- parker vs česká ruční výroba - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

parker vs česká ruční výroba

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Re: parker vs česká ruční výroba

Příspěvekod Jaroslav » 29 lis 2017 20:04

Všem děkuji za užitečné rady a tipy, pero které mám teď, má také trochu problém se zasycháním, proto mě zajímalo, jak intenzivní je to u Parker IM. Já to asi tak hrozné nemám, přes den vydrží psát (jen s černým Koh i noorem byl trochu problém, namíchaný černý a modrý byl téměř nepoužitelný), ale přes noc zaschne, ale není to tak hrozné, stačí s ním trochu zatřepat a píše celý den (momentálně používám inkoust Parker blue-black).
PS: Slyšel jsem, že je Koh i noor hrůza a potvrdilo se, jen jsem se chtěl přesvědčit, nejde o žádné drahé luxusní pero (konkrétně Ferrari zakoupené přímo v Itálii, takže levně, ani není na stránce produktů Ferrari). To Kayu mě hodně zaujalo, možná si právě to nakonec vyberu.
Jaroslav
 
Příspěvky: 13
Registrován: 09 lis 2017 19:05

Re: parker vs česká ruční výroba

Příspěvekod graphophilus » 30 lis 2017 10:28

Doporučuji diskusní vlákno inkousty/Je koh-i-nor skutečně taková sračka. Modrý nedokumentní koh-i-noor je vzhledem ke své vodnatosti snad nejodolnější proti zasychání. Doporučuji zkusit v problémovém peru. Přirozeně se zahustí a bude to krásná barva.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: parker vs česká ruční výroba

Příspěvekod Jaroslav » 30 lis 2017 16:55

Ten jsem zkusil jako první, ale krásná barva to zrovna nebyla, proto jsem sáhl po jiném. Byl velice vybledlý a po pár dnech byly s ním napsané poznámky skoro neviditelné, v podstatě jako s klasickým dětským tornádem.
Jaroslav
 
Příspěvky: 13
Registrován: 09 lis 2017 19:05

Re: parker vs česká ruční výroba

Příspěvekod iv.milek » 27 bře 2021 16:40

Škoda, že tu není někdo, kdo ta česká pera jako peranovak.cz nebo další podobná (našla jsem asi 3 výrobce s nápadně podobným designem a komponentami), zajímalo mě hlavně :
1/ Jak jsou na tom s vybalancováním, některá působí, že mají velmi subtilní úchyt a velmi robusní víčko ( i zbytek těla). Od pohledu mi přijde, že se to pero musí v ruce kácet dozadu. Dřevo bude sice lehké, ale mají na koncích osazené docela masivní kovové prvky..
2/ Co hrot, většinou je to ocel, což mi nijak nevadí, mám dobrých per s ocelovým hrotem hafo a nijak drahých. Ale většina je F, ty levnější často dost škrábou papír..

Zkrátka mě zajímalo, jak se s tím píše.

(Stejně, jako mě zajímalo, o kolik se píše líp Montblancem za 20-30k, opomenu-li značku a zlato. Osobně preferuju hlavně jak se mi s perem píše, zda se s ním pohodlně píše třeba 30 stran denně, jaký má úchop a jak dobře se s ním drží sklon a plynule píše.
iv.milek
 
Příspěvky: 3
Registrován: 18 úno 2021 10:40

Re: parker vs česká ruční výroba

Příspěvekod vojtahlad » 28 bře 2021 21:59

Zatím všechna u nás ručně vyráběná pera, na která jsem narazil, vycházela ze stavebnic. Výrobce koupí kit s hrotem, úchopem a dalšími kovovými prvky (něco jako https://www.woodturnerscatalog.com/t/3/Fountain-Pen-Kits) a vysoustruží k němu násadku a víčko ze dřeva nebo plastu. Nečekal bych od psaní zázraky. Ty stavebnice mají snad všechny kovový úchop, takže nic pro mne.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: parker vs česká ruční výroba

Příspěvekod lahcim » 29 bře 2021 05:17

Ne všechna jsou jen kity se stejně strašným designem. Vím třebo o:
Kayu - https://www.kayu.cz/ nebo o Ondřej Berkus http://hodinky-berkus.blogspot.com/p/pera.html?_sm_au_=iVVTWrvWVZjvrjTR23jRBKHsLv0sM
lahcim
 
Příspěvky: 24
Registrován: 25 srp 2017 12:48

Předchozí

Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků