoustu

Příspěvekod Tomtom8 » 03 úno 2021 16:44

Ahoj všem,
potřeboval bych poradit s Parker Sonnet. Není to mé první pero, takže asi trochu vím, jak na ně, ale teď bych se rád poradil.
Pero je celkem nové,, nepoškozené, jen jsem mu musel trochu upravit nožičky a obrousit hrot. Pak psalo a píše krásně. jen po nějaké čase přestane pouštět inkoust, jako by v konvertoru vznikal podtlak. Když s ním trochu klepnu, nebo pootočím pístkem konvertoru, vše je zase na čas v pohodě.
Čím to může být? Inkoust standardní z papírnictví, nikdy s ním nebyly problémy.
díky za radu
T.
Tomtom8
 
Příspěvky: 9
Registrován: 18 kvě 2015 15:59
Bydliště: Praha

Re: Pero pouští málo inkoustu

Příspěvekod davar » 05 úno 2021 09:13

Pak psalo a píše krásně. jen po nějaké čase přestane pouštět inkoust, jako by v konvertoru vznikal podtlak. Když s ním trochu klepnu, nebo pootočím pístkem konvertoru, vše je zase na čas v pohodě.


Pokud je to tim podtlakem, tak zkus naplnit konvertor jen cca z poloviny, aby druha polovina byla vzduch. Pak uz to nebude tak "natvrdo" a zjistis, jestli tu pulku konvertoru vypises v pohode a bez zasahu.
Mozna i z techto duvodu se do nekterych konvertoru nebo i bombicek dava sklenena nebo ocelova kulicka. Koupil jsem japonske Platinum Balanced F a v original bombicce byla ocelova kulicka. Inkoust nesedimentuje (mam ho uz cca pul roku odlity ve sklenene vialce), takze mne napada, ze ta kulicka tam byla proto, aby pohyby ruky delaly neco, co jsi musel ty - klepnuti nebo pootoceni. Takze jeste muzes zkusit do konvertoru propasovat nejakou kulicku - treba to pomuze, kdyz to delaji i znami vyrobci per.
davar
 
Příspěvky: 7
Registrován: 10 črc 2012 07:51

Re: Pero pouští málo inkoustu

Příspěvekod Tomtom8 » 05 úno 2021 10:47

To s tou kuličkou není špatný nápad. V některých konvertorech ji mám. Ale třeba Jinghao X450 ji také nemá a píše hned i po týdnu nepoužívání. Ale to má trochu silnější stopu. Toho Parkera rozepíšu celkem spolehlivě, když ho otočím obráceně a začnu psát horní hranou hrotu (bříškem nahoru). pak se chytne. Protože je relativně nový, tak 3x naplněný, jestli ho nevymýt mýdlovou vodou a odmastit vnitřek, jak jsem někde četl. Ale u žádného pera jsem to dělat nemusel.
Tomtom8
 
Příspěvky: 9
Registrován: 18 kvě 2015 15:59
Bydliště: Praha

Re: Pero pouští málo inkoustu

Příspěvekod graphophilus » 08 úno 2021 15:37

Jaký to je inkoust? Mi se děje něco podobného s černým KIN. Když ho nasaju do Cross Bailey, tak se v konvertoru špatně hýbe. Pokud se dostane nahoru k pístu, tak při psaní nesteče a pero za chvíli přestane psát, dokud se inkoust nesklepne dolů. Přitom inkoust se nezdá nějak hustý, spíš to je nějaké vysoké povrchové napětí. Jiný inkoust se v konvertoru hýbe normálně. Jestli to není nějaká vadná šarže černých KIN s vysokým povrchovým napětím (přilnavostí).
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Pero pouští málo inkoustu

Příspěvekod Tomtom8 » 09 úno 2021 08:37

Jo, to co popisuješ - inkoust u pístu - s tím jsem se naučil žít, protože když mám pero v kapsa, tak je víčkem nahoru a inkoust dole u pístku. Ale tím to není, i když symptomy jsou stejné. Inkoust mám normální modrý z papírnictví v plastové lahvičce za 20,-Kč. Ale je fakt, že od té doby, co jsem si na něj tady začal stěžovat, tak se chová líp. Přestal jsem ho nosit (v té kapse) a leží na stole v kanclu. A tím je asi pořád hrot namočený a ráno nestávkuje.
ještě ho budu chvilku pozorovat a pak uvidíme :-) Ale díky za tip, zkusím ho nosit v kapse víčkem dolů.
Tomtom8
 
Příspěvky: 9
Registrován: 18 kvě 2015 15:59
Bydliště: Praha


Zpět na Obecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 3 návštevníků