- Kurent-Lamy Joy/Studio? - Penforum.cz - plnicí pera a kvalitní psaní - fórum

Fórum pro fanoušky plnicích per a kvalitního psaní


Rádi píšete plnicím perem? Používáte značkový diář? Tak tento web je pro Vás.

Kurent-Lamy Joy/Studio?

Vybíráte své první nebo třeba dvacáté pero? Pokud se nemůžete rozhodnout, které koupit, nechte si poradit.

Kurent-Lamy Joy/Studio?

Příspěvekod Jamie_22 » 31 kvě 2022 16:25

Všechny Vás zdravím,

prosím, rád bych si pořídi prvníl plnící pero, kterým bych se rád naučil písmu zvaném Kurent.
Vyhlídnul jsem si dva modely zn.Lamy, a to kaligrafický model Joy a model Studio. V sadě s konvertorem a bombičkami jsou plus mínus ve stejné cenové hladině (Joy má navíc hroty různé šíře).
Zajímalo by mne, se kterým perem by se Kurent lépe psal, respektive kterým perem a hrotem toto písmo nejlépe vynikne. Chápu, že do jisté míry hraje důležitou roli také to, jaký má píšící osoba rukopis, avšak určitě mají pera nějaké předpoklady.

Snad není můj dotaz příliš stupidní :D

Předem děkuji za odpovědi :)
Jamie_22
 
Příspěvky: 8
Registrován: 31 kvě 2022 14:38

Re: Kurent-Lamy Joy/Studio?

Příspěvekod lupusminor » 31 kvě 2022 17:16

Dobrý den!

Bude těžké vám radit. Už poměrně komplikované je dobře poradit s výběrem prvního pera. A vy chcete pero, kterým se bude dobře psát kurent. Znám málo lidí, kteří píší plnicím perem, a asi nikoho, kdo píše kurentem. Těžko tedy můžete čekat kvalifikovanou radu, která by postihla oba požadavky.

Pokud jde o kaligrafické pero, zkoušel jsem levnou sadu Herlitz. Problém je v tom, že pokud nepíšu pravidelně, nejlépe každý den, tak má inkoust tendenci v peru zasychat a myslím, že to bude problém všech sad, které jsou na bombičky. Sehnal jsem si násadku a koupil do ní hroty. Na krasopis nepotřebuji nekonečnou zásobu inkoustu a odpadá mi zápas s perem, které nechce psát. Tedy moje rada ke kaligrafii, pokud neplánujete psát každý den, nepotřebujete kaligrafické pero s bombičkou. Nedokážu posoudit, jak moc je nutné kaligrafické pero na psaní kurentu.

Jestli však uvažujete o tom, že budete plnicím perem psát i cokoliv dalšího, hodilo by se vám vědět jestli dáváte přednost lehčímu, nebo těžšímu psacímu náčiní. Jestli máte raději tenčí nebo silnější pera, jak moc je pro vás důležitý materiál a vzhled. Ideálně si je vyzkoušet v kamenné prodejně. Například v Brně v OD Vágner mají teď pěkný pultík s plnicími pery Lamy, kde si můžete jednotlivé typy vzít do ruky a důkladně si je vyzkoušet. Na vyžádání vás nechají vzít do ruky i jiné značky.

Vybíráte-li už opravdu jen mezi těmito dvěma pery, dal bych přednost Lamy Studio, protože s ním můžete psát cokoliv, i kdyby vás kurent přestal bavit.
Waterman Hémisphere Essential Stainless Steel, Sheaffer VFM Orange, Cross Century Aquatic Yellow, Lamy CP1 Black, TWSBI Eco-T Yellow-green, Gravitas Entry teal green
lupusminor
 
Příspěvky: 59
Registrován: 05 srp 2020 13:29

Re: Kurent-Lamy Joy/Studio?

Příspěvekod Jamie_22 » 31 kvě 2022 19:01

Děkuji Vám mockrát za velmi obsáhlou odpověď.
Ano, rád bych psal i cokoliv jiného, než pouze kurentem a téměř každý den. Hádám, že Lamy Joy asi není úplně vhodné pero ke každodennímu psaní a též nebude zrovna vhodné k nošení při sobě, že?
Jamie_22
 
Příspěvky: 8
Registrován: 31 kvě 2022 14:38

Re: Kurent-Lamy Joy/Studio?

Příspěvekod lupusminor » 31 kvě 2022 19:09

Na běžné psaní bych kaligrafické pero opravdu nepoužíval. Ostatně na perech Lamy se snadno dají vyměnit hroty, kdyby vám ten vybraný nevyhovoval. Ale znovu radím, pokud máte možnost, napřed si pero vyzkoušejte. Mám pera, která se mi velmi líbila, vlastně se mi líbí i nadále, ale nepíše se mi s nimi dobře.
Waterman Hémisphere Essential Stainless Steel, Sheaffer VFM Orange, Cross Century Aquatic Yellow, Lamy CP1 Black, TWSBI Eco-T Yellow-green, Gravitas Entry teal green
lupusminor
 
Příspěvky: 59
Registrován: 05 srp 2020 13:29

Re: Kurent-Lamy Joy/Studio?

Příspěvekod Jamie_22 » 31 kvě 2022 19:18

Určitě dám na Vaši radu a pero si nejdříve vyzkouším. Lamy má k dispozici mapu s prodejci svých per, takže mrknu kde to mám poblíž :)
Ještě jeden malý dotaz. Ze začátku jsem zvažoval koupi nějakého vintage pera a celkem mi padla do oka značka Osmia, ale nic moc informací jsem k ní nenašel. Obecně řečeno, byla by to dobrá koupě? Popřípadě na co si u starých per dát bacha.
Jamie_22
 
Příspěvky: 8
Registrován: 31 kvě 2022 14:38

Re: Kurent-Lamy Joy/Studio?

Příspěvekod lupusminor » 31 kvě 2022 19:38

Stará pera považuji za sběratelskou záležitost. Píšete perem, baví vás to, najdete si další a lepší a pokukujete po něčem ještě lepším. A když zjistíte, že jich máte víc než potřebujete na psaní, uspořádáte si sbírku. Nemyslím, že by vintage pera psaly líp. Spíš jako zpestření, k současné produkci.
Waterman Hémisphere Essential Stainless Steel, Sheaffer VFM Orange, Cross Century Aquatic Yellow, Lamy CP1 Black, TWSBI Eco-T Yellow-green, Gravitas Entry teal green
lupusminor
 
Příspěvky: 59
Registrován: 05 srp 2020 13:29

Re: Kurent-Lamy Joy/Studio?

Příspěvekod graphophilus » 02 čer 2022 09:35

Kurrent schrift se psal ostrým pružným hrotem. Obsahuje vlasové tahy a ty by se perem Lamy joy asi těžko dosahovaly. Tomuto způsobu psaní se říká stínování. Tloušťka čáry se řídí přítlakem. Nevím, jestli takové plnicí pero existuje; se zavedením plnicích per tento způsob psaní zmizel. Stínovaně (přítlakem) se psala i latinka. Perka, která se používala v 19. století se stále prodávají ve výtvarných potřebách. Jsou to ostrá pružná perka do násadky (žádná kulička na konci). Tento způsob psaní vede k rychlému opotřebovávání perka po asi pěti stranách A4. Moderní papír není pro tento způsob psaní příliš vhodný. V principu by šlo psát kurrent konstantní tloušťkou čáry, jako jsem to zavedli u latinky.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53

Re: Kurent-Lamy Joy/Studio?

Příspěvekod vojtahlad » 07 čer 2022 17:43

Plnicí pera s pružným hrotem jsou dost vzácná, ale existují. Z cenově dostupných třeba pera od Fountain Pen Revolution (Guru s pružným hrotem vyjde na 350, s extra pružným na 650 Kč), Conklin nabízí hroty Omniflex např. pro model Duragraph/Duraflex, Noodler's má Ahab a několik dalších modelů. Guru s pružným hrotem mám. Není to nic moc krásného, ale funguje.

K původnímu dotazu: Joy je stolní pero, dlouhé a nepraktické na nošení. Studio je kvalitnější a hezčí (a v základu také dražší - když nekoupíte kaligrafickou sadu, ale samotné Lamy Joy, vyjde výrazně levněji).
vojtahlad
 
Příspěvky: 518
Registrován: 28 srp 2014 06:48

Re: Kurent-Lamy Joy/Studio?

Příspěvekod graphophilus » 08 čer 2022 11:36

Vida, Guru je řešení! I latinka by se dala psát stínovaně (tence nahoru, tlustě dolů), potom je krásně vidět, že malé psací "s" je opravdové s a ne půlka srdcovitého listu. Kurrent schrift jsem kdysi používal jako tajné písmo; dneska ho přečte málokdo.
graphophilus
 
Příspěvky: 138
Registrován: 05 črc 2014 12:53


Zpět na Poraďte s výběrem

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků