- Levné pero - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Levné pero

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Re: Levné pero

Příspěvekod graphophilus » 13 říj 2021 08:51

Já bych doporučil sadu KIN: modrý, zelený, červený, černý, dokumentní černý, dokumentní modrý. Z nedokumentních lze namíchat tyrkysová, fialová, modročerná a jiné. Modrý lze zahušťovat podle návodu tady na foru. Dokumentní jsem nemíchal, ale na nich lze studovat dokonalou vodoodolnost a stálost. Vše lze pořídit za pár korun.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Levné pero

Příspěvekod lahcim » 14 říj 2021 07:01

Pepino píše:
Čínské obchody mě moc netáhnou, už kvůli tomu, že nevím, jestli se stále neplatí CLO a DPH a každý web v tomto ohledu uvádí jiné informace.



Aktuálně mám po 1. říjnu doručené tři zásilky z Číny - vše Aliexpress, tz. se zaplaceným DPH už při objednávce a vše bylo doručeno bez dalších poplatků. Ve dvou zásilkách bylo sdruženo několik objednávek a podány jako balíček České pošty. Třetí zásilka je podána jako balíček s nizozemským sledovacím číslem, ale doručuje jej znovu Česká pošta.
lahcim
 
Příspěvky: 24
Registrován: 25 srp 2017 12:48

Re: Levné pero

Příspěvekod Pepino » 16 říj 2021 12:27

Děkuji za rady, KIN i Diamine mám určitě v hledáčku.

Potkala mě ale taková nemilá věc, když si dělám poznámky do školního sešitu z minulého roku, je vše naprosto ok, ale letošní sešity (nakoupil jsem jich hromadu) jsou jeden velký propadák, VŠECHNY pera a inkousty co mám se propíjí a hrot F má stopu jako M u starého školního schneidera..... Mám zkusit jiný inkoust, nebo je to prostě vlastnost nekvalitního papíru a pomůže jedině propiska?
Pepino
 
Příspěvky: 6
Registrován: 27 zář 2021 14:38

Re: Levné pero

Příspěvekod lupusminor » 16 říj 2021 20:12

Ne každý papír je k plnicím perům stejně přátelský. Dokonce mám zkušenost, že se dost liší výsledné písmo na rubu a líci toho samého papíru. Zkusil bych jiný sešit, nebo psát spíše sušším inkoustem (např. Pelikan 4001). Ale pak zase hrozí, zvláště u levných čínských per, že budou mít hodně tvrdé starty. Jinými slovy - bude je potřeba před každým použitím trochu rozepsat.
Waterman Hémisphere Essential Stainless Steel, Sheaffer VFM Orange, Cross Century Aquatic Yellow, Lamy CP1 Black, TWSBI Eco-T Yellow-green, Gravitas Entry teal green
lupusminor
 
Příspěvky: 59
Registrován: 05 srp 2020 13:29

Re: Levné pero

Příspěvekod graphophilus » 18 říj 2021 12:43

Je to přesně tak. Měl jsem oblíbený školní sešit Herlitz, když jsem ho popsal, tak jsem si koupil úplně stejný nový a katastrofa. Třeba i na části jedné stránky se inkoust nechytal skoro vůbec, tedy opačný problém. Taková inkoustoodpudivá místa byla hojně roztroušena v celém sešitu. Na pohled nebylo nic vidět. Změnu inkoustu by mohla pomoci, modrý KIN patří taky k sušším. Ve Velkých Losinách v ruční papírně na exkursi vysvětlovali, že každý papir na psaní se natírá vrstvou škrobu, aby na něj šlo psát. Jinak saje jako savý papír nebo novinový papír.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Levné pero

Příspěvekod lupusminor » 18 říj 2021 17:36

Potíž s místy, kde se nechce chytat inkoust, nemusí být způsoben vlastností papíru, ale přirozenou mastnotou ruky, kterou píšete. Zkuste si podložit ruku savým, nebo třeba i libovolným papírem.
Waterman Hémisphere Essential Stainless Steel, Sheaffer VFM Orange, Cross Century Aquatic Yellow, Lamy CP1 Black, TWSBI Eco-T Yellow-green, Gravitas Entry teal green
lupusminor
 
Příspěvky: 59
Registrován: 05 srp 2020 13:29

Re: Levné pero

Příspěvekod graphophilus » 19 říj 2021 08:30

Já si ruku podkládám savým papírem od první třidy, kdy mě tomu naučili. Ta inkoustoodpudivá oblast byla i v druhé nepopsané části sešitu na odpovídajícím listu, ale nebyla na celé straně. Možná tam něco vylili v papírně. Ten sešit jsem ani nedopsal a koupil jsem si Moleskine, o něm se na tady na foru diskutovalo. Se inkoustem KIN je použitelný, s mokrým iroshizuku téměř nikoli protože se hodně propisuje na druhou stranu. Podle mě nejkvalitnější papír na plnicí pero je běžný český bílý dopisní papír, ten je opravdu určený pro plnicí pero, naprosto se nepropisuje. Na školních sešitech mi vadí, že nejsou v pevných deskách, což bývalo ještě v sedmdesátých letech.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Levné pero

Příspěvekod Pepino » 04 lis 2021 12:54

Ještě mě napadla jedna věc.... Dá se třeba do toho faber castell grip použít konvertor jakékoli jiné značky, nebo musím mít faber castell?
Pepino
 
Příspěvky: 6
Registrován: 27 zář 2021 14:38

Re: Levné pero

Příspěvekod vojtahlad » 04 lis 2021 18:18

Jakýkoli ne, někteří výrobci (např. Parker) mají své vlastní formáty bombiček/konvertorů, které jinam nepasují. Faber Castell používá standardní mezinárodní, takže je kompatibilní s řadou dalších výrobců, ale ne se všemi. Tady je přehled: https://goldspot.com/pages/cartridge-converter-compatibility-guide-for-fountain-pens
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Levné pero

Příspěvekod Ctirádo » 15 lis 2021 11:26

Je teď něco nového u Číňanů? Objevil se nějaký nový dobrý model co by stál za doporučení? Přeci jen doporučené pera z číny jsou z roku 2018.
Ctirádo
 
Příspěvky: 4
Registrován: 13 lis 2021 15:39

PředchozíDalší

Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník