- Výběr prvního plnícího pera - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Výběr prvního plnícího pera

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Výběr prvního plnícího pera

Příspěvekod Lukas518 » 13 led 2020 15:21

Dobrý den,

rozhodl jsem se, že už mě nebaví mít v šuplíku 20 plastových propisek, z čehož 15 nepíše 3 píší špatně a zbylé dvě nemůžu najít. Tak jsem si řekl, že než nakoupit další nekvalitní šunty, koupím si jedno pěkné, které mi vydrží delší dobu a budu mít radost pokaždé co s ním budu psát. Začal jsem klasicky koukat na pera značky Parker, Waterman, Mont Blanc... ale nenašel jsem nic, u čeho bych si řekl "jo tohle musím mít". Pak jsem spíš náhodou objevil pera značky Nakaya a bylo rozhodnuto, přijde mi, že jsou to spíše umělecká díla, než psací potřeby. Líbí se mi minimalistický design, podíl ruční práce, diskrétnost, neokoukanost... Problém je, že jsem plnícím perem v podstatě nikdy pořádně nepsal a než si koupím pero v této cenové relaci, chtěl bych se s ním pořádně naučit psát a zjistil co mi vyhovuje, jak moc tlačím, zda pero držím u hrotu, nebo spíš víc nahoře, jaký mám sklon... Takže můj dotaz je jednoduchý, jaké pero byste doporučili abych si na něm vyzkoušel všechny tyhle aspekty, spíš asi japonské (dočetl jsem se že M u japonců, je jako F u evropských výrobců). Prostě pero, u kterého můžu koupit dva tři kousky, abych zjistil co mi vyhovuje a naučil se s ním zacházet a nebylo mi líto ho nakonec vyhodit. Druhý dotaz je přímo k Nakaya - koukal jsem na jejich stránky a asi není šance, si je v Čr někde prohlédnout/vyzkoušet naživo?
Lukas518
 
Příspěvky: 2
Registrován: 13 led 2020 15:14

Re: Výběr prvního plnícího pera

Příspěvekod vojtahlad » 15 led 2020 12:32

Na vyzkoušení bych doporučil nejspíš něco od Lamy. Mají snadno výměnné hroty, které se prodávají i samostatně (třeba http://www.penshop.cz/hrot-lamy-stainless-steel/dp-12203/), takže se dá celkem snadno vyzkoušet, jestli člověku svědčí spíš tenčí nebo silnější čára. Jejich levnější modely mají trojúhelníkový úchop, což ne každému sedí. U nexx je ale spíš jen naznačen. Nejlevnější s kulatým úchopem je asi Studio v provedení kartáčovaná ocel.

Pokud by to měla být japonská pera, obecně dobrou pověst mají Pilot Plumix aneboMiddle Range a Platinum Preppy nebo Plaisir (nemám ani jedno, ale lidé si je dost pochvalují).

Případně lze na eBay za pár korun pořídit levná čínská pera. S nízkými náklady se dá experimentovat, co hrdlo ráčí. Např. Wing Sung 3009 má hrot kompatibilní s Lamy. A lze vyzkoušet i pera s odlišným charakterem - Jinhao 159 je silné a těžké, Jinhao 992 je drobnější a lehké, střední cestou by mohly být variace na Parker Duofold (Moonman M600s nebo Jinhao Centennial), Wing Sung 3013 má vakuové plnění...

Pera Nakaya podle mne u nás nikdo neprodává a i v celé Evropě jsou dost vzácná. Připadá mi, že asi nejblíže k nim má nizozemská Sakura Fountain Pen Gallery (https://www.sakurafountainpengallery.com/en/boutique/nakaya-urushi-japanse-pennen), kteří pořádali i nějaké akce značky. Pero Nakaya bych osobně nekupoval online, po webu kolují i dost hrůzostrašné historky na toto téma (http://www.fountainpennetwork.com/forum/topic/257941-nakaya-or-howto-waste-time-money/). Až budete mít jasno, doporučuji domluvit se mailem se Sakurou, zda je možné vidět a vyzkoušet si modely, které zvažujete, udělat si výlet do Holandska a odvézt si konkrétní vyzkoušený exemplář.
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Výběr prvního plnícího pera

Příspěvekod Lukas518 » 15 led 2020 18:24

Super, děkuju za odpověď.
Lukas518
 
Příspěvky: 2
Registrován: 13 led 2020 15:14

Re: Výběr prvního plnícího pera

Příspěvekod vojtahlad » 15 led 2020 23:45

Ještě krok stranou: pera s lakováním urushi za příznivější ceny nabízí japonský Wancher:
https://www.wancherpen.com/collections/fountain-pen
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Výběr prvního plnícího pera

Příspěvekod lupusminor » 29 lis 2021 16:14

Mám velmi dobrou zkušenost s perem Platinum Preppy. Pro začátek skvělá volba. Hroty (0,2 0,3 a 0,5 mm) píší skvěle, pero je tak levné jak vypadá, dobře se drží v ruce. Pro experimentátory se dá přestavět na kapátko. Nezažil jsem s ním žádný tvrdý start. Používal jsem ho letos soustavně v práci a mám k němu jen dva mínusy. První je dostupnost. Nejde jej koupit někde v trafice nebo papírnictví, musíte do zahraničních e-shopů. Druhý problém souvisí s tím jakým způsobem ho v práci používám. Během dne si zapisuji a poznačuji velké množství poznámek na různých místech skladu. Během dne tedy mnohokrát nasadím a sundám vršek. Po několika měsících takového používání se vršek vychodí a neudrží se zaklapnutý, respektive systém který zabraňuje vysychání hrotu dokáže vytlačit vršek ze zacvaknuté polohy. Ještě vyzkouším Platinum Prefounte, jestli mají uzavírání vyřešeno jinak.
Waterman Hémisphere Essential Stainless Steel, Sheaffer VFM Orange, Cross Century Aquatic Yellow, Lamy CP1 Black, TWSBI Eco-T Yellow-green, Gravitas Entry teal green
lupusminor
 
Příspěvky: 59
Registrován: 05 srp 2020 13:29

Tombow nebo Faber-Castell e-motion

Příspěvekod T33nka » 01 led 2022 19:44

Není to úplně výběr prvního, ale tak nějak nevím. Zatím jedu v Parkerech PARKER IM SE PREMIUM a Jinhao. A ráda bych rozšířila pole působnosti. Máte někdo Tombow Zoom 101 Carbon a Faber-Castell emotion, že byste měli porovnání? Nebo nějaké jiné doporučení....
T33nka
 
Příspěvky: 2
Registrován: 01 led 2022 19:37

Re: Výběr prvního plnícího pera

Příspěvekod lupusminor » 03 led 2022 10:19

Ten Tombow Zoom 101 neznám, ale vypadá pěkně. Pokud se vám líbí neokázalý střídmý styl jakým Tombow působí, mohlo by vám vyhovovat Lamy CP1 black. S tím zkušenost mám a mohl bych jej doporučit. Vybral jsem si jej na kamenné prodejně, líbil se mi, padl mi skvěle do ruky.
Waterman Hémisphere Essential Stainless Steel, Sheaffer VFM Orange, Cross Century Aquatic Yellow, Lamy CP1 Black, TWSBI Eco-T Yellow-green, Gravitas Entry teal green
lupusminor
 
Příspěvky: 59
Registrován: 05 srp 2020 13:29


Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků